Bankonowości

mojeID: jeden login do wszystkiego

2
mojeID
mojeID

Usługa elektronicznego potwierdzenia tożsamości weszła w życie. Na razie jako pierwszy zdecydował się na nią PKO Bank Polski, ale miejmy nadzieję, że „mojeID” niebawem zagości w sieci na niemal wszystkich platformach.

Czym jest mojeID?

MojeID pozwoli klientom elektronicznie potwierdzać swoje dane i usprawnić obsługę on-line. Szczególnie istotny jest fakt, że dotyczy to także wszystkich serwisów, które wymagają bardzo silnego uwierzytelnienia. Skorzystać z „mojeID” będziemy mogli w takich serwisach jak np. bankowość internetowa, która dotychczas ograniczała pewne funkcje i wymagała składania wizyt w punktach obsługi klienta. Dzięki „mojeID” zniknie raz na zawsze problem z zapamiętywaniem loginów i haseł.

Pierwszy PKO Bank Polski

PKO Bank Polski jest pierwszym bankiem i dostawcą tożsamości, który zdecydował się parafować umowę z Krajową Izbą Rozliczeniową. Dzięki temu Klienci banku będą mieli możliwość korzystania z usługi „mojeID”. Rozpoczęły się prace z wdrożeniem wersji testowej usługi. Materiały prasowe informują, że pierwszymi użytkownikami, którzy będą mogli skorzystać z funkcji będą użytkownicy serwisu PGNiG Obrót Detaliczny.

Plany samej usługi były podawane już na początku 2017 roku. Jednak dopiero końcem 2018 roku będzie można już testowo wprowadzać produkt. Wielkimi ograniczeniami, które nieco przeciągnęły start „mojeID” to przede wszystkim kwestie technologiczne, informatyczne oraz regulacyjne.

Funkcje mojeID

Usługa, która już niebawem będzie dostępna umożliwi potwierdzanie tożsamości i niezwykle prosty, oraz intuicyjny dostęp do szeregu funkcjonalności on-line. Będziemy mogli zapomnieć o długiej liście kolejnych loginów, haseł. Docelowo „mojeID” ma działać szeroko w Internecie – dzięki czemu w przyszłości wielce prawdopodobne jest to, że będziemy mogli całkowicie porzucić wiele cyfrowych danych na korzyść zdalnego potwierdzania tożsamości. „mojeID” umożliwi szybszą obsługę umów oraz dostęp do nowych usług. Co istotne – pozwoli to także zredukować obecność w zdalnych placówkach, przez co oszczędzimy wiele czasu w różnego rodzaju placówkach, urzędach czy w punktach obsługi.

Docelowym celem umowy, która została podpisana jest łatwy dostęp do nowoczesnych gałęzi usług poprzez narzędzia, które spełniają możliwie najwyższe standardy bezpieczeństwa. Finalnie cyfrowa tożsamość ma być chlebem powszednim w e-administracji oraz świecie komercyjnym.

Jak wyrobić „mojeID”?

Obecnie trwają pracę nad porozumieniem, które umożliwi pilotażowe wdrożenie podpisu elektronicznego mSzafir. Dzięki temu, będzie można wyrobić certyfikat, wykorzystując do tego uwierzytelnianie tożsamości w „mojeID”.

Jak wyrobić „mojeID”?

Jak wyrobić „mojeID”?

Należy mieć na uwadze, że obecnie „mojeID” wkracza w bardzo rozwiniętą fazę testów i można mieć realne nadzieje na to, że usługa ta znacznie poprawi bezpieczeństwo dla sektorów bankowych, usługodawców ale i przede wszystkim tradycyjnych klientów. Jak długo będziemy musieli jednak czekać na realne wykorzystanie usługi „mojeID” w zwykłych zakupach internetowych? Tego jeszcze nie wiemy.



Intercyza – czyli jak wygląda w praktyce rozdzielność majątkowa

Poprzedni wpis

Żarówki LED – czy warto? #OSZCZĘDZAMNA #7 Żarówki LED

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy