OszczędzamNA

Jak tanio przygotować święta? #OSZCZĘDZAMNA #5 Święta Bożego Narodzenia

3
fot. Pixabay (fot. jill111)
Jak zaoszczędzić na świętach?

Wielu z nas zadaje sobie pytanie jak tanio przygotować święta? Boże Narodzenie to okres, który dzieciom kojarzy się z rodziną, miłą atmosferą, prezentami i śniegiem. Niestety większość dorosłych przeżywa w tym okresie mnóstwo stresu, głównie związanego z przygotowaniem całej uroczystości oraz wydatkami, jakie się z tym wiążą. Czy Święta Bożego Narodzenia muszą być drogie? Oto kilka porad na to, jak zaoszczędzić na wigilii i prezentach.

Jak tanio przygotować święta?

#Gotuj sam

Najważniejsze podczas świąt są potrawy wigilijne. Ich przygotowywanie wymaga sporo pracy, dlatego wiele osób decyduje się na gotowe produkty. Jeżeli chcemy jeść smacznie i w miarę zdrowo, tanie zakupy nie wchodzą w grę. Dodatkowo wszystko trzeba odbierać na ostatnią chwilę, ponieważ nikt nie chce spożywać nieświeżego jedzenia.

Chcąc zaoszczędzić, najlepiej zdecydować się na domową kuchnię, to znaczy… gotować samodzielnie. Nie trzeba robić tego samemu, warto zaangażować rodzinę. Wspólne przygotowywanie potraw to świetny sposób na zacieśnienie rodzinnych więzi oraz wspaniała zabawa. Jeśli do pracy weźmie się kilka osób, wszystko pójdzie sprawnie i szybko, a do tego taniej nas to będzie kosztowało. Zakup składników na potrawy wigilijne jest znacznie niższy niż potrawy gotowe, w których musimy zapłacić również za „robociznę”.

#Złóżcie się na święta

Cała rodzina powinna dokładać się do świątecznego budżetu. Im więcej osób ma pojawić się na świątecznej kolacji, tym więcej trzeba wydać na produkty spożywcze, dekoracje i prezenty. Jedna osoba może mieć problem z przeznaczeniem środków pieniężnych na całość. Rodzice, którzy mają już dorosłe dzieci, powinni włączyć je do świątecznych przygotowań i poprosić o wkład gotówkowy w to przedsięwzięcie.

Najlepszym sposobem jest wspólne planowanie wydatków. Warto poświęcić jeden wieczór na zorganizowanie planu działania, ustalenie listy zakupów oraz dokonanie składek. Stworzenie wspólnego budżetu pozwoli na mniejsze nadciągniecie budżetu indywidualnego każdego z członków rodziny.

#Nie przesadzaj z prezentami

Od kilku lat Polacy lubią wydawać mnóstwo pieniędzy na prezenty świąteczne. Być może w tym roku warto postawić na drobne upominki. Boże Narodzenie powinno być okresem pełnym spokoju i ciepła, jednak wielkie paczki pod choinką nie są koniecznością. Ofiarowując krewnym drobiazgi zamiast tabletów, kamerek internetowych czy nowego telefonu również sprawimy im wiele radości. Takie rozwiązanie to najlepsza opcja na to, aby sporo zaoszczędzić.

W tym wpisie dowiesz się jak tanio przygotować święta poświęcając na to trochę czasu – budując wyjątkowy klimat pomiędzy Twoimi bliskimi z Tobą!

fot. Pixabay (fot. skeeze)

Nie przesadzaj z prezentami!

#Samodzielne dekoracje

Dekoracje świąteczne są piękne, ale wcale nie tanie. Stworzenie własnych, domowych ozdób to sposób na ciekawą rozrywkę dla całej rodziny. Warto zaangażować w to wszystkich domowników. Pozwoli to każdemu wykazać się pomysłowością i umiejętnościami, stworzyć ozdoby oryginalne i tanie. Jeżeli się postaramy, będziemy mogli je wykorzystać także w następnym roku, a to już spora oszczędność.

Jeżeli poświęcisz ten czas na tworzenie dekoracji razem z najbliższymi to nie musisz martwić się o nastrój np. dla Twoich dzieci – które łatwo namówisz na pomoc. Tworzenie łańcuchów choinkowych czy efektownych bombek tylko poprawi klimat a przy okazji nada odpowiedni wystrój Twojemu wnętrzu – sporo jednocześnie oszczędzając.

#Nie kupuj na zapas

Dużym problemem wielu rodzin jest nadmierne kupowanie jedzenia. Nie potrafimy rzetelnie określić, ile zje każda osoba, a nie chcemy, aby jedzenia zabrakło. Ostatecznie kupujemy ilości większe niż to konieczne.

Jedzenie to jeden z największych świątecznych wydatków. Warto więc na samym początku określić, ile czego będziemy potrzebować i kupować tylko to, co naprawdę potrzebne. Jeżeli nie damy się ponieść zakupowemu szaleństwu, wydamy mniej, a wszystkie zakupione towary zostaną wykorzystane.

fot. Pixabay (sobima)

Tanie Święta Bożego Narodzenia

#Kartka czy sms?

Wysyłanie życzeń znajomym to wspaniała tradycja. Jednak posłanie kilkunastu osobom kartki z życzeniami może być kosztowne. Żyjąc w XXI, wieku znamy znacznie tańsze sposoby przesyłania świątecznych wierszyków. Możemy do tego celu wykorzystać internet lub telefon komórkowy.

Oczywiście nic nie zastąpi tradycyjnej kartki i jeżeli nie chcemy zrywać z tym zwyczajem, wysyłajmy je tylko do osób najbliższych. Kupujmy kartki tanie, bez zbędnych dodatków, zamiast wybierać te, które kosztują kilkanaście złotych.

#Wyjeżdżasz na święta? Wyłącz wszystko!

Opuszczając dom na święta, pamiętajmy, aby wyłączyć połączenia internetowe oraz urządzenia elektryczne z kontaktu. Zakręćmy gaz, wodę i ogrzewanie. Zmniejszmy chłodzenie w lodówce. Może nam się wydawać, że skoro nie korzystamy, to nie płacimy, a jednak delikatne kapanie wody, zostawienie włączonej pustej lodówki lub pozostawienie ładowarki w gniazdku, może nas sporo kosztować.

#Kupuj wcześniej

Ostatnie dni przed świętami to okres, w którym handlowcy podnoszą ceny, gdyż wiedzą, że osoby zdesperowane i tak kupią ich towar. To właśnie dlatego warto pomyśleć o zakupach wcześniej. Oszczędzimy tym sposobem nie tylko pieniądze, ale również nerwy, gdyż ruch w sklepach przed samą przerwą świąteczną bywa okropny.

Dzięki wcześniejszym zakupom ostatnie dni przed wigilią będziemy mogli spędzić na domowych porządkach, gotowaniu, przygotowywaniu dekoracji oraz spędzaniu czasu z najbliższymi, tworząc tym samym świąteczną atmosferę.

Święta tanie to święta dobrze zaplanowane. Istnieje wiele sposobów na tanie Boże Narodzenie, a wykorzystując je, oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale również swoje zdrowie. Przedświąteczny stres sprzyja spadkowi odporności i wielu innym problemom. Pozbądźmy się go, stosując się do podanych wyżej porad.

fot. Pixabay (TesaPhotography)

Wesołych Świąt

Jednocześnie wszystkim czytelnikom chciałbym życzyć WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA. By każdy z Was przeżył ten czas w wyjątkowej atmosferze bliskich sobie osób i na chwilę odetchnął od codziennych spraw. Wszystkiego Dobrego!

Ubezpieczenie auta Link4 – czy warto?

Poprzedni wpis

W co zainwestować 100 zł?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy