OszczędzamNA

Żarówki LED – czy warto? #OSZCZĘDZAMNA #7 Żarówki LED

1
Żarówki LED - czy warto?
Żarówki LED - czy warto?

Oświetlenie ledowe od wielu lat podbija polskie domy. Rodacy zrezygnowali z tradycyjnej formy oświetlenia na rzecz energooszczędnych żarówek LED. Czy naprawdę opłaca się oświetlać w ten sposób cały dom lub mieszkanie? Odpowiedź znajduje się w kolejnym już pomyśle na domowe oszczędzanie w serii #oszczędzamNA.

Nasz naród znany jest z tego, że narzeka najczęściej na dwie rzeczy: na pogodę oraz pieniądze. Od nowego roku wzrosnąć ma znacznie koszt energii, w związku z tym wielu z nas przekonuje się do stosowania kolejnych wynalazków, których celem jest zmniejszenie wydatków z domowego budżetu. Hitem ostatnich lat są żarówki o niskim poborze prądu. Przed zakupem dobrze jest upewnić się, czy warto żarówki LED stosować w gospodarstwie domowym. Czy produkt faktycznie zmniejsza zużycie prądu? A może to wyłącznie efekt skrupulatnie zaplanowanej strategii marketingowej?

Popularność żarówek LED

Od samego początku na popularność żarówek LED wpływał podstawowy czynnik – w porównaniu do tradycyjnego oświetlenia zużywają o wiele mniej prądu. Jednak czy przeciętny Kowalski będzie wiedział, co tak naprawdę umieszcza w oprawce? Ówczesny rynek zalała fala produktów pochodzących z Chin, a żarówki LED nie stanowią wyjątku. Globalna akcja oszczędzania energii regularnie nagłaśniania jest przez ekologów oraz przeróżne instytucje rządowe. Można uznać, że ich poczynania nie są do końca świadome, chociażby ze względu na brak dogłębnej wiedzy w temacie jakości czy pochodzenia żarówek. Świadome działania natomiast podejmują producenci, importerzy oraz sprzedawcy, którzy opracowali skuteczne kroki marketingowe, których celem jest wysoka sprzedaż oświetlenia LED.

Czy wymienić żarówki na ledy?

Czy wymienić żarówki na ledy?

Popyt i podaż

Gdy kilka lat temu energooszczędne oświetlenie ledowe pojawiło się na polskich półkach sklepowych, ich cena była wysoka. Dziś trudno uwierzyć, że zakup jednej żarówki LED oznaczał wydatek rzędu około 100 złotych (dotyczy standardowej żarówki z mocowaniem E27). Mimo wszystko zapotrzebowanie powoli wzrastało, zwiększyła się więc podaż, a ceny stopniowo malały. Aktualna cena, według internetowych serwisów porównujących, wynosi około 15 zł za sztukę żarówki LED E27 pochodzącej od sprawdzonego producenta. Czy zakup oświetlenia LED nadal się opłaca?

Jakie są koszty żarówek LED?

Czy warto żarówki LED instalować w swoim domu? Najlepiej będzie dokonać prostego obliczenia, które pozwoli oszacować zużycie energii. Zakładając, że w mieszkaniu używa się około 8 żarówek, które funkcjonują jako oświetlenie główne. Zaliczamy do niego między innymi żyrandole, żarówki w kuchni oraz sypialni, lampki stołowe itd. Koszt oświetlenia E27 prezentuje się następująco:

  • Standardowa żarówka o mocy 60W to wydatek rzędu 2 zł. Za komplet zapłacimy 16 złotych.
  • Energooszczędna żarówka marki OSRAM o mocy 11W (co stanowi odpowiednik mocy żarówki wymienionej powyżej) kosztuje ok. 8 zł. Całkowity koszt zakupu w tym wypadku to 64 złote.
  • Żarówka LED marki Phillips, o mocy 8W (także odpowiednik tradycyjnej żarówki 60W) kosztuje około 14 zł, co w przeliczeniu na cały zestaw daje równowartość 112 złotych.

Rozbieżność cenowa jest znacząca. Zakup kompletu oświetlenia LED czy warto nieco nadszarpnie domowy budżet, co już na początku budzi sporo wątpliwości. Jak prezentują się w takim razie koszty zużycia prądu?

Cena jednej kilowatogodziny wynosi przeciętnie 60 groszy. Zakładając, że wszystkie z zakupionych żarówek będą nieprzerwanie pracować przez 5 godzin dziennie, zużycie prądy wyniesie odpowiednio:

  • 1,45 zł dla żarówek tradycyjnych (które zużyją w tym czasie 2400W energii)
  • 0,42 zł dla żarówek energooszczędnych (które zużyją w tym czasie 440W energii)
  • 0,19 zł dla żarówek LED (które zużyją w tym czasie 320W energii)

Tym razem największy plus dla oświetlenia LED. Zainwestowane przy zakupie pieniądze szybko zaczną się zwracać, a miesięczne rachunki za pobór energii znacznie się zmniejszą. Różnice będą jeszcze większe przy wyliczeniach miesięcznych. Żarówki LED zużyją w 30 dni energii o łącznej szacunkowej kwocie 69 złotych. Lepszej jakości świetlówki będą pobierać energię na kwotę 153 złote, podczas gdy najtańsze żarówki naciągną prądu aż na 529 złotych.

Jakie są koszty żarówek LED?

Jakie są koszty żarówek LED?

Wszystko przemawia za tym, że żarówki LED  są bezkonkurencyjne i solidnie dbają o domowy budżet. Warto również nadmienić, że ich żywotność jest wielokrotnie dłuższa w porównaniu do tradycyjnych, zwykłych żarówek. Kolejnym aspektem jest czas naświetlania. Świetlówki energooszczędne pobierają o wiele więcej prądu w trakcie nagrzewania, podczas gdy oświetlenie LED od pierwszej chwili świeci solidnym strumieniem.

Wątpliwa jakość żarówek LED

Niestety jest pewien minus, który stawia oświetlenie LED w nie najlepszym…świetle. Chodzi mianowicie o gwarancję producenta. Skąd możemy mieć pewność, że żarówki LED będą służyć tak długo, jak deklaruje to producent? Sprawa jest prosta przy zakupie żarówek sprawdzonej marki. Paragon otrzymany przy zakupie to 2-letnia gwarancja nieprzerwanego użytkowania. A co w przypadku LED-ów pochodzących z Chin? Tutaj niestety konsumenci muszą polegać wyłącznie na sobie, mając nadzieję, że zakup okaże się trafiony, a pieniądze nie pójdą w błoto.

Żarówki LED – czy warto?

Podsumowując, można śmiało potwierdzić skuteczność oświetlenia LED pod względem kosztów zużycia energii. Przodują także pod względem żywotności, są łatwe w montażu i nie wymagają nagrzewania.

Jeśli jednak chodzi o stosowanie żarówek LED to czy warto? Jest to kwestia indywidualna. Opinie są bardzo podzielone, głownie ze względu na to, że tego typu oświetlenie nie zawsze sprawdza się jako to główne. Niektórych rozprasza, a wręcz denerwuje nasycenie i kąt padania światła żarówek ledowych. Niektórzy uważają, że w pewnych miejscach – na przykład w kuchni czy w łazience, wręcz niewskazane jest stosowanie LED-ów, które najlepiej zastąpić halogenami. Wiele osób rezygnuje z LED-ów na rzecz dobrej jakości świetlówek, których barwa znakomicie sprawdza się w oświetleniu głównym. Wielu podkreśla tez, że żarówki LED najlepiej funkcjonują jako tzw. oświetlenie towarzyszące, nie powodując szybkiego przemęczenia wzroku.

mojeID: jeden login do wszystkiego

Poprzedni wpis

Zatrudnianie członków rodziny – czy warto?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy