Szeroka grupa osób jest zdania, że inwestycja ma sens tylko wtedy, gdy w grę wchodzi duża suma pieniędzy. Tymczasem okazuje się, że „pierwszy milion” można zarobić stawiając niewielkie kroki i ostrożnie wydatkując pieniądze. Oczywiście istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że inwestycja zwróci się w odległym czasie, jednak warto podjąć się próby choćby dlatego, by udowodnić samemu sobie, że jest to możliwe. W co inwestować małe kwoty? Odpowiedź znajduje się poniżej.
Jak pomnażać małe kwoty?
Inwestowanie pieniędzy wymaga ogromnej wiedzy połączonej z solidną dawką rozsądku. Każdy ruch musi być kalkulowany na zimno, a przed ostateczną decyzją warto zastanowić się jeszcze kilka razy, czy aby na pewno postępowanie jest zgodne z zamierzeniami. Dlatego już na samym początku warto nabyć niezbędną wiedzę do tego, by móc swobodnie poruszać się w dziedzinie finansów. Inwestycja w kurs, tematyczną książkę czy w spotkanie z ekspertem w tej dziedzinie z pewnością zaowocuje w niedługim czasie.
Pomnażanie małych kwot nie musi być trudne, ani też jakoś nadzwyczajnie uszczuplać domowy budżet. Jeśli każdego miesiąca udaje się odłożyć jakąś sumę pieniędzy, po pewnym czasie uzbiera się kapitał, który zacznie pracować sam na siebie. Jednak aby odkładanie szło jeszcze płynniej, warto wdrożyć w życie poniższe wskazówki.
Przede wszystkim dobrym posunięciem jest konkretna analiza i organizacja finansów. Po dokonaniu wszelkich obliczeń (miesięcznych wydatków i zobowiązań) okaże się, ile tak naprawdę można miesięcznie odkładać w celu przyszłego inwestowania. W analizie domowego budżetu należy wziąć pod uwagę nie tylko stałe wydatki, lecz również te okazyjne, które zawsze mają miejsce (np. wyjazd na urlop, wydatki na święta, roczne opłaty za ubezpieczenie auta itd.). Jest to praca nieco mozolna, lecz pozwoli spojrzeć na swój budżet we właściwy sposób, pozwalający określić, jakie kwoty miesięcznie można odkładać na cele inwestycyjne.
Kiedy już ustalono wysokość miesięcznej kwoty, którą należy odkładać, trzeba regularnie to robić. Jest to bezproblemowa czynność, o ile domowy budżet został przeanalizowany bardzo dokładnie. Warto skorzystać tutaj z metody małych kroków, która zakłada podzielenie pożądanej sumy na tygodnie, a nawet dni. Jeśli w planie jest kupno nowego telewizora za 1500 złotych, może okazać się, że odkładając dziennie 5 złotych, będzie można cieszyć się nowym nabytkiem już za 10 miesięcy. Czas ulegnie skróceniu, jeśli dzienna stawka wzrośnie na przykład dwukrotnie.
Jak inwestować małe kwoty?
Już na starcie inwestycji warto zapoznać się z kilkoma zasadami i obligatoryjnie ich przestrzegać. Znajomość poniższych wskazówek pomoże rozsądniej zarządzać uzbieraną kwotą, chroniąc przed niezamierzoną klęską.
Jedną z najważniejszych zasad jest konsekwencja w dążeniu do celu. Jeśli zamiarem jest regularne odkładanie określonej kwoty miesięcznie, należy to robić. Po kilkunastu miesiącach uzbierane fundusze zaczną prezentować się całkiem imponująco i będzie można je zainwestować w określony cel. Nawet niewielką kwotę można z powodzeniem inwestować, między innymi dlatego, aby zgromadzone pieniądze nie kusiły, by wydać je na zupełnie inny cel.
Drugą, równie ważną zasadą podczas inwestowania, jest ograniczenie do minimum pośredników. W biznesie pośrednicy są postrzegani jako wrogowie zysków, dlatego warto zadbać o to, by nie otaczać się całą rzeszą pomocników na żadnym etapie inwestowania. Faktem jest, że większość początkujących inwestorów ma małe pojęcie o finansach i nie jest w stanie samodzielnie podejmować wielu decyzji. W takim przypadku należy rozsądnie wybrać niewielką liczbę pośredników, aby jak najbardziej zminimalizować koszty.
Kolejnym istotnym warunkiem udanego inwestowania jest unikanie sytuacji, kiedy obraca się pożyczonymi pieniędzmi. Mowa tutaj o finansach zapożyczonych nie tylko od rodziny czy znajomych, lecz również od instytucji finansowych, takich jak bank. Częstym przypadkiem jest inwestowanie miesięcznej raty kredytu z nadzieją na szybki zysk. Nie zawsze inwestycja okaże się sukcesem, wówczas bardzo trudno jest spłacić odsetki od zadłużenia, nie mówiąc już o wizji spirali zadłużenia, kiedy zaciąga się kolejne pożyczki w celu spłaty poprzednich. W trakcie inwestowania należy kierować się nie tylko rozsądkiem, lecz również solidną wiedzą. Plan wyjścia z inwestycji jest obowiązkowym punktem na mapie działań każdego inwestora. Bez względu na to, czy inwestycja zwróci się z zyskiem czy ze stratą, jeśli brakuje dokładnego planu wyjścia, należy omijać inwestycję szerokim łukiem. Bardzo często inwestorzy zamrażają pieniądze, kupując przedmioty, które trudno później upłynnić (szczególnie chodzi tu o dzieła sztuki, antyki czy przedmioty kolekcjonerskie).
Gdzie inwestować małe kwoty?
Z odpowiednią wiedzą i zgromadzonym budżetem można rozpocząć przygodę z inwestycjami. Już na początkowym etapie specjaliści radzą, aby inwestować w minimum dwa produkty.
Najpopularniejszą formą mnożenia finansów jest inwestowanie w lokaty i konta oszczędnościowe. Ta forma inwestycji jest niezwykle wygodna, ponieważ wymaga jedynie podstawowej wiedzy, z którą trzeba wybrać najkorzystniejsze warunki. Tutaj należy pamiętać, że wszystkie lokaty są terminowe – pomnożone w ten sposób pieniądze można inwestować dalej lub wpłacić na kolejną lokatę. Warto korzystać z promocji i inwestować pieniądze, przenosząc je z jednej lokaty na drugą.
Równie bezpieczną formą inwestycji są obligacje skarbowe. Ryzyko tutaj jest niezwykle niskie – bankructwo kraju jest równoznaczne z utratą zysków. Scenariusz taki jest niezwykle rzadki w przypadku większości krajów, dlatego z powodzeniem można zainwestować w obligacje skarbowe, ponieważ gwarantem wypłaty środków jest państwo. Ciekawą informacją w przypadku Polski jest fakt, że przygotowano atrakcyjną ofertę wyłącznie dla beneficjentów programu rządowego Rodzina 500+. Jeśli w planie jest inwestycja o większej stopie zwrotu, warto zastanowić się nad kupnem obligacji korporacyjnych. Prawdopodobieństwo wyższych zysków oznacza automatycznie większe ryzyko. Dziedzina obligacji korporacyjnych jest dość skomplikowana, wymaga posiadania rzetelnej wiedzy i dokładnej analizy oraz śledzenia korporacyjnych ofert.
Dość nietypowym sposobem pomnażania finansów jest świadczenie pożyczek społecznościowych. Wszystko odbywa się za pośrednictwem specjalnych serwisów internetowych, gdzie można pożyczyć innym osobom określone kwoty. Tego typu inwestycja jest dość mocno powiązana z ryzykiem, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy pożyczona kwota zostanie zwrócona w terminie, i czy w ogóle zostanie oddana. Wówczas trzeba będzie zaangażować się w procesy windykacyjne, dzięki którym należności zostaną odzyskane.
Podsumowując, inwestycja małych kwot w celach powiększenia kapitału, jest jak najbardziej możliwa. Ważne, aby regularnie powiększać budżet poprzez comiesięczne odkładanie wyznaczonej kwoty, rozsądnie podejmować działania i stale poszerzać swoją wiedzę w branży finansów. Znakomitą formą inwestycji, która szybko zaprocentuje w postaci realnych zysków z podjętych kroków, jest edukacja.
Komentarzy