OszczędzamNA

Zmywarka czy mycie ręczne? #oszczędzamNA

1
Zmywarka czy mycie ręczne?
Zmywarka czy mycie ręczne?

Dawno już nie pojawiał się na blogu materiał z serii #oszczędzamNA, a jak wiadomo oszczędzać trzeba systematycznie stąd w dzisiejszym materiale sporo informacji dla tych, którzy zastanawiają się czy mycie w zmywarce jest oszczędne? Czy zmywarka się opłaca? Jaki jest koszt mycia ręcznie, a jaki w zmywarce? I przede wszystkim – zmywarka czy mycie ręczne?

Ile kosztuje zmywarka?

Na to pytanie odpowiemy jak typowi marketingowcy – to zależy. Zależy od naszych oczekiwań, od tego ile faktycznie chcemy wydać i na ile ufamy danej marce czy sprzedawcy w sklepie z AGD. Generalnie sam koszt zmywarki kształtuje się cenowo już od 1000 zł brutto. W tej cenie oczywiście nie możemy liczyć na wysokiej klasy sprzęt energooszczędny, ale w przypadku gdy będziemy chcieli głębiej zasięgnąć do portfela to tym lepszej klasy zmywarkę kupimy.

Ile kosztuje montaż zmywarki?

Ceny kształtują się w zależności od tego gdzie mieszkacie, ale powinna to być kwota w granicach 100 zł brutto. Zachęcam jednak do spróbowania podłączenia zmywarki samemu – nie jest to trudne. Ważne, by w waszej kuchni było już przygotowane na nią docelowe miejsce. W ofercie sieci AGD są zmywarki wolnostojące, bądź zmywarki do zabudowy. Z reguły są też w dwóch rozmiarach 60cm i 45 cm. To jaką powinniście wybrać zależy od tego jak duże jest Wasze gospodarstwo domowe i jak duża jest Wasza kuchnia. Zmywarka powinna być umiejscowiona w okolicach zlewu, ponieważ wymaga zasilania wody zimnej oraz odpływu.

Zmywarka czy mycie ręczne?

Zmywarka czy mycie ręczne?

Jaka chemia do zmywarki?

Posiadanie zmywarki generuje nam kilka nowych obowiązków. Poza systematycznym myciem i czyszczeniem musimy także zadbać o odpowiednie detergenty do codziennego korzystania ze zmywarki. Niestety sama woda nie wystarczy (a szkoda…). Nie będę polecał konkretnych produktów, których używamy w naszym domu. Nadmienię tylko, że warto przetestować kilka produktów, które przypasują do naszych upodobań. Często markowe kostki do zmywarek nie różnią się od tych nie markowych. Musimy pamiętać także o soli do zmywarek. Nie jest to duży wydatek – niektóre większe opakowania kosztują około 5 złotych brutto i wystarczają na mniej więcej 6 miesięcy. Woda, kostki, sól i nabłyszczasz. Ten ostatni produkt to koszt około 10 złotych brutto na 3 miesiące.

Koszty utrzymania zmywarki

Zmywarka czy mycie ręczne? Na pewno podczas zmywania ręcznego nie musicie korzystać z prądu – w przypadku zmywarki jest to element niezbędny do funkcjonowania tego urządzenia. Zużycie prądu zależy od kilku czynników. Zwykle w zmywarkach mamy kilka możliwych cykli, które możemy odpalić. Najczęstszymi programami zmywarek są: oszczędny, normalny, intensywny.

Ile kosztuje mycie w zmywarce?

Na podstawie danych dostępnych w internecie możemy znaleźć informację, że oszczędny cykl mycia zmywarki zużywa około 10 litrów wody oraz 1 kWh prądu. W większości miast koszty poboru wody są jednoznaczne z odprowadzeniem takiej samej ilości wody do kanalizacji, stąd koszt wody powinniśmy pomnożyć dwukrotnie. Proste obliczenia dają nam dane, że jedno mycie w zmywarce to około koszt 80 groszy. (Przyjąłem, że koszt 1kWH to 70 groszy, a koszt wody to 10 groszy).

W powyższym wyliczeniu nie ma uwzględnionej informacji na temat kosztów chemii, którą używamy przy myciu. Dlatego przyjmuje, że jedna tabletka do zmywarki to koszt około 50 groszy. Zatem koszt jednego mycia w zmywarce to 1,30 zł.

Na podstawie rozmów ze znajomymi stwierdzam, że w przypadku rodziny 2+2 mycie odbywa się średnio 7 razy w tygodniu. Koszt korzystania ze zmywarki w miesiącu to około 43 złote.

Dodam oczywiście, że wszystkie podane liczby jakie tutaj podaje są zaokrąglone i mogą się nieco różnić w zależności od regionu w którym mieszkacie oraz kosztów poszczególnych elementów potrzebnych do zmywania. Natomiast zasada obliczenia jest taka sama, możecie zatem bez obaw wyliczyć obliczenia dla konkretnego swojego przykładu.

Ile kosztuje mycie ręczne?

Ile kosztuje mycie ręczne?

Ile kosztuje mycie ręczne?

I tutaj pojawia się niewielki problem, ponieważ niezwykle trudno jest obliczyć zużycie wody, która jest wykorzystywana do mycia ręcznego. Według dostępnych danych aby umyć tą samą zawartość, która znajduje się w zmywarce należy wykorzystać około 45 litrów wody. Wykorzystanie płynu do naczyń to około 100 ml, czyli mniej więcej 60 groszy przy myciu jednej pełnej załadowanej zmywarki.

Łatwo policzyć więc, że jednorazowe mycie ręczne to koszt około 1,05 zł. Należy jednak do ogólnego rachunku doliczyć koszt ciepłej wody, którą musimy w jakiś sposób zagrzać by umyć naczynia. Przyjmijmy, że kwota ta średnio to około 40 groszy. Koszt mycia naczyń ręcznie to zatem 1,45 zł. Mnożąc tą wartość jako jedno mycie dziennie mamy kwotę około 45 złotych w skali miesiąca.

Zmywarka więc jest tańszym rozwiązaniem! Pod warunkiem, że nie wliczamy w koszty mycia koszu samej zmywarki.

Zmywarka czy mycie ręczne?

Jeżeli ktoś z Was lubi myć ręcznie, nie widzę przeszkód by nadal to robił. Warto jednak zweryfikować koszt swojego czasu, który mimo wszystko musicie poświęcić na mycie naczyń. Obrońcy „prac domowych” na pewno zwrócą uwagę na fakt, że zmywarkę również należy załadować i opróżnić, ale bezsprzecznie zajmuje to mniej czasu niż mycie takiej samej ilości naczyń. Dlatego ja na pytanie – zmywarka czy mycie ręczne – bezapelacyjnie wybieram zmywarkę!

Pracownicze Plany Akcyjne – Czym są PPA?

Poprzedni wpis

Czym jest cash trapping? Uwaga na niektóre bankomaty!

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy