Bankonowości

Czym jest cash trapping? Uwaga na niektóre bankomaty!

2
Jak działa bankomat?
Jak działa bankomat?

W ostatnich dniach Santander Bank Polska wydał oświadczenie, aby szczególnie uważać przy wypłatach gotówki z niektórych bankomatów. Złodzieje zaczynają wykorzystywać znaną – ulepszoną metodę wyłudzeń tzw. cash trapping. Zdecydowanie warto zweryfikować bankomat, przed wypłatami ponieważ jest to jeden z groźniejszych i niestety skutecznych sposobów na wyłudzenie pieniędzy z naszych kont bankowych.

Czym jest cash trapping?

Cash trapping to bez wątpienia jedna ze skuteczniejszych metod przestępczych, która opiera się na instalacji w bankomatach specjalnego systemu, który w trakcie wypłaty gotówki blokuje ją, przez co nie wychodzi ona na zewnątrz – pozostając wewnątrz maszyny. W przypadku, gdy my myślimy, że bankomat uległ awarii – to bank standardowo tak jak w przypadku prawidłowych tego typu transakcji obciąża nasz rachunek. Chwilę później złodzieje przejmują naszą gotówkę, która czekała w odpowiednim pojemniku.

Oszustwa powiązane z wypłacaniem pieniędzy w bankomatach są powszechnie znane, ale  niebawem szczegółowo opiszemy je w innych naszych materiałach, ale dziś za sprawą przypomnienia o tym procederze przez Santander Bank Polska postanowiliśmy zająć się wspomnianym cash trappingiem. Sprawa jest o tyle groźna i nie wolno jej bagatelizować ponieważ tego typu wyłudzenia pieniędzy są niezwykle skuteczne. Przy codziennym życiu w pędzie, płatnościach czy innych wydarzeniach z życia możemy stracić czujność czy stwierdzić, że tego typu proste metody już nie są stosowane. A jak przypomina bank – jest to złudne myślenie.

Bankomat nie wypłacił pieniędzy? Czy to cash trapping?

W przypadku cash trappingu przełożenie z języka angielskiego idealnie odzwierciedla to jak działa ta metoda. Ta pułapka na pieniądze jest niezwykle skuteczna. Wielu z nas ma ustawione na swoich kartach limity wypłat, przez co plusem tej sytuacji jest fakt, że złodziejowi nie uda się wyłudzić od nas całej zawartości naszego konta bankowego.

Bankomat nie wypłacił pieniędzy? Co dalej?

Przede wszystkim należy natychmiast skontaktować się z naszym bankiem i zgłosić zaistniałą sytuację. Bankomaty to urządzenia, które zdarza się, że faktycznie ulegają awarii. Niemniej jednak musimy być czujni i przed realizacją transakcji wykorzystywać kilka sekund czasu by sprawdzić czy bankomat jest zaufany. W przypadku nawet drobnych problemów z wypłaceniem pieniędzy na pewno nie możecie odchodzić od bankomatu.

Czym jest cash trapping?

Czym jest cash trapping?

Jak zweryfikować bankomat?

Kilka prostych porad jak możecie sprawdzić bankomat. Oczywiście nigdy nie dadzą Wam one 100% pewności co do jego poprawnego działania, ale na pewno znacznie zwiększą waszą świadomość i pozwolą zgłosić operatorowi bankomatu jego podejrzane elementy:

– sprawdź czy bankomat wizualnie jest taki jak zwykle

– chwyć listwy z której powinny wypadać pieniądze i do której wkładasz kartę i delikatnie je poruszaj

– sprawdź czy u góry bankomatu nie kamery

– upewnij się, że klawiatura nie jest nienaturalnie pogrubiona

Jeżeli uważasz, że któryś z powyższych elementów jest nietypowy bądź wygląda podejrzanie – odpuść wypłatę w tym bankomacie. Warto również takie informacje zgłosić do operatora bankomatu – z reguły informacje i numer telefonu są zawsze podane w widocznym miejscu.

Przestępstwa bankomatowe to niestety codzienność, stąd nasza czujność przy tego typu transakcjach powinna być zdecydowanie zwiększona. Cash trapping to tylko jedna z metod, inna popularna to między innymi skimming – która kopiuje wszystkie dane z nasze karty włącznie z numerem PIN. Warto więc sprawdzić w przypadku gdy nie musimy korzystać z wypłat w bankomatach czy możemy skorzystać z usługi cashback.

Zmywarka czy mycie ręczne? #oszczędzamNA

Poprzedni wpis

Windykatorzy i Komornicy — czym się różnią?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy