OszczędzamNA

#OSZCZĘDZAMNA #1: Torby foliowe

0
fot. Pixabay (StockSnap)
TORBY FOLIOWE

Już niedługo w Polsce nastąpi kolejna podwyżka cen, aby nasz kraj mógł zrównać się z normami unijnymi. Tym razem wzrost dotyczyć będzie torb foliowych, reklamówek czy siateczek. W projekcie ustawy zostało napisane, że za torebkę foliową zapłacimy nie więcej niż 1 zł.

Tym samym rozpoczynamy nowy zestaw publikacji na naszym blogu, które będą dotyczyć możliwości oszczędzania na produktach codziennych oraz takich, które wydają się mieć niewielki wpływ na nasz budżet – tym czasem wydatki w skali roku czy kilku miesięcy mogą wpłynąć na budowę całkiem sensownej sumy oszczędności – zaczynamy #OSZCZĘDZAMna. Zacznijmy jednak od początku.

fot. Pixabay (StockSnap)

Reklamówki

Dlaczego wybieramy torby foliowe?

Wybierając się na zakupy, nie zawsze pamiętamy o tym, aby zabrać ze sobą płócienną torbę. Zwłaszcza, gdy do sklepu wchodzimy „z drogi”. Kilka produktów być może pomieści nam się w kieszeniach lub torebce, jednak w większości przypadków wybieramy torby foliowe.

Do tej pory koszt foliówki wynosił ok. 5-7 gr, jednak cena taka nie pozostanie już długo. Gazeta Wyborcza pisze:  „ Na razie nie wiemy, ile dokładnie handlowcy będą pobierać za torebki.”. W ustawie widnieje cena 1 zł, jednak resort środowiska twierdzi, że będzie ona oscylować w granicach 20 gr.

Według wyliczeń, w Polsce jedna osoba zużywa średnio od 250 do 470 torebek foliowych rocznie. Zgodnie z unijną dyrektywną, do roku 2026 liczba ta ma spaść do około 40 w ciągu roku. Komisja Europejska postawiła przed państwami członkowskimi ultimatum: albo zgodzą się na zmiany i sami podejmą działania, których celem będzie redukcja zużycia foliówek, albo od przyszłego roku  wprowadzą opłatę recyklingową. Polski rząd zdecydował się na drugą opcję, przez co zwiększą się ceny opakowań.

w Polsce jedna osoba zużywa średnio od 250 do 470 torebek foliowych rocznie!

Dlaczego torby foliowe zdrożały?!

W nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami zawarto punkt, mówiący o tym, że opłata za opakowania foliowe ma wynosić 1 złotówkę za każdą foliówkę o grubości do 50 mikrometrów ( czyli nawet za zwykłą, przezroczystą, wydawaną przy kasie w supermarkecie). Zmiana nie obejmie jedynie tzw. zrywek, czyli małych torebek foliowych, przeznaczonych do pakowania świeżej żywności.

Czy zmiana ceny za opakowania foliowe doprowadzi do redukcji ich zużycia? Czy też, jak zawsze, dostosujemy się do zmian i będziemy po prostu wydawać więcej pieniędzy? Suma 1 zł to bardzo duża przebitka, w porównaniu do ceny aktualnej, która wynosi zaledwie kilka groszy. W przeliczeniu na cały rok, za torby foliowe możemy zapłacić nawet o 200-300 zł więcej  niż do tej pory. Jak widać jest to dość spora kwota. Co więc możemy zrobić, aby nie nadwyrężyć domowego budżetu na tak banalnych produktach jak foliówki?

fot. Bixabay.com (MichaelGaida)

Zakupy – reklamówki

Jak zaoszczędzić na torbach foliowych?

Najprostszym sposobem byłoby przestać kupować, jednak to jest niemożliwe. Najlepszą opcją na to, aby oszczędzić nieco pieniędzy na torbach foliowych, których cena ma tak drastycznie wzrosnąć będzie faktyczne zredukowanie wykorzystania tych produktów. Wystarczy wyposażyć się w płócienną torbę i nosić ją zawsze przy sobie, a wtedy nie będziemy musieli kupować torebek foliowych za każdym razem.

Niestety jest to jedyny sposób na to, aby zaoszczędzić nieco pieniędzy na foliówkach, które za kilka miesięcy mogą nasz roczny budżet znacznie obciążyć. Oczywiście większość z nas zapewne nadal będzie kupować foliowe opakowania, jednak postarajmy się, aby nie było to przy każdych zakupach, a jedynie przy niektórych. Płócienne torby nie są drogie, a wystarczą na długi czas. Są nie tylko mocniejsze od opakowań foliowych, ale również bardziej praktyczne. Inwestując więc w mocniejsze torby możemy tak naprawdę sporo oszczędzić, jeżeli tylko będziemy pamiętać o tym, aby nosić je ze sobą na zakupy. Możemy także zachować kilka toreb w miejscach, które będą towarzyszyć nam podczas robienia zakupów:

  • różnego rodzaju skrytki w samochodzie
  • koszyk w rowerze
  • damska lub męska torebka
  • miejsce w którym trzymamy klucze
  • niewielka torba zmieści się w kurtce czy płaszczu

Zwiększenie ceny opakowań foliowych zostało określone z góry, ponieważ takie są normy unijne. Dołączenie opłaty recyklingowej wymagało drastycznych działań, za które zapłacimy my. Nie musimy jednak zgadzać się na to wszystko, a zastosowanie podanego wyżej rozwiązania pozwoli nam pozostawić kilka groszy na inne wydatki.

A Ty, ile wydajesz rocznie na torby foliowe?

 

Płaca minimalna i stawka godzinowa w 2018 roku (aktualizacja)

Poprzedni wpis

Jak zaoszczędzić na prądzie? #OSZCZĘDZAMNA #2: Prąd

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy