OszczędzamNA

Jak tanio jeździć autem? #OSZCZĘDZAMNA #4: Eksploatacja samochodu

2
fot. Pixabay (dehenderson)
Jak tanio jeździć autem?

Ceny paliwa przerażają już od kilku lat, a ceny niestety  z dnia na dzień nie spadną. Jeżdżenie samochodem stało się pewnego rodzaju luksusem, na który może pozwolić sobie wiele osób, ale eksploatacja auta jest po prostu droga. Chyba że wiemy, jak tanio jeździć autem? Oto kilka sposobów na to, jak korzystać z samochodu i na tym bezpośrednio – zaoszczędzić w serii artykułów #OCZĘDZAMna.

Ekonomiczna jazda

Wszyscy wiedzą, że aby zaoszczędzić na paliwie, trzeba ekonomicznie jeździć. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, jak to zrobić. Zbyt gwałtowne przyspieszanie powoduje zwiększone zużycie paliwa, a więc należy zwiększać prędkość delikatnie i równomiernie, aby obroty silnika nie przeskakiwały z niskich na bardzo wysokie w krótkim czasie. Chcąc zmaksymalizować zużycie paliwa, rozpędzenie pojazdu od 0 do 20 km/h na godzinę powinno zajmować nie krócej niż 5 sekund.

Podobna zasada dotyczy prędkości. Ekonomiczna jazda polega na utrzymywaniu raczej stałej szybkości. Gwałtowne zwalnianie, tak samo jak gwałtowne przyspieszanie powoduje większe zużycie paliwa. Warto więc utrzymywać bezpieczny dystans między innymi pojazdami, aby nie było konieczne nagłe hamowanie. Trzeba również dobrze obserwować drogę oraz przewidywać zachowania pozostałych uczestników ruchu, także pieszych i rowerzystów. Pamiętajmy również, aby zawsze myśleć na przód i weryfikować w głowie jaką trasą jedziemy, pamiętać o zakrętach i zmienianiu pasa ruchu z wyprzedzeniem – można także wspomagać się nawigacją. Taka technika pozwoli na utrzymanie stałego tempa jazdy, a tym samym na zmniejszenie zużycia paliwa.

Jak tanio jeździć autem? Jedź ekonomicznie!

fot. Pixabay (MikesPhotos)

Sprawdzaj ciśnienie w oponach

SprawDź ciśnienie w oponach

Odpowiednie ciśnienie w oponach jest bardzo ważnym elementem ekonomicznej jazdy. Opór toczenia, jaki powstaje przy niewłaściwie napompowanych oponach, jest dużo wyższy i w rezultacie powoduje wyższe zużycie paliwa.

Ciśnienie opon powinniśmy sprawdzać przed każdą dalszą podróżą, a profilaktycznie również przynajmniej raz w miesiącu.

Jak tanio jeździć autem? Sprawdzaj stan ciśnienia!

Nie rozgrzewaj pojazdu

Jeszcze kilkanaście lat temu, zwłaszcza zimą, popularne było rozgrzewanie samochodu przed jazdą. Aktualnie w nowoczesnych pojazdach jest to zupełnie zbędne i powoduje tylko zwiększone zużycie paliwa.

Jak tanio jeździć autem? Wsiądź i jedź!

Korzystaj z myjni ręcznych

Jeżeli samochód myjemy ręcznie, może on stać i silnik nie musi być uruchomiony. Poza tym myjnie ręczne są tańsze od automatycznych, a zaoszczędzone pieniądze możemy wydać na dodatkowe paliwo.

Jak tanio jeździć autem? Myj sam!

fot. Pixabay (sasint)

Myj samochód na myjni ręcznej

Korzystaj z programów partnerskich sieci stacji

Programy partnerskie sieci stacji to świetny sposób na zaoszczędzenie na paliwie, a czasem na wygranie ciekawych nagród. Osoby korzystające z programów partnerskich mogą liczyć na atrakcyjne rabaty w danej sieci stacji, niezależnie od tego, w jakim mieście czy na jakim obszarze skorzystają z jej usług. Po pewnym czasie uczestnictwa w takim programie można zaoszczędzić w portfelu sporą kwotę na jednym litrze paliwa.

Jak tanio jeździć autem? Korzystaj z PP!

Zdemontuj zewnętrzny bagażnik

Bagażnik dachowy przydaje się w dalszej podróży, jeżeli wybieramy się gdzieś na dłuższy czas, a nie np. do kościoła i potrzebujemy więcej miejsca na bagaż. Jeżeli jednak bagażnik ma być pusty, lepiej go zdemontować, ponieważ dodatkowe obciążenie samochodu zwiększa zużycie paliwa nawet o 20%.

Jak tanio jeździć autem? Używaj tego co potrzebne w danej chwili!

Nie przeładuj samochodu

Nie tylko bagażnik bywa zbędnym obciążeniem pojazdu. Także bagaż, który włożymy do środka, może znacznie zwiększyć ilość wykorzystywanego podczas jazdy paliwa. Wiadomo, że wyjeżdżając w dłuższą podróż, musimy zabrać wszystkie niezbędne rzeczy, jeżeli jednak czegoś ciężkiego możemy się pozbyć, warto to zrobić.

Jak tanio jeździć autem? Zachowuj porządek w samochodzie!

fot. Pixabay (TJENA)

Nie przeładowuj samochodu

Ogranicz korzystanie z akcesoriów

Klimatyzacja, dmuchawa, ogrzewanie, każdy z tych elementów jest w samochodzie niezbędny, jednak nadmierne korzystanie z tych urządzeń powoduje zwiększenie zużycia paliwa. Najlepiej więc wyłączać je co jakiś czas, a jeżeli nie ma potrzeby korzystania z któregokolwiek z nich, zrezygnujmy z nich całkowicie.

Jak tanio jeździć autem? Nie woź gratów! 

Nie piłuj auta

Jazda na zbyt niskim biegu przy wyższej prędkości to jeden z najmniej ekonomicznych sposobów poruszania się samochodem. Im wyższy bieg, tym niższe zużycie paliwa, dlatego nie bójmy się zmieniać biegów wraz ze zwiększaniem prędkości. Piłowanie auta na zbyt niskich obrotach nie tylko zużywa więcej benzyny, ale także szkodzi silnikowi samochodu.

Jak tanio jeździć autem? Dbaj o niego każdego dnia!

Regularnie sprawdzaj olej

Zbyt mała ilość oleju silnikowego sprawia, że samochód więcej spala. Warto więc przed każdą dłuższą jazdą sprawdzić poziom oleju w samochodzie. Nawet jeżeli w najbliższym czasie nie wybieramy się w daleką trasę, co pewien okres zaleca się sprawdzanie oleju. Tym sposobem możemy zaoszczędzić na paliwie i zapobiec uszkodzeniom samochodu.

Jak tanio jeździć autem? Sprawdzaj olej!

fot. Pixabay (A_Herwartz)

Tania eksploatacja samochodu

Jak tanio jeździć autem? Podsumujmy:

Podróżowanie własnym samochodem to wygoda i niezależność. Niestety, już same koszty utrzymania pojazdu są wysokie, a dalekie trasy bywają dodatkowym obciążeniem budżetu. Mimo to na drogach widzimy mnóstwo samochodów, a przecież nie wszyscy kierowcy to świetnie zarabiający biznesmeni, którzy mogą pozwolić sobie na wysokie ceny paliwa. Jeżeli poznamy sekrety ekonomicznej jazdy oraz mniejszego zużycia paliwa, możemy sporo zaoszczędzić, a to pozwoli nam cieszyć się komfortem jazdy własnym samochodem podczas każdej podróży. W tym tekście znajdziesz informacje jak tanio jeździć autem – każdym autem – niezależnie od ceny, marki, formy zakupu czy wieku!

Z czego finansowany jest kościół w Polsce?

Poprzedni wpis

Dlaczego masło drożeje?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy