Finanse osobiste

Podwyżka inflacyjna – co to jest?

4
Photo by Jimi Filipovski on Unsplash
Podwyżka Inflacyjna

W ostatnich latach coraz częściej narzuca się pracodawcom wzrost wynagrodzeń pracowników. Każdego roku pensje w Polsce są wyższe, zależą one zarówno od woli pracodawcy, jak i stopy inflacji. Czym jest podwyżka inflacyjna i czy w każdym zakładzie pracy trzeba ją wprowadzić?

Podwyżka inflacyjna – od czego zależy?

Podwyżka inflacyjna regulowana jest stopą rocznej inflacji i zostaje narzucana pracodawcom, którzy mają obowiązek zwiększyć wynagrodzenie swoim pracownikom. Zasady pożyczki inflacyjnej określane są przepisami prawa i muszą być sumiennie przestrzegane.

W przypadku pożyczki inflacyjnej, która jest narzucana z góry, pracownik, któremu odmówiono wzrostu wynagrodzenia ma prawo ubiegać się o podwyższenie pensji. Jeżeli pracodawca nie zgodzi się na podwyżkę dobrowolnie, osoba zatrudniona może odwołać się do PIP lub sądu pracy.

Kogo dotyczy podwyżka inflacyjna?

Podwyżka inflacyjna należy się nie tylko pracownikom aktywnym, ale również tym, którzy korzystają z urlopów:
・ macierzyńskich
・ dodatkowych macierzyńskich
・ dodatkowych urlopów na warunkach urlopu macierzyńskiego
・ ojcowskich

Jako że kodeks pracy nakazuje dopuszczenie tych osób do pracy zaraz po ukończeniu urlopu, pensje tych pracowników powinny obowiązkowo uwzględniać wszelki narzucone podwyżki.

Wzrost wynagrodzenia dotyczy również pracowników w okresie wypowiedzenia. Mimo że został określony już termin ich odejścia z pracy, póki są zatrudnieni na stanowisku, mają takie same prawa jak każdy inny pracownik, także prawo do zwiększenia pensji.

Jeżeli podwyżka obowiązuje z mocą wsteczną, to znaczy, gdy decyzja o jej przyznaniu zapadła po odejściu z pracy danej osoby, a jednak obejmuje okres jej zatrudnienia, pracodawca musi przyznać większą pensję, nawet gdy dany pracownik nie pracuje już na terenie zakładu. Pominięcie takiego pracownika w przyznawaniu wyższych wynagrodzeń narusza regulację prawną za pracę już wykonaną i o przyznanie zaległych środków można ubiegać się sądownie.

Photo by Vitaly on Unsplash

Podwyżka inflacyjna 2018

Podwyżka inflacyjna w 2018 roku?

Prognozy przewidują kolejny wzrost wynagrodzeń w 2018 roku. Aktualnie przewiduje się, że pensja minimalna wynosić będzie 2100 zł brutto, czyli ok 1530 zł do ręki. Wraz z podniesieniem wynagrodzenia minimalnego za pracę, wzrośnie również stawka godzinowa, która w przyszłym roku ma wynieść 13,7 zł brutto.

Czy obietnice wejdą w życie i jak inflacja wpłynie na wzrost wynagrodzenia w kolejnych latach? Na te informacje niestety trzeba trochę poczekać, jednak zgodnie z prognozami, Polacy mogą liczyć na wyższe pensje z każdym kolejnym rokiem. Niestety wraz z rosnącymi wpływami na konta bankowe – rosną też wydatki, ale to już publikacja na inny materiał.

Pożyczkomat – pożyczka pozabankowa – czy warto?

Poprzedni wpis

Płaca minimalna i stawka godzinowa w 2018 roku

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy