Inwestycje

Lokata bankowa – co to jest?

3
fot. Pixabay (youleks)
Lokata bankowa

Osoby, które myślą o przyszłości, zazwyczaj myślą również o oszczędzaniu. Gromadzenie pieniędzy na tak zwaną „czarną godzinę” jest popularnym zwyczajem nie tylko wśród Polaków, ale wśród ludzi na całym świecie. Oszczędzanie nie wiąże się jednak tylko z tym, aby zachować pewną sumę na czas kryzysu. Wielu z nas zbiera pieniądze dla dzieci lub na konkretny cel. Inni po prostu chcą, aby ich dobytek zawsze był w dobrych rękach. Jeżeli interesuje nas korzystne oszczędzanie, musimy się zastanowić: gdzie najlepiej oszczędzać? I pierwszą myślą, jaka mnie nachodzi są lokaty bankowe.

Lokata bankowa – Czym jest?

Lokata stanowi jeden z produktów bankowych, którego celem jest nie tylko gromadzenie pieniędzy, ale również ich pomnażanie. Każda lokata jest odpowiednio oprocentowana, co oznacza, że nasz kapitał z czasem wzrasta. Czy to jednak możliwe, aby bank płacił klientowi za nic? Otóż w przypadku lokaty bankowej korzystają obie strony: bank zyskuje kapitał, a klient ma możliwość pomnożenia swoich oszczędności. Dodatkowo, lokaty bankowe objęte są ochroną Bankowego Funduszy Inwestycyjnego, co oznacza, że ryzyko utraty środków przechowywanych w przypadku kryzysu jest znikome.

Lokata bankowa, w zależności od oferty, może być różnie oprocentowana. Są lokaty z oprocentowaniem stałym oraz zmiennym, jednak to te pierwsze są zdecydowanie bardziej popularne. Zmienne oprocentowanie wymaga pewnej znajomości mechanizmów rynku bankowego, co utrudnia obliczenie odsetek. Z tego powodu klienci banków stawiają na oprocentowania stałe,mogąc tym samym w prosty sposób obliczyć faktyczne zyski na lokacie.

fot. Pixabay (Olichel)

CO DAJE NAM LOKATA BANKOWA?

Co daje nam lokata bankowa?

Główną zaletą lokat bankowych jest ich korzystne oprocentowanie. W przeciwieństwie do kont oszczędnościowych, z lokaty nie możemy wypłacić pieniędzy w dowolnym momencie, jednak badania wykazały, że większość oszczędności naszego społeczeństwa i tak leży bezczynnie na nieoprocentowanych kontach, dlaczego więc nie przenieść je na lokatę, gdzie możemy co nieco zarobić?

Lokatę bankową otwieramy na określony czas, dzięki czemu możemy z góry obliczyć, jakich odsetek się spodziewać. Rozwiązanie to ma jeden minus: otóż z lokaty nie możemy dowolnie środków wypłacać ani wpłacać, oznacza to, że lokujemy sumę jednorazowo i wyciągamy ją po określonym czasie. Jeżeli myślimy o odkładaniu określonych sum każdego miesiąca, być może lepszym rozwiązaniem będzie konto oszczędnościowe.

Lokata bankowa – czy to się opłaca?

Zapytać, czy lokata bankowa się opłaca, to tak jakby zapytać, czy opłaca się  zarabiać pieniądze. Nasze oszczędności możemy ulokować na zwykłym koncie lub trzymać je w domu, ale tam pozostaną bierne, podczas gdy na lokacie mogą wzrastać.

Lokaty bankowe są aktualnie najczęściej wybieranym sposobem oszczędzania. Ofert jest wiele, a więc klienci mogą wybrać taką, która wydaje im się najkorzystniejsza. Eksperci twierdzą, że założenie lokaty bankowej opłaca się zawsze, nawet wtedy, gdy oprocentowanie jest niskie, ponieważ w każdym przypadku kwota wzrośnie. Przechowując pieniądze na zwykłym koncie lub w domu, nie zarobimy nic, na lokacie przynajmniej uda nam się zwiększyć oszczędności.

Duża ilość ofert lokat bankowych sprawia, że klienci często nie wiedzą, co wybrać, zwłaszcza, jeżeli nie mają pojęcia, jak obliczyć przyszłe zyski. Oto wskazówki.

fot. Pixabay (Jarmoluk)

LOKATA BANKOWA – JAK OBLICZYĆ ODSETKI?

Lokata bankowa – jak obliczyć odsetki?

Podczas wybierania konkretnej lokaty bankowej, to właśnie oprocentowanie interesuje nas najbardziej. Zanim zdecydujemy się ulokować pieniądze, chcemy wiedzieć, na jakie zyski możemy liczyć.

Oprocentowanie lokat bankowych podawane jest w skali rocznej, aby więc obliczyć faktyczny zysk na lokacie, na której umieszczamy pieniądze na konkretny czas, musimy oprocentowanie pomnożyć  przez wpłaconą kwotę, następnie uzyskaną sumę podzielić przez 365 dni i ponownie pomnożyć przez faktyczną liczbę dni utrzymywania sumy depozytu. Dla łatwiejszego zrozumienia równania, podaję przykład poniżej.

Wpłacając kwotę 10 000 zł na lokatę z oprocentowaniem rocznym 3% na trzy miesiące, nasz rachunek będzie wyglądał tak:

(10 000 zł x 3%) / 365 dni x 91 dni (3 miesiące). Otrzymamy wynik 74,79 zł. Oznacza on kwotę odsetek przed opodatkowaniem.

Obliczenie podatku nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy obliczyć 19% od uzyskanej w równaniu kwoty, a więc najlepiej wynik pomnożyć przez 0,19 ( w tym wypadku wyniesie on 14,22 zł).

Najprostszym sposobem obliczenia odsetek danej lokaty jest skorzystanie z dostępnych w sieci darmowych kalkulatorów odsetek. Jest to proste, ale skuteczne narzędzie, które pomoże nam wybrać odpowiednią ofertę.

Oszczędzanie na lokatach to jeden z najlepszych sposobów zarabiania biernego. Warto korzystać z tego typu możliwości, zwłaszcza, że założenie lokaty nie wiąże się właściwie z żadnym ryzykiem, a pozwala naszym pieniądzom rosnąć. To od nas zależy wybór konkretnej oferty oraz okres, na jaki chcemy pozostawić pieniądze. Pamiętajmy, że im dłużej będziemy przechowywać oszczędności na lokacie, tym więcej możemy na tym zyskać.

 

Jak zaoszczędzić na prądzie? #OSZCZĘDZAMNA #2: Prąd

Poprzedni wpis

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? #OSZCZĘDZAMNA #3: Ogrzewanie

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Inwestycje