Bankonowości

Nowy sposób obliczania raty pożyczek

0
Nowy sposób obliczania raty pożyczek
Nowy sposób obliczania raty pożyczek

Prawo unijne wymaga, aby raty pożyczek były naliczane jednolicie we wszystkich krajach UE. Rezultatem takiej decyzji będzie zmiana sposobu obliczania rat pożyczek udzielanych polskim obywatelom na terenie naszego kraju. Na szczęście zmiany te nie będą nadto odczuwalne.

Składniki raty kredytu

Udzielany obecnie kredyt spłacany jest w ratach rozłożonych na wiele miesięcy lub lat (w zależności od jego wysokości). Każda rata kredytu składa się z:

  • Marży, którą pobiera bank
  • Stawki WIBOR, ustalanej przez bank zazwyczaj na okres 3 miesięcy

Stawka WIBOR powoduje największe zamieszanie. Według Parlamentu Europejskiego, powinna ona odwzorowywać wysokość procentów umownych między bankami, kiedy pożyczają sobie pieniądze. Z obserwacji wynika, że transakcje takie nie mają miejsca, stawka WIBOR jest więc umowna i ma niewiele wspólnego z realiami.

Rozporządzenie BMR

Władze Parlamentu stanowczo sprzeciwiają się wolnej polityce pieniężnej prowadzonej przez banki. Zainteresowanie stawką WIBOR silnie wzrosło po londyńskim kryzysie, gdzie manipulowano stopą LIBOR. Aby zapobiec dalszym losom wprowadzono Rozporządzenie BMR (Benchmark Market Regulation) dotyczące regulacji wskaźników referencyjnych stosowanych w instrumentach finansowych. W Polsce będzie ono obowiązywać z dniem 1 stycznia 2020 roku.

Prawo Unijne

Prawo Unijne

Co na to banki?

W Polsce propozycje są trzy:

  • Banki wprowadzą tzw. „Nowy WIBOR”, silnie podparty wzajemnymi deklaracjami.
  • Narodowy Bank Polski wprowadzi nową stawkę wysokości rat, która zależna będzie od oprocentowania depozytów, które banki pobierają od firm i innych instytucji finansowych.
  • Trzecią opcją jest pomysł wiceministra finansów, Piotra Nowaka, który proponuje, aby oprocentowanie kredytów uzależnione było całkowicie od stopy procentowej NBP.

Prace nad wypracowaniem najlepszego rozwiązania są w toku. Banki uspokajają swoich klientów mówiąc, że nadchodzące zmiany nie będą mocno odczuwalne dla dotychczasowych konsumentów. Podwyżka lub spadek poziomu rat zatem będzie należeć do łagodnych.

Kredyt gotówkowy – na co zwracać uwagę?

Poprzedni wpis

Jak planować wydatki?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy