Inwestycje

Lokata dynamiczna – co to jest?

0
fot. Pixabay (hehlich)
Czym jest lokata dynamiczna?

Lokata bankowa to w dalszym ciągu jeden z najlepszych sposobów oszczędzaniach pieniędzy. Nie każda lokata posiada jednak takie same warunki. Różne rodzaje ofert sprawiają, że osoby zainteresowane mogą pogubić się w możliwościach. Dla tych, którzy poszukują lokaty, na której oprocentowanie będzie rosnąć, a dostęp do niej będzie stały, przygotowano lokatę dynamiczną.

Czym jest Lokata dynamiczna? 

Lokata dynamiczna (nazywana także progresywną)  to rodzaj lokaty, na której oprocentowanie wzrasta z każdym miesiącem. Różnica pomiędzy lokata zwykłą, a lokata dynamiczną polega na tym, że z tej drugiej możemy wycofać się przed terminem zakończenia, nie tracąc przy tym uzyskanych odsetek.

Lokatę można założyć na dłuższy lub krótszy czas, bez ryzyka kar umownych oraz utraty środków przy zamknięciu lokaty we wcześniejszym terminie. Lokata dynamiczna i lokata progresywna to dwa określenia, które używane są naprzemiennie w przypadku lokaty z rosnącym oprocentowaniem.

fot. Pixabay (lightstargod)

Lokata dynamiczna

Oprocentowanie lokaty dynamicznej

Zakładając lokatę dynamiczną, musimy zwrócić uwagę na jej oprocentowanie. Jeżeli w ofercie banku widzimy, że wynosi ono 12%, pamiętajmy, że suma ta odnosi się do ostatniego miesiąca trwania lokaty. Oznacza to, że w pierwszym miesiącu oprocentowanie wyniesie np. 2%, stopniowo wzrastając z każdym następnym, aż w 12 miesiącu osiągnie obiecane 12%.

Poszukując dobrej oferty, warto wrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie końcowe, ale również na jego wzrost w przeciągu każdego miesiąca. Lokata dynamiczna zakładana jest zazwyczaj na dłuższy czas, jednak w przypadku wcześniejszego jej zamknięcia, dobrze jest mieć z tego jakiś zysk.

W przypadku lokaty progresywnej oprocentowanie efektywne w skali roku jest niższe niż na zwykłej lokacie terminowej. Odsetki lokaty dynamicznej kapitalizowane są najczęściej na koniec okresu umownego, dlatego brakuje tutaj pozytywnego efektu częstszej kapitalizacji odsetek. Faktyczne oprocentowanie efektywne na lokacie z rosnącym oprocentowaniem wynosi zazwyczaj od 1,5% do 3% w skali roku.

Lokata dynamiczna – wady i zalety

Jak każda lokata, także i ta ma kilka wad i zalet. Podsumowując plusy i minusy założenia takiego depozytu, warto przyjrzeć się im bliżej.

Wady:

・ niskie oprocentowanie w skali roku

・ kapitalizacja odsetek następuje na koniec okresu umownego

Zalety:

・ możliwość zamknięcie lokatyw  dowolnym momencie bez utraty odsetek

・ oprocentowanie rośnie z każdym miesiącem

Pomimo wyraźnie zaznaczonej możliwości wcześniejszego zerwania lokaty, banki zabezpieczył się przed tym, oferując w pierwszych miesiącach trwania lokaty najniższe oprocentowanie. W efekcie, aby przechowywanie środków na lokacie progresywnej realnie poprawiało zasobność naszych portfeli, musi ona trwać dłużej.

fot. Pixabay (pgottschalk)

Lokata progresywna

Dla kogo lokata dynamiczna?

Lokata dynamiczna to najlepsza opcja dla osób, które rozważają jej zamknięcie przed zakończeniem okresu umownego. Stanowi ona zabezpieczenie przed utratą odsetek. Lokatę progresywną warto założyć również wtedy, gdy oprocentowanie efektywne jest wyższe od oprocentowania w lokatach terminowych, jednak takie sytuacje zdarzają się rzadko.

Dlaczego masło drożeje?

Poprzedni wpis

Ubezpieczenie auta Link4 – czy warto?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Inwestycje