Ubiegając się o kredyt w banku, w pierwszej kolejności zostanie zweryfikowana nasza zdolność kredytowa, która wraz z wiarygodną historią kredytową są podstawą przy rozpatrywaniu wniosku o udzielenie pożyczki. Zanim więc udamy się do instytucji finansowej w celu uzyskania pieniędzy, warto wcześniej postarać się o zbudowanie odpowiedniej zdolności, by tym samym ułatwić sobie sprawę. Jak to zrobić?
Czym jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa to nic innego jak nasza zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania zgodnie z umową i w wyznaczonym czasie. To definicja słownikowa, co jednak się za tym kryje i jaki mamy wpływ na naszą zdolność? Jak się okazuje, mamy i to duży wpływ, właściwie wiele będzie zależało przede wszystkim od nas, naszych finansów i tego, jak sobie z nimi radzimy. O zdolności kredytowej napisano i wyjaśniono jak ją zwiększyć na pogotowie-kredytowe.pl, warto więc przyjrzeć się tematowi bliżej i zorientować, jakie mamy w tym względzie możliwości działania.
Dochody a zdolność kredytowa
Chcąc ubiegać się o kredyt, z pewnością zostaniemy zapytani o dochody oraz rzecz jasna konieczne będzie przedstawienie dowodu zatrudnienia i stałości wpływów na konto. Najlepiej, jeżeli posiadamy umowę o pracę na czas nieokreślony, jednak inne formy także są dopuszczalne. Wysokość dochodów również nie pozostaje bez znaczenia – im więcej zarabiamy, tym większa szansa na to, że dostaniemy kredyt w wyznaczonej wysokości. Zanim więc udamy się do banku, powinniśmy zadbać o to, by co miesiąc na nasze konto były przelewane określone środki.
Wydatki a zdolność kredytowa
Budowanie zdolności kredytowej warto także rozpocząć od zweryfikowania nie tylko dochodów, ale i powiązanych z nim wydatków. Ile wydajemy na życie? Ile nam z tego zostaje? Jesteśmy na plusie i możemy jeszcze coś zaoszczędzić? Ile osób jest w naszej rodzinie? Banki sprawdzają często także te kwestie, zwłaszcza przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Im większa jest nasza rodzina, tym więcej na nią płacimy, choć kilka pracujących osób w gospodarstwie domowym także jest na plus. Chcesz zbudować swoją zdolność kredytową? Postaraj się przez jakiś czas wydawać tak pieniądze, by na koncie zostawała co najmniej kwota ewentualnych rat kredytu. Jeżeli uda się tak oszczędzać przez kilka miesięcy – dasz radę spłacać kredyt.
Jak historia kredytowa wpływa na zdolność kredytową?
Nieodłączną częścią zdolności kredytowej jest także historia kredytowa. Banki sprawdzają, jakie jeszcze mamy zobowiązania na swoim koncie, czy są jakieś aktualnie spłacane kredyty i pożyczki i czy może nie zalegamy z jakimiś płatnościami. Jeżeli planujemy w niedalekiej przyszłości wziąć większy kredyt, postarajmy się o zamknięcie wszystkich dotychczasowych zobowiązań. Jeżeli mamy kartę kredytową, to ją też spłaćmy i zamknijmy, jej posiadanie obniża naszą zdolność.
W ten sposób nie tylko uregulujemy swoją sytuację, ale i przyczynimy się do budowania pozytywnej historii kredytowej. Bank, spoglądając na bazę BIK, będzie widział, że jesteśmy rzetelnym klientem i zawsze wszystko terminowo spłacamy. Wbrew obiegowej opinii brak jakiejkolwiek historii kredytowej wcale nie jest zaletą, ponieważ wówczas niewiadome jest, czego można się po nas spodziewać.
Dobrze jest pamiętać o jednym – budowanie zdolności kredytowej nie należy do czynności natychmiastowych. Na to potrzeba czasu, dokonywania właściwych decyzji, a także cierpliwości.
Komentarzy