OszczędzamNA

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? #OSZCZĘDZAMNA #3: Ogrzewanie

0
fot. PixaBay (PublicDomainPictures)
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Dziś w #OSZCZĘDZAMNA zajmiemy się tematem ogrzewania, który o tej porze roku zaczyna być popularny. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Wszyscy chcemy oszczędzać. Staramy się, jak możemy, aby nasze rachunki były jak najmniejsze, a skoro zima tuż tuż, warto pomyśleć o tym, co można zrobić, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu. Oto kilka wskazówek dla wszystkich, którzy marzą o tym, aby rachunek za ogrzewanie pozytywnie ich zaskoczył, a jednak nie lubią siedzieć w zimnie.

Rodzaje ogrzewania

Rodzaje ogrzewania możemy podzielić na dwa główne: centralne, popularne w blokach oraz gazowe, z którym często mamy do czynienia w domach jednorodzinnych oraz kamienicach. O ile to pierwsze jest wygodniejsze i praktyczniejsze, o tyle nie zawsze wychodzi taniej.

Oba typy ogrzewania mają swoje wady i zalety, nas jednak interesuje przede wszystkim to, jak możemy na nich zaoszczędzić i co możemy zrobić, aby zredukować koszty, zwłaszcza zimą. 

fot. Pixabay (StockSnap)

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w bloku?

Jak oszczędzić na ogrzewaniu w bloku?

Jest kilka sposobów na to, aby zredukować koszty ogrzewania w domu. Przedstawiamy najlepsze z nich:

Uszczelnienie okien – jeżeli w  naszym mieszkaniu znajdują się nieszczelne okna, naturalnie będzie w nim zimniej, gdy na dworze pojawią się niższe temperatury. W takim przypadku, chcąc się ogrzać, odkręcamy grzejniki na full. Uszczelnienie okien to niewielki, jednorazowy koszt, który pomoże nam poradzić sobie z problemem przeciągu i zimna w mieszkaniu.

Odsłonięte kaloryfery – ludzie często lubią nakładać na kaloryfery zasłony lub ręczniki. Stawiają przy nich biurka lub szafy. Odsłonięty kaloryfer będzie mógł emitować ciepło na całe pomieszczenia, ogrzewając je dokładniej, przy mniejszej mocy.

Zakręcanie grzejników przed wyjściem do pracy – po co w mieszkaniu ma być ciepło, skoro nikogo w nim nie ma? Jest to bezcelowe, a koszty rosną, nie zapominajmy o tym.

Zamykanie okien po odkręceniu grzejnika  – otwieranie okna przy odkręconym grzejniku jest częstym błędem. Nie zdajemy sobie sprawy, że ciepło wylatuje na zewnątrz i tym samym mniej pozostaje go w pomieszczeniu.

Ciepłe ubrania – być może chodzenie w krótkim rękawku po mieszkaniu, gdy na dworze jest -15 nie jest dobrym pomysłem. Załóżmy cieple skarpety i bluzę lub polar, a wtedy nie będziemy musieli ustawiać grzejnika na najwyższą moc.

Jak widać, na ogrzewaniu w bloku można zaoszczędzić, jeżeli dobrze pomyślimy o tym, co robimy. Są to proste czynności, które może wykonywać każdy z nas. Jak to się jednak ma do ogrzewania gazowego?

fot. Pixabay (fot. StockSnap)

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu gazowym?

Jak oszczędzić na ogrzewaniu gazowym?

Ogrzewanie gazowe jest najprostszą i najwygodniejszą opcją ogrzewania domu. Jednak ceny gazu z roku na rok rosną i coraz więcej osób zastanawia się, jak może obniżyć koszty. Większość sposobów, jakie możemy zastosować w domu, przy ogrzewaniu gazowym, pokrywa się z tym, o czym wspomniane zostało wcześniej, czyli z odkryciem kaloryferów, uszczelnieniem okien oraz wyłączaniem ciepła podczas nieobecności domowników. Dużą wagę ma w tym przypadku jednak także rodzaj gazu.

W większości budynków ogrzewanie gazowe płynie z kotłów gazowych, jeżeli więc wciąż ogrzewamy dom starym kotłem, być może warto pomyśleć o wymianie go na nowocześniejszy, bardziej ekonomiczny model. Ciekawą opcją jest również ogrzewanie podłogowe, które pozwoli na ocieplenie pomieszczenia przy mniejszym zużyciu gazu, jednak zamontowanie takiej instalacji może być kosztowne. Mimo wszystko jest to jednorazowy wydatek na wiele lat, a pozwoli na zmniejszenie kosztów ogrzewania jesienią i zimą.

fot. Pixabay (Katrina_S)

Utrzymanie ciepła w domu

Nikt z nas nie chce zimą marznąć w mieszkaniu, wszyscy jednak marzymy o tym, aby rachunki za gaz czy ogrzewanie były jak najniższe. Poniższe porady pomogą Wam połączyć jedno z drugim. Utrzymanie ciepła w domu czy mieszkaniu wcale nie musi być problemem, jeżeli tylko pamiętać będziemy o pewnych podstawach. Pamiętajmy, aby ogrzewanie włączać tylko wtedy, gdy naprawdę chcemy z niego korzystać i, zapewnijmy budynkowi ciepło, poprzez zablokowanie zimna z zewnątrz. Owszem, zimą szczególnie trzeba zwracać uwagę na wietrzenie pomieszczeń, jednak najlepiej zrobić to przed ich nagrzaniem.

Przedstawione poniżej sposoby powinny pomóc wszystkim oszczędzić kilka złotych na ogrzewaniu, przy jednoczesnym utrzymaniu komfortu i ciepła w zimowe wieczory. Warto pamiętać, że w skali roku – kwotę oszczędności powinniśmy wyraźnie odczuć w naszym portfelu.

 

Lokata bankowa – co to jest?

Poprzedni wpis

5 pomysłowych prezentów na rocznicę ślubu

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy