Zarządzanie domowym budżetem to nie lada wyzwanie. Należy wziąć pod uwagę nie tylko planowane przychody i stałe opłaty, ale również wydatki, które będą się zmieniać z miesiąca na miesiąc oraz planowane oszczędności. Zadanie jest tym trudniejsze, im mniej stabilna jest sytuacja finansowa domowników – przykładowo łatwiej jest przewidzieć przychód osoby zatrudnionej na etacie w firmie i zarabiającej stałą kwotę, a trudniej przychód osoby pracującej w nieregularnych godzinach na zlecenie albo prowadzącej własną działalność gospodarczą. Wiedzą o tym doskonale wszyscy przedstawiciele tzw. wolnych zawodów czy freelancerzy – zdarzają się miesiące, kiedy nagle na konto wpływają pieniądze za wiele zaległych zleceń, a czasami bywa tak, że żyje się jedynie za zgromadzone oszczędności.
Wydatki również nie zawsze są łatwe do zaplanowania. O ile czynsz i media to stałe opłaty, których wysokość znamy bądź jesteśmy w stanie przewidzieć, tak samo jak np. koszty eksploatacji samochodu czy pieniądze wydawane na jedzenie, o tyle wydatki kryzysowe są praktycznie nie do przewidzenia. Pod pojęciem wydatków kryzysowych można rozumieć wszelkie opłaty za wizyty u lekarzy, mechaników czy koszty napraw sprzętów domowych. Każdy z nas wie, jak naprawa klimatyzacji w aucie potrafi zrujnować domowy budżet. Z kolei wydatki na rzeczy takie jak wakacyjne czy służbowe wyjazdy albo prezenty świąteczne będą różne w różnych miesiącach i nie tak łatwo je zaplanować, jeśli żyjemy od wypłaty do wypłaty.
Widać już jak na dłoni, że domowy budżet to skomplikowana sprawa. Nie należy go lekceważyć – jeśli widzimy, że z miesiąca na miesiąc ubywa nam środków na koncie, warto zacząć zauważać, na co wydajemy najwięcej pieniędzy i z czego możemy zrezygnować, aby zaoszczędzić choć trochę.
Mimo wszystko, zdarzają się w życiu sytuacje w których natychmiast potrzebujemy więcej pieniędzy niż kwota, którą obecnie mamy na koncie. Najłatwiej przytoczyć to przykład zepsutej lodówki czy awarii samochodu przed świętami. Praktycznie niemożliwe jest życie bez lodówki, a dla wielu osób również samochód stanowi rzecz niezbędną do życia i samodzielnego funkcjonowania. Nie można więc czekać z naprawą jednego ani drugiego. Jednak naprawy kosztują, tak samo jak zakup nowego sprzętu, który może okazać się konieczny, jeśli nasza lodówka lub auto psuje się notorycznie.
W takim wypadku możemy podratować nasz budżet biorąc pożyczkę. Gdybyśmy chcieli wziąć kredyt, musielibyśmy iść do banku, wypełnić wniosek kredytowy, uzyskać zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy, dostarczyć je do banku, złożyć oświadczenia majątkowe i zaczekać na rozpatrzenie naszego wniosku przez bank – cały czas nie mając pewności, czy kredyt dostaniemy. Jednak firmy pożyczkowe, zwłaszcza te, które udzielają pożyczek za pośrednictwem Internetu, ograniczają formalności do minimum. Szybka pożyczka naprawdę jest szybka – jeśli skorzystamy z porównywarki pożyczek loanscouter.com do znalezienia najlepszej oferty, możemy mieć pieniądze na koncie już po dziesięciu minutach.
Komentarzy