Pożyczki

Wakacje kredytowe – czyli jak zawiesić spłatę kredytu

0
Czym są wakacje kredytowe?
Czym są wakacje kredytowe?

Im więcej kredytów i pożyczek zdecydujemy się zaciągnąć, tym większe mogą być problemy ze spłacaniem ich wszystkich w terminach. Statystycznie, zarabiamy coraz więcej, ale też coraz częściej ulegamy pokusie korzystania z bogatych ofert firm kredytowych i pożyczkowych. Niespodziewane wydatki oraz zastój w finansach potrafią zepsuć nawet najbardziej skrupulatnie przygotowane plany spłaty. Banki starają się zrozumieć trudne sytuacje swoich klientów, dlatego w ofercie wielu placówek znajdują się tzw. wakacje kredytowe.

Banki oferują różny czas zawieszenia kredytów. Warto zapoznać się z tymi możliwościami z bliska nawet wtedy, gdy na dzień dzisiejszy jesteśmy wolni od wszelkich zobowiązań finansowych. Nigdy nie wiadomo, kiedy ta wiedza może się nam przydać. Być może dzięki tym informacjom pomożemy komuś bliskiemu, kto w tej chwili boryka się z zadłużeniem?

Wakacje kredytowe w praktyce

Polepszenie sytuacji gospodarczej w Polsce sprawiło, że wiele rodzin zdecydowało się na zakup domów lub mieszkań w ramach wysokich kredytów hipotecznych. Zaciągnięte zostały one na wiele lat w sytuacji, gdzie nikt nie przewidział, iż sytuacja finansowa to naprzemiennie występujące góry i doliny. Gdy nadszedł kryzys w 2008 roku, wiele młodych małżeństw, które chętnie zaciągnęły kredyty na mieszkania, zaczęło z trudem wiązać koniec z końcem – właśnie przez zbyt wysokie raty, nieadekwatne do niskich wciąż zarobków. Nagle spłacenie comiesięcznej raty stało się trudne do wykonania. Banki przygotowały oferty w postaci “wakacji kredytowych”. Trzeba zauważyć, iż obecnie coraz więcej Polaków zainteresowanych jest tego typu usługami. Widać to zwłaszcza w rankingach wyszukiwania, w najpopularniejszych wyszukiwarkach. “Wakacje kredytowe” oznaczają chwilowe odroczenie spłaty kredytu. Jeśli zawieszamy spłatę kredytu, to proces zawieszenia dotyczy nie tylko raty kapitału, ale też dochodzących odsetek. To bardzo korzystne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku wysokich kredytów hipotecznych, gdzie raty są wysokie.

Wakacje kredytowe i karencja

Komercyjne spółki finansowe mogą nam zaproponować nie tylko “wakacje kredytowe”, ale także zjawisko zwane karencją. Co to takiego? Warto się dowiedzieć, tym bardziej, że wiele osób ubiegających się o kredyt, nie zna różnicy między jednym a drugim pojęciem. Banki rzadko kiedy udzielają informacji na temat karencji. O ile “wakacje kredytowe” dotyczyć mogą zawieszenia spłaty kredytu razem z odsetkami, o tyle w przypadku karencji mamy jedynie do czynienia z zawieszeniem spłaty części kapitału. Odsetki zatem musimy spłacać w normalnym trybie.

Wakacje kredytowe i karencja

Wakacje kredytowe i karencja

Zasady stosowania wakacji kredytowych

W ramach “wakacji kredytowych” klient banku otrzymuje odroczenie zobowiązania w postaci określonej ilości rat z zobowiązania kredytu. Nie mówimy o całkowitym anulowaniu spłaty, a jedynie o pewnym przesunięciu w czasie, aby kredytobiorca mógł przeczekać trudniejszy finansowo dla siebie okres. Są sytuacje, gdy “wakacje kredytowe” okazują się bardzo korzystnym rozwiązaniem, ale mogą się zdarzyć także takie chwile, gdy warto poczekać z decyzją o ich zastosowaniu. Głównym powodem brania “wakacji kredytowych” są tymczasowe problemy finansowe. Przerwę w spłacie kredytu można wziąć również w przypadku niektórych kredytów gotówkowych o dużej, niż normatywna wartości, ten problem nie dotyczy jedynie kredytów hipotecznych. Banki mają swoje indywidualne zasady dotyczące przyznawania “wakacji kredytowych”. Mają na nie szanse zwłaszcza wieloletni klienci i kredytobiorcy o nieposzlakowanej opinii, dotyczącej naturalnie spłacania wszelkich zobowiązań w ściśle określonych terminach. W każdym banku warunki usługi mogą być odmienne, dlatego zanim podpiszemy umowę kredytu, sprawdzajmy, czy w ogóle opcja “wakacji kredytowych” jest możliwa.

Ile mogą trwać wakacje kredytowe?

Okres ich trwania oraz częstotliwość bank określa odgórnie poprzez zespół ważnych procedur. W większości przypadków spłata rat odraczana jest na nie dłuższy okres, niż pół roku. Czas ten można traktować w sposób ruchomy, dostosowany zostaje do możliwości finansowych kredytobiorcy. Przez cały okres związania z bankiem w oparciu o umowę kredytową z wakacji skorzystać można zaledwie kilka razy. Dlatego tak bardzo ważne jest racjonalne kierowanie się rozsądkiem i podejmowanie decyzji o skorzystaniu z możliwości tylko wtedy, gdy naprawdę czujemy, że nie ma innego rozwiązania, by pozbyć się nadmiernych kłopotów finansowych.

Ile kosztują wakacje kredytowe?

Ile kosztują wakacje kredytowe?

Ile kosztują wakacje kredytowe?

Za złożenie samego wniosku w banku nic nie płacimy. Raty odsetkowe, które zostały przesunięte na dalszy czas, nieco zwiększą swoją wartość, nie jest to jednak powodem do paniki. Przy wydłużeniu czasu spłaty kredytu, jak i przy zaciąganiu “wakacji kredytowych” trzeba się liczyć z minimalnym zwiększeniem kosztów zobowiązania. Prawie wszystkie banki w swoich placówkach mają gotowe już wnioski o przyznanie “wakacji kredytowych”, które wystarczy jedynie wypełnić i czytelnie podpisać, aby zostały rozpatrzone. Biorąc odpoczynek od kredytu, nie można zapominać o szukaniu alternatywy dla dodatkowego zarobku, dzięki któremu szybciej uda się wyjść z finansowego dołka.

Cesja wierzytelności – co to jest?

Poprzedni wpis

Szybka pożyczka, czyli sprawdzony sposób na podreperowanie swojego budżetu?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Pożyczki