Finanse osobiste

Podwyżka inflacyjna – co to jest?

Photo by Jimi Filipovski on Unsplash

W ostatnich latach coraz częściej narzuca się pracodawcom wzrost wynagrodzeń pracowników. Każdego roku pensje w Polsce są wyższe, zależą one zarówno od woli pracodawcy, jak i stopy inflacji. Czym jest podwyżka inflacyjna i czy w każdym zakładzie pracy trzeba ją wprowadzić?

Podwyżka inflacyjna – od czego zależy?

Podwyżka inflacyjna regulowana jest stopą rocznej inflacji i zostaje narzucana pracodawcom, którzy mają obowiązek zwiększyć wynagrodzenie swoim pracownikom. Zasady pożyczki inflacyjnej określane są przepisami prawa i muszą być sumiennie przestrzegane.

W przypadku pożyczki inflacyjnej, która jest narzucana z góry, pracownik, któremu odmówiono wzrostu wynagrodzenia ma prawo ubiegać się o podwyższenie pensji. Jeżeli pracodawca nie zgodzi się na podwyżkę dobrowolnie, osoba zatrudniona może odwołać się do PIP lub sądu pracy.

Kogo dotyczy podwyżka inflacyjna?

Podwyżka inflacyjna należy się nie tylko pracownikom aktywnym, ale również tym, którzy korzystają z urlopów:
・ macierzyńskich
・ dodatkowych macierzyńskich
・ dodatkowych urlopów na warunkach urlopu macierzyńskiego
・ ojcowskich

Jako że kodeks pracy nakazuje dopuszczenie tych osób do pracy zaraz po ukończeniu urlopu, pensje tych pracowników powinny obowiązkowo uwzględniać wszelki narzucone podwyżki.

Wzrost wynagrodzenia dotyczy również pracowników w okresie wypowiedzenia. Mimo że został określony już termin ich odejścia z pracy, póki są zatrudnieni na stanowisku, mają takie same prawa jak każdy inny pracownik, także prawo do zwiększenia pensji.

Jeżeli podwyżka obowiązuje z mocą wsteczną, to znaczy, gdy decyzja o jej przyznaniu zapadła po odejściu z pracy danej osoby, a jednak obejmuje okres jej zatrudnienia, pracodawca musi przyznać większą pensję, nawet gdy dany pracownik nie pracuje już na terenie zakładu. Pominięcie takiego pracownika w przyznawaniu wyższych wynagrodzeń narusza regulację prawną za pracę już wykonaną i o przyznanie zaległych środków można ubiegać się sądownie.

Photo by Vitaly on Unsplash
Podwyżka inflacyjna 2018

Podwyżka inflacyjna w 2018 roku?

Prognozy przewidują kolejny wzrost wynagrodzeń w 2018 roku. Aktualnie przewiduje się, że pensja minimalna wynosić będzie 2100 zł brutto, czyli ok 1530 zł do ręki. Wraz z podniesieniem wynagrodzenia minimalnego za pracę, wzrośnie również stawka godzinowa, która w przyszłym roku ma wynieść 13,7 zł brutto.

Czy obietnice wejdą w życie i jak inflacja wpłynie na wzrost wynagrodzenia w kolejnych latach? Na te informacje niestety trzeba trochę poczekać, jednak zgodnie z prognozami, Polacy mogą liczyć na wyższe pensje z każdym kolejnym rokiem. Niestety wraz z rosnącymi wpływami na konta bankowe – rosną też wydatki, ale to już publikacja na inny materiał.

4 komentarze
 1. Marek 2 lata ago
  Reply

  Zobaczym jak to będzie w nowym roku! Oby jak najniższa bo mój ZUS jak co roku będzie i tak większy – kwestia tylko jak dużo…

 2. johnny 1 rok ago
  Reply

  Zdecydujcie się czy “podwyżka” czy “pożyczka” !

  • ABC Portfela 1 rok ago
   Reply

   Faktycznie wkradł się błąd, ale już poprawiliśmy 😉 Oczywiście chodzi o podwyżkę inflacyjną 😉 Serdeczne dzięki!

 3. piotr jadin 1 rok ago
  Reply

  podwyżka inflacyjna w 2018 roku to całe 2% 😉

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz również

Facebook
Instagram