Finanse osobiste

Ile kosztuje utrzymanie dziecka?

0
Ile kosztuje utrzymanie dziecka?
Ile kosztuje utrzymanie dziecka?

Pojawienie się dziecka w rodzinie to powód do radości, ale jednocześnie powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że nowy domownik zwiększy również Wasze koszty utrzymania. Jak bardzo one wzrosną, to już w dużym stopniu zależy od tego, jakie decyzje będziesz podejmować Ty i Twoja pociecha. Ile kosztuje utrzymanie dziecka?

Zanim maluszek pojawi się na świecie – przygotowania do narodzin

Najczęściej rodzice do narodzin dziecka przygotowują się przez kilka miesięcy. Jednym z zadań, jakie muszą wykonać jest zapewnienie maluchowi odpowiednich warunków mieszkaniowych.

Ile kosztuje remont pokoju dla dziecka?

Czy możesz wygospodarować pokój dla dziecka? W jakim jest on stanie? Czy wymaga remontu? Jeśli tak, to będzie to jeden z kosztów, którym musisz podołać. W przypadku gdy pokój ten należy jedynie odświeżyć i nie potrzebujesz do tego pomocy fachowca, to wtedy prawdopodobnie wydatek ograniczy się do kilkuset złotych. Natomiast jeśli konieczne jest zerwanie tapety, wyrównania ściany, położenie gładzi gipsowej, zamontowanie podwieszanego sufitu, to licz się z tym, że wyniesie Cię to kilka tysięcy złotych.

Ile kosztuje wyposażenie pokoju dziecka?

Odświeżony pokój należy odpowiednio wyposażyć. Zestaw mebli, w zależności od tego, z jakich elementów się składa i kto jest jego producentem, może być dostępny w różnej cenie. Proste meble możesz kupić nawet za kwotę poniżej 1000 zł, ale wtedy musisz się liczyć z tym, że ich jakość może być przeciętna, co będzie wiązać się z wieloma problemami, które mogą się pojawić w czasie ich użytkowania. Większość zestawów kosztuje od 2000 do 3000 zł, ale oczywiście znajdziesz i takie, które będą dużo droższe. Zastanów się, na jakie rozwiązania możesz sobie pozwolić. W takim zestawie powinny się znaleźć:

 • Pojemna szafa – a w niej półki, na których będziesz układać odzież, jak i drążek, na którym będziesz zawieszać niektóre ubranka.
 • Komoda z przewijakiem – najlepiej taka, która po czasie, kiedy nie będziesz już potrzebować przewijaka, stanie się klasyczną komodą.
 • Łóżeczko dziecięce – najpraktyczniejsze są modele, które po wyjęciu szczebelków mogą służyć większemu dziecku.
 • Fotel – przyda się mamie do karmienia maluszka czy też na czas czytania dziecku bajek.
 • Regał i skrzynia – na zabawki, książki i nie tylko.

Z czasem pokój będzie ulegał metamorfozom, ale na starcie potrzebujesz przede wszystkim tych rozwiązań. Koszt przygotowania pokoju dziecka wraz z wyposażeniem wynosi od kilku tysięcy złotych wzwyż.

Ile kosztuje wyprawka dla dziecka?

Ile kosztuje wyprawka dla dziecka?

Ile kosztuje wyprawka dla dziecka?

Mama przed narodzinami maluszka powinna przygotować odzież, kosmetyki i inne rzeczy, których będzie potrzebować. Warto dać sobie kilka miesięcy na zgromadzenie niezbędnych ubranek i dodatków i nie zostawiać tego zadania na ostatnią chwilę. Oto elementy, jakie składają się na wyprawkę dla dziecka:

 • zestaw ubranek,
 • kosmetyki,
 • wózek,
 • fotelik samochodowy,
 • wanienka ze stelażem,
 • pieluchy,
 • mokre chusteczki,
 • śpiworek do snu,
 • rożek niemowlęcy.

Również i w tym przypadku koszt w dużej mierze zależy od tego, jakie konkretnie produkty wybierzesz. Możesz kupić wózek 3 w 1 za 1000 zł, ale również model za kilkanaście tysięcy. Zakładając jednak, że nabywasz wyłącznie rzeczy nowe, ze średniej półki cenowej, przygotuj się na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych na start. Jeśli postawisz na produkty znanych marek, to licz się z tym, że koszt ten może wzrosnąć nawet kilkukrotnie.

Ile kosztuje opieka zdrowotna dla dziecka?

Wprawdzie w ramach NFZ możemy leczyć się bezpłatnie, ale w praktyce niemal niemożliwe jest, abyśmy nie ponosili z tego tytułu wydatków, choćby na zakup leków. Z raportu platformy MAM „Ile kosztuje dziecko w Polsce?” wynika, że 31 proc. rodziców nie ponosi kosztów dodatkowej opieki zdrowotnej, ale większość deklaruje, że przeznaczają średnio 314 zł miesięcznie na ten cel. Wydatkiem, który znacznie obciąża domowy budżet jest często aparat ortodontyczny, którego zakup i koszty towarzyszące mogą przekraczać 10 tys. zł.

Najczęściej największe koszty opieki zdrowotnej rodzice ponoszą w pierwszych latach życia pociechy, szczególnie na etapie przedszkolnym, kiedy to maluchy często chorują. W wielu przypadkach opiekunowie nie chcą czekać na wizytę w ramach NFZ i dlatego decydują się na odpłatną konsultację prywatną. Oczywiście wydatki na opiekę zdrowotną w dużej mierze zależą od tego, czy Twoje dziecko zmaga się z jakimiś poważnymi chorobami.

Koszt wyżywienia dziecka

Kiedy już maluszek na dobre rozgości się w domu, to pojawia się kolejny wydatek związany z jego wyżywieniem. Przez pierwszych 6 miesięcy życia noworodka WHO oraz Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci zaleca karmienie piersią, ale nie każda mama jest w stanie zapewnić dziecku pokarm i z tego względu niektóre niemowlaki zaraz po urodzeniu przyjmują mleko zastępcze. Jak wyżywienie wpływa na miesięczny koszt utrzymania dziecka?

Jeśli pociecha ma być karmiona mlekiem zastępczym, to przygotuj się na to, że będzie to kosztować od 200 do 300 zł miesięcznie, w zależności od tego, jaki wybierzesz produkt. Poza tym potrzebujesz kilku butelek i smoczków – jednorazowo to wydatek około 200 zł, ale później musisz je wymieniać, a szczególnie dotyczy to smoczków.

Kolejnym wydatkiem związanym z wyżywieniem dziecka jest fotelik do karmienia, który jest potrzebny wtedy, kiedy pociecha zacznie siadać. Takie proste rozwiązanie można kupić nawet za 50 zł, ale już funkcjonalne foteliki, atrakcyjnie wyglądające i dające duże możliwości regulacji wiążą się z wydatkiem od 300 do 500 zł.

Z czasem dziecko zaczyna jeść te same posiłki, co dorosły, o ile nie musi mieć szczególnej diety, która wynika np. z alergii. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, od 2014 roku średnie wydatki w gospodarstwie domowym na jedzenie wynoszą około 300 zł na osobę miesięcznie. Czy taka kwota może rzeczywiście wystarczyć na wyżywienie jednego człowieka? Może to być trudne, ale oczywiście wiele zależy od tego, jakie posiłki i produkty pojawiają się w jadłospisie Twojej rodziny.

Koszt spędzenia wakacji z dzieckiem

Koszt spędzenia wakacji z dzieckiem

Koszt spędzenia wakacji z dzieckiem

Lubisz wyjazdy zagraniczne – szczególnie w odległe kierunki? Jeśli po narodzinach dziecka nadal chcesz podróżować, to licz się z tym, że koszty wojaży wzrosną. Pierwsza pociecha początkowo nie będzie powodować, że znacznie zwiększą się Twoje wydatki – najczęściej do 2. roku życia mogą być one wyższe maksymalnie o 300 zł, natomiast im maluszek będzie starszy, tym opłaty będą bardziej rosnąć. Wydatek zależy od hotelu, linii lotniczych i biura podróży. W przypadku kilkulatka cena wyjazdu zwiększy się najczęściej o ponad 1000 zł, a opłata za nastolatka może być już równa wydatkom poniesionym za dorosłego.

Jeszcze większy koszt pojawi się wówczas, gdy masz dwie pociechy, które mają co najmniej kilka lat. Wtedy nie wszystkie hotele będą dla Was dostępne, a nawet jeśli, to zostanie Ci zaproponowany pokój rodzinny, który może kosztować nawet kilka tysięcy więcej. Jak zatem widzisz, wspólne wyjazdy wakacyjne mogą znacznie wpłynąć na wydatki na utrzymanie rodziny. Jedna podróż do innego kraju z dziećmi może kosztować nawet kilka tysięcy więcej niż w przypadku urlopu spędzonego w tym samym hotelu bez pociech.

Wyjazd z dojazdem własnym również oznacza wzrost kosztów – potrzebujesz więcej miejsc noclegowych niż dotąd, najlepiej z atrakcjami dla dziecka, co będzie się wiązać z dodatkowymi opłatami.

Koszty edukacji dziecka

W Polsce nauka obowiązuje do 18. roku życia, ale najczęściej okres edukacji trwa dłużej. Z badania przeprowadzonego w 2019 roku przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że blisko 95 proc. maturzystów wybiera się na studia, zatem w większości przypadków nauka trwa nawet do 24. roku życia, a często jeszcze dłużej.

Początkowo wydatki są niewielkie – w szkole podstawowej dzieci otrzymują większość podręczników za darmo, zatem rodzice głównie ponoszą koszty wyprawki, czyli takich rzeczy jak długopisy, zeszyty, papier, kredki, mazaki i inne elementy. Z ankiety wykonanej na potrzeby raportu Santander Consumer Banku (SCB) „Polaków Portfel Własny – Rodzina w Szkole” wynika, że największym kosztem rodziców związanym z nauką dziecka jest wyprawka – tak odpowiedziało 40 proc. badanych. Natomiast miesięczny koszt edukacji wynosi od 100 do 500 zł.

Wyższe wydatki mogą pojawić się w szkole średniej, kiedy to dzieci często muszą dojeżdżać do miejsca nauki autobusem, nawet kilkadziesiąt kilometrów. Samo dotarcie do szkoły wiąże się wtedy z wydaniem kilkuset złotych miesięcznie. Niektórzy uczniowie korzystają z internatu – cenniki w nich są zróżnicowane, ale z reguły opłata miesięczna wynosi od 200 do 300 zł, a do tego należy doliczyć dzienną stawkę żywieniową, czyli kilkanaście złotych. Trzeba dodać też koszt podręczników, ćwiczeń i całej wyprawki szkolnej oraz wycieczek i innych wydarzeń czy wyjść. Oczywiście równie dobrze dziecko może chodzić do szkoły średniej znajdującej się na tej samej ulicy, gdzie mieszka – wówczas koszty będą nieporównywalnie niższe.

Kolejny wydatek pojawia się na etapie studiów. Wprawdzie wówczas żak może otrzymywać stypendium socjalne i naukowe, ale będzie to możliwe, jeżeli jego rodzina osiąga wystarczająco niski dochód i uczeń będzie uzyskiwał bardzo dobre wyniki w nauce. Jeśli student zdecyduje się na wyjazd na studia do innego miasta, to wtedy najpewniej zamieszka albo w wynajętym pokoju, albo w akademiku. Pierwsza opcja jest droższa, a cena zależy od miejscowości. Należy się jednak liczyć z tym, że będzie to co najmniej kilkaset złotych plus opłaty licznikowe. Natomiast miejsce w pokoju akademickim wiąże się z reguły z wydatkiem od 300 do 500 zł, ale na tym koszty się kończą – nie trzeba płacić za dostęp do internetu, wodę czy wykorzystany prąd. Wyżywienie to wydatek kilkudziesięciu złotych dziennie. Zatem miesięczny koszt utrzymania studenta wynosi co najmniej 1000 zł.

Jak wyliczyli specjaliści z portalu money.pl, zapewnienie dziecku wyższego wykształcenia  wymaga wyłożenia na ten cel 64 tys. zł. Jest to kwota, która obejmuje wyłącznie okres studiów.

Koszt utrzymania dziecka do 18. roku życia

Utrzymanie dziecka wiąże się ze sporym wydatkiem, ale ile konkretnie będzie Cię kosztować okres od narodzin pociechy aż do osiągnięcie przez nią dorosłości? To oczywiście zależy od wielu czynników i w każdym przypadku ta ostateczna kwota może być inna, natomiast analitycy próbują oszacować, ile średnio kosztuje wychowanie dziecka.

Jedną z takich analiz przeprowadzili specjaliści ze wspomnianego portalu money.pl, którzy wyliczyli, że koszt utrzymania dziecka do 18. roku życia wynosi średnio 194 tys. zł. Należy brać pod uwagę fakt, że w dużych miastach ten wydatek może być wyższy, natomiast w małych miejscowościach – zdecydowanie niższy. I tak w Warszawie koszty te są średnio o 30 proc. wyższe.

Takiej kalkulacji dokonali również eksperci z Centrum im. Adama Smitha. Do jej przygotowania wykorzystano dane z III kwartału 2019 roku. Według autorów analizy wychowanie jednego potomka w rodzinie, która ma dwójkę dzieci, kosztuje 206 tys. zł, co daje 416 tys. zł na dwie pociechy.

Jak koszt utrzymania dziecka szacują Polacy? Tego możesz się dowiedzieć z wyników badania przeprowadzonego na zlecenie CAS na panelu Ariadna. Respondenci mieli ocenić, ile kosztuje utrzymanie dziecka do osiągnięcia przez nie dorosłości. Aż 24 proc. z nich uznało, że jest to ponad 250 tys. zł. Według 18 proc. wystarczająca jest na to kwota od 201 do 250 tys. zł, 23 proc. przeznacza na ten cel od 151 do 200 tys. zł, natomiast 35 proc. uważa, że jest to wydatek mniejszy niż 150 tys. zł. Tak wyglądają wyniki wśród osób, które mają dzieci. Natomiast ci, którzy nie wychowują pociech, oceniają te wydatki na niższe. W tym przypadku już tylko 18 proc. twierdzi, że przekraczają one 250 tys. zł, a 16 proc., że mieszczą się one w przedziale od 201 do 250 tys. zł.

 

Ile kosztuje dziecko miesięcznie

Ile kosztuje dziecko miesięcznie

Miesięczny koszt utrzymania dziecka

 

Szacunki analityków obejmują nie tylko całkowite wydatki do 18. roku życia czy też do ukończenia studiów, ale również koszty miesięczne. Te oczywiście są uzależnione od wieku pociechy. Ile kosztuje dziecko miesięcznie? Szczegółowych informacji na ten temat możesz dowiedzieć się z raportu platformy MAM „Ile kosztuje dziecko w Polsce?”. Wydatek ten zmienia się wraz z wiekiem dziecka i przeważnie rośnie. Z badania wynika, że średni koszt utrzymania dziecka do 25. roku życia wynosi około 500 tys. zł, zatem zdecydowanie więcej niż w przypadku wspomnianych już analiz. Natomiast miesięczne koszty na poszczególnych etapach życia wynoszą:

 • 0–12 miesięcy – 1043 zł,
 • 1–3 lata – 1156 zł,
 • 3–6 lat – 1202 zł,
 • 6–9 lat – 1324 zł,
 • 9–12 lat – 1450 zł,
 • 12–16 lat – 1538 zł,
 • 16–18 lat – 1337 zł,
 • student – 2186 zł.

Jak zatem widzisz, koszt utrzymania dziecka zdecydowanie różni się w zależności od tego, w jakim wieku jest pociecha. Miej również na uwadze, że są to tylko szacunki. W zależności od tego, jak gospodarujecie środkami, gdzie mieszkacie, czy dziecko uczęszcza do szkoły na miejscu czy w innym mieście – może to wyglądać inaczej.

Ile kosztuje utrzymanie samochodu?

Poprzedni wpis

Formuła stopy inflacji i jak ją obliczyć

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy