Inwestycje

Jak mnożyć małe kwoty? Oto 5 pomysłów jak zacząć oszczędzać!

1
Jak mnożyć małe kwoty?
Jak mnożyć małe kwoty?

Początki inwestowania są zawsze najgorsze. Sytuacja wydaje się szczególnie trudna, kiedy nie dysponujemy sporym zasobem środków. Panuje współczesny stereotyp, że aby zyskać duże pieniądze, należy najpierw sporo zainwestować. Większość osób zastanawia się jednak jak mnożyć małe kwoty, aby możliwie jak najszybciej powiększyć swój kapitał. W co inwestować małe kwoty, aby zyskać jak najwięcej?

Początki inwestowania

Nie ma złudzeń co do tego, że początki inwestowania są najgorsze. Mało komu udaje się w szybkim tempie z niewielkich oszczędności zyskać duży majątek. Niestety w większości przypadków małe pieniądze generują małe zyski. Nie jest to jednak reguła. Spryt, wiedza dotycząca najnowszych technik, a także odrobina ryzyka może popłacić. Z kilku powodów warto jednak rozpocząć inwestowanie nawet w przypadku, kiedy dysponujemy niewielką kwotą. Dlaczego? Po pierwsze lokowanie niewielkich sum pieniędzy w sposób regularny pozwala na zyskanie stałych dochodów przy regularnym wzroście. Po drugie inwestowanie pieniędzy stanowi pewnego rodzaju ich zamrożenie, przez co jesteśmy mniej skłonni do podejmowania pochopnych, często zbędnych wydatków. Tak więc na pytanie, jak mnożyć małe kwoty odpowiedź jest prosta – należy zacząć od razu.

Zasady związane z początkami inwestowania

Kiedy zastanawiamy się nad tym, gdzie inwestować małe kwoty, powinniśmy pamiętać o ważnych kwestiach, które mogą mieć znaczenie na początku inwestowania. Dzięki nim możliwe będzie zyskanie znacznie szybszych i wyższych zwrotów z zainwestowanego kapitału. Największym wrogiem zysków bez wątpienia są pośrednicy. Warto więc od samego początku unikać pomocy tego typu. Jeżeli nie wiemy, w jaki sposób wybierać samodzielnie poszczególne instrumenty finansowe, ograniczmy korzystanie z usług pośredników do minimum. Oczywiście patrzmy również na koszty. Zakupienie jednostek w funduszach może znacznie ułatwić inwestycje w dane walory. Jeżeli jednak koszty początkowe są wysokie, zysków możemy nigdy nie zobaczyć. Szczególną uwagę warto zwrócić także na podatki. Wiele kont, takie jak IKE mogą pomóc w zaoszczędzeniu sporych sum pieniędzy na samych podatkach.

Inwestowanie małych kwot

Inwestowanie małych kwot

Inwestowanie małych kwot, a pożyczki

Unikać należy także inwestowania pożyczonych pieniędzy. Niezależnie od tego, czy inwestujemy niewielkie kwoty, czy też spore sumy, zapożyczanie się na początku drogi inwestowania może okazać się zgubne. Po początkowych sukcesach może okazać się kuszące wzięcie dodatkowych kwot w celu zwiększenia zysków. Tak naprawdę jest to jednak początek spirali zadłużenia. Nie mówimy tutaj tylko o braniu kredytu pod inwestycję. Mowa jest tutaj także o wszelkich ukrytych formach pożyczania pieniędzy. Warto w tym miejscu pamiętać, że odsetki od danego zadłużenia bardzo trudno jest pokryć zyskami z inwestycji. Warto unikać także tych inwestycji, z których trudno jest się wycofać. Najważniejszą kwestią jest jednak czysta finansowa karta – tzn. brak pożyczek, długów i innych zadłużeń. 

5 pomysłów, jak inwestować małe kwoty

Konta oszczędnościowe

W przypadku kont oszczędnościowych mówi się raczej o oszczędzaniu, a nie inwestowaniu. Jak mnożyć małe kwoty na koncie oszczędnościowym? Zacznijmy od tego, czym w ogóle takie konto jest. To nic innego, jak specjalne rachunki, które prowadzone są przez banki. Można gromadzić na nich nadwyżki finansowe. Żeby jednak założyć takie konto, na początku konieczne jest założenie w banku rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Wiele banków wychodzi jednak naprzeciw oczekiwaniom klientów, niwelując konieczność posiadania tego konta. Warto jednak pamiętać, że od zainwestowanych na koncie oszczędnościowym kwot trzeba odprowadzić podatek. Umieszczone na koncie zyski są jednak w pełni bezpieczne. Nawet niewielkie kwoty mogą wygenerować spore oszczędności.

Lokaty bankowe

Gdzie zainwestować małe kwoty, aby były one w pełni bezpieczne? Przykładem takiej formy oszczędności jest założenie lokaty bankowej. Nie jest to jednak także produkt inwestycyjny, a oszczędnościowy. Otwarcie lokaty polega na wpłacie danej sumy pieniędzy na dany okres. Lokata ma pewne oprocentowanie, dlatego po upływie czasu procent od kwoty będzie doliczony do kapitału początkowego. Niestety obecnie procent oprocentowania lokat jest bardzo niski.

Fundusze inwestycyjne

Słysząc słowo fundusze inwestycyjne, można odczuwać lekki niepokój. Kojarzą się one z ryzykiem utraty środków. Wśród funduszy znajdują się jednak także takie, które związane są ze stosunkowo niewielkim ryzykiem. Mowa tutaj o funduszach obligacji i funduszach rynku pieniężnego. Pierwsze  z nich inwestują w obligacje, które emitowane są przez Skarb Państwa, natomiast drugie inwestują w bezpieczne papiery wartościowe. W przypadku zastanawiania się, w co inwestować małe kwoty odpowiedź jest prosta – w bezpieczne fundusze inwestycyjne.

Pożyczki społecznościowe

Dla osób, które lubią ryzyko, ciekawą propozycją mogą okazać się pożyczki społecznościowe. To forma inwestowania polegająca na udzielaniu pożyczek tym, którzy potrzebują zastrzyku gotówki. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to popularna forma inwestowania, jeżeli dysponujemy niewielkimi środkami. Taka forma inwestowania to pewne ryzyko, gdyż inwestor nie ma pewności, iż pożyczkobiorca odda wszystkie środki, które wcześniej pożyczył.

Jak inwestować małe kwoty?

Jak inwestować małe kwoty?

Obligacje skarbowe

Obligacje skarbowe to nic innego, innego, niż papiery wartościowe, które emitowane są przez Skarb Państwa. W taki sposób Państwo łata ”dziurę budżetową”. Wymienić można tutaj obligacje, które trwają nawet 10 lat. Kiedy termin upłynie, Skarb Państwa wypłaca zainwestowane pieniądze wraz z określonym wcześniej zyskiem.

Czy warto inwestować małe kwoty?

Inwestowanie małych kwot może mieć wiele zalet. Po pierwsze zamrażanie pieniędzy to gwarancja zmniejszenia ryzyka pochopnych zakupów. Po drugie inwestowanie niewielkich kwot wiążę się także z niskim ryzykiem strat. Małe kwoty mogą generować stosunkowo wysokie zyski, jednak trzeba liczyć się z tym, że zyski te nie będą widoczne od razu. Aby dostrzec potrzeba czasu i zaangażowania. Często inwestowanie małych kwot może stanowić wstęp do nieco większych inwestycji, co poprzedzone będzie zapoznaniem się z wszelkimi niuansami związanymi z tym tematem.

Kupno i sprzedaż kryptowaluty w kantorze – jak się to robi?

Poprzedni wpis

Budżet domowy – czyli jak stworzyć i prowadzić domowe finanse?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Inwestycje