Finanse osobiste

Płyta indukcyjna czy gazowa?

3
fot. Pixabay (Skitterphoto)
Płyta gazowa czy indukcyjna?

Po krótkiej przerwie wracamy i dziś na tapecie aspekt finansowy w naszych kuchniach – odpowiadamy na pytanie płyta indukcyjna czy gazowa? Jeszcze kilka lat temu w tradycyjnym domu standardowo widywaliśmy płyty gazowe. W nowoczesnym budownictwie zdarza się jednak, że nie stosujemy przyłączy gazowych i jeżeli chcemy zostać przy tym typie płyty, musimy liczyć się z koniecznością dowożenia butli. Płyty gazowe w większości domów zostały zastąpione płytami indukcyjnymi.

Płyty gazowe

Płyta gazowa popularna jest głównie wśród tradycjonalistów, przywiązanych do standardowych metod gotowania. Wśród płyt gazowych znajdziemy:

  • emaliowane
  • ze stali nierdzewnej
  • szklane

Płyty gazowe należy czyścić jedynie profesjonalnymi środkami i pamiętać, aby robić to regularnie. Dzięki nowoczesnym zapalnikom, blokadom w pokrętłach oraz przeciwpyłowej blokadzie gazu, korzystanie z płyt gazowej jest znacznie bezpieczniejsze niż dwadzieścia lat temu. Mimo to, kilka razy do roku warto sprawdzać instalację, a w przypadkach korzystania z butli gazowej, jej szczelność.  Płyta gazowa jest łatwa w obsłudze, jednak gotowanie na niej wymaga ciągłego nadzoru.

fot. Pixabay (PublicDomainPictures)

Płyta gazowa – czy warto?

Płyta indukcyjna

Płyta indukcyjna to odmiana płyty elektrycznej, która oprócz energii elektrycznej do podgrzewania wykorzystuje również zjawisko indukcji czyli pola elektromagnetycznego. Na płycie indukcyjnej gotowanie trwa krócej, jest również znacznie bezpieczniejsza od płyty gazowej, gdyż odpływ prądu zostaje odcinany zaraz po zdjęciu garnka z płyty. Do korzystania z płyty indukcyjnej konieczna jest trójfazowa instalacja elektryczna, gdyż tylko taka umożliwi jej prawidłowe funkcjonowanie.

Płyty indykcyjne posiadają wiele zabezpieczeń, między innymi system automatycznego zagotowania, automatyczny wyłącznik pola, a także blokadę panelu sterowania. Podczas gotowania płyta pozostaje chłodna, dzięki czemu nie ma ryzyka poparzenia.

fot. Pixabay (PublicDomainPictures)

Płyta indukcyjna – czy warto?

Płyta indukcyjna czy gazowa – koszty eksploatacji

Koszt montażu i eksploatacji płyty gazowej wygląda tak:

  • płyta gazowa (300 zł+)
  • koszt przyłącza gazowego (jeżeli nie jest zamontowane) – ok. 150 zł
  • doprowadzenie przewodów wentylacyjnych – ok. 500 zł

Wśród płyt gazowych znajdziemy modele o szerokiej rozpiętości cenowej, gdyż najtańsze znajdziemy już za 300 złotych, podczas gdy bardziej zaawansowane mogą kosztować nawet kilka tysięcy. Jeżeli poszukujemy najtańszego rozwiązania, możemy płytę gazową zainstalować już za niecałe 1000 złotych.

Zobaczmy, jak to się ma do kosztów eksploatacji płyty indukcyjnej:

Już samo zamontowanie płyty indukcyjnej jest znacznie droższe. Do tego dochodzi koszt samego urządzenia (1000 zł +) oraz zainstalowania przyłącza elektrycznego (100 złotych). Musimy pamiętać, że przy płycie indukcyjnej w wielu przypadkach konieczna będzie wymiana garnków, należałoby to również wliczyć w koszty.

Tyle na temat samego montażu, jeżeli chodzi o eksploatację, to w przypadku obu płyt będą one podobne. W rocznym rozliczeniu możemy jednak porównać oba rozwiązania i koszty wyjdą mniej więcej jednakowe.

fot. Pixabay (claude05alleva)

Płyta indukcyjna czy gazowa – koszty eksploatacji

Płyta gazowa czy płyta indukcyjna – co wybrać?

Zarówno jedna, jak i druga płyta posiada swoje wady i zalety. Montaż płyty gazowej jest tańszy, jednak bezpieczeństwo korzystania z niej jest znacznie niższe, choć przy nowoczesnych modelach dostępne są dobre zabezpieczenia. Przy płycie indukcyjnej musimy liczyć się z wyższymi kosztami jednorazowymi, przy czym zapewniamy sobie pełne bezpieczeństwo oraz komfort używania.

Koszty eksploatacji są podobne, więc tak naprawdę to od nas zależy, na co się zdecydujemy. Płyta indukcyjna jest nowocześniejsza i niesie ze sobą więcej korzyści podczas samego gotowania, podczas, gdy płyta gazowa jest tańsza i łatwiejsza w montażu. Indukcję możemy także sami przetransportować ze sklepu np. samochodem, nie musimy wynajmować do tego dedykowanego transportu. Na pytanie – płyta indukcyjna czy gazowa można łatwo jednak odpowiedzieć gdy znamy rodzaj dostępnego już przyłącza. Dużo zależy również od tego czy wybieramy urządzenia do nowo wybudowanego domu czy do istniejącej instalacji. Ale ostateczna decyzja zależy jak zwykle od nas samych.

W co zainwestować 100 zł?

Poprzedni wpis

Pracownicze Plany Kapitałowe – PPK – co to jest?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy