Utworzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych to efekt wspólnej pracy Ministerstw Finansów, Rozwoju oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt ten stał się częścią Programu Budowy Kapitału, który został zapowiedziany w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
System Pracowniczych Planów Kapitałowych to element planu premiera Morawieckiego dla zwiększenia bezpieczeństwa przyszłych emerytów. Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe i kogo będą one dotyczyć?
PPK – co to jest?
Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i w pełni prywatny system długoterminowego oszczędzania w ramach III filaru systemu emerytalnego, na który składają się zarówno pracownicy, pracodawcy, jak i budżet państwa.
Podstawowym celem PPK jest zwiększenie stopy oszczędności Polaków oraz zapewnienie im większego bezpieczeństwa finansowego po nabyciu przez nich prawa do emerytury.
Badania przeprowadzone wśród Polaków wykazały, że większość z nas zainteresowana jest systemem prywatnego oszczędzania, który dawałby nam możliwość większej kontroli nad finansowym zabezpieczeniem przyszłości.
PPK – założenia
Główne założenia Pracowniczych Planów Kapitałowych:
– PPK mają stanowić całkowicie dobrowolne uzupełnienie dla Pracowniczych Programów Emerytalnych, poprawiając tym samym strukturę oszczędności emerytalnych Polaków
– mają być obowiązkowe dla wszystkich firm, zatrudniających pracowników, dla których odprowadzane są składki ZUS
– początkowo PPK obowiązkowe będą tylko dla pracodawców, zatrudniających powyżej 250 osób
– minimalna wysokość stawek wynosić będzie : 2% po stronie pracownika, 1,5% po stronie pracodawcy
– pracodawcy, którzy posiadają już utworzone Pracownicze Programy Emerytalne będą zwolnieni z obowiązku utworzenia PPK
– pracodawcy będą dokonywać wyboru funduszu, na który będą odprowadzane oszczędności pracownika
Pracownicze Plany Kapitałowe – dla kogo?
Uczestnikami Pracowniczych Planów Kapitałowych będą mogły zostać osoby w wieku 19-55 lat. Zostaną one automatycznie zapisane do programu, aczkolwiek będą miały możliwość skorzystania z opcji „opting-out”, czyli rezygnacji z wejścia do programu Planów Kapitałowych. Osoby, które przekroczyły 55 rok życia również, dobrowolnie będą mogły przystąpić do programu.
Program skierowany będzie do ponad 11 milionów osób, z których aż 9 milionów to pracownicy zatrudnieni w sektorze przedsiębiorstw. Szacuje się, że z osób, które będą mogły przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych, zdecyduje się na to ok. 8,5 mln Polaków.
Od momentu wpłaty pierwszej składki za pracownika, uczestniczącego w PPK, jego oszczędności staną się prywatne i będą dziedziczone przez osobę, którą dany pracownik wskaże w programie. Zgromadzone środki można będzie wykorzystać na różne sposoby, między innymi na wpłatę udziału własnego podczas zakupu mieszkania. Co więcej, w niektórych przypadkach, takich jak przewlekła choroba czy śmierć bliskiego członka rodziny, pojawi się możliwość wypłaty 25% zgromadzonych pieniędzy, których nie trzeba będzie zwracać.
Planowany harmonogram Pracowniczych Planów Kapitałowych
1 stycznia 2019 r. – obowiązek utworzenia PPK będą mieli wszyscy pracodawcy, zatrudniający powyżej 250 osób, jeżeli nie posiadają oni utworzonych już Pracowniczych Programów Emerytalnych.
1 lipca 2019 r. – obowiązkiem utworzenia PPK zostaną objęci pracodawcy, zatrudniający powyżej 50 osób.
1 stycznia 2020 r. – obowiązkiem utworzenia PPK zostaną objęte firmy, zatrudniające powyżej 19 osób.
1 lipca 2020 r. – obowiązkiem utworzenia PPK zostaną objęte jednostki sektora finansów publicznych oraz pozostali pracodawcy.
PPK – prognozy
Praktycznie w każdym dobrze rozwiniętym kraju realizowane są podobne programy długoterminowego oszczędzania. Szczegółowa analiza takich programów na terenie Niemiec, Wielkiej Brytanii, krajów skandynawskich, Kanady czy Nowej Zelandii pomogła twórcom projektu zebrać dane o tym, jakie zmiany będą najkorzystniejsze i w jaki sposób najlepiej je wprowadzać. Do ogólnej analizy włączono również specyfikę polskiego rynku pracy, aby uzyskać najlepsze efekty.
Pracownicze Plany Kapitałowe mają być jedną z najtańszych ofert oszczędnościowych, dostępnych na rynku. Zakłada się, że będą one stanowić ciekawą opcję dla wszystkich Polaków, którzy będą chcieli zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe na przyszłość i zagwarantować godne życie po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Komentarzy