Bankonowości

PKO BP zmienia opcje płatności: Koniec z NFC przez IKO, czas na Blika zbliżeniowego

0
Koniec z NFC w PKOBP
Koniec z NFC w PKOBP

PKO BP ogłosił istotne informacje dla swoich klientów, korzystających z systemu Android do zbliżeniowych transakcji płatniczych przez NFC z wykorzystaniem aplikacji mobilnej IKO. Zmiany zostaną wprowadzone z dniem 20 marca.

Bank PKO BP zapowiedział, że od 20 marca 2024 roku zacznie etapowo deaktywować możliwość realizowania płatności zbliżeniowych za pomocą telefonu przy użyciu karty przypisanej do aplikacji IKO. Wskazano, że metoda NFC poprzez aplikację IKO nie jest jedyną dostępną formą realizowania transakcji, proponując jako alternatywę korzystanie z funkcji Blika zbliżeniowego dostępnego w aplikacji IKO, który jest zintegrowany z kontem użytkownika i funkcjonuje na podobnych zasadach co tradycyjna karta bankowa.

Jak korzystać z funkcji Blika zbliżeniowego?

Możliwość płacenia zbliżeniowo przy pomocy Blika jest dostępna we wszystkich terminalach płatniczych na terenie Polski, a poza granicami kraju – w terminalach wyposażonych w oznaczenia Mastercard. Dodatkowo, transakcje w obcej walucie są automatycznie konwertowane na złotówki bez dodatkowych opłat za przewalutowanie, według kursu Mastercard obowiązującego w dniu transakcji. PKO BP podkreśla, że korzystanie z płatności zbliżeniowych Blikiem nie generuje żadnych kosztów i jest wliczone w pakiet usług zwalniających z opłat za posiadanie karty lub prowadzenie konta.

Jak aktywować nową metodę płatności przez telefon?

PKO BP przygotował szczegółowy poradnik, który krok po kroku instruuje, jak przejść na nowy sposób płatności. Aby skorzystać z Blika zbliżeniowego, należy:

Wejść w sekcję Płatności → Płatności zbliżeniowe → w menu kontekstowym (trzy kropki) wybrać Ustawienia płatności → Źródło płatności;
Następnie wybrać opcję Płatności zbliżeniowe BLIKIEM i określić konto, z którego będą realizowane płatności zbliżeniowe BLIKIEM, a także ustawić sposób autoryzacji transakcji;
Po zatwierdzeniu zmian, płatności będą realizowane jak zwykle, poprzez zbliżenie telefonu do terminala płatniczego.
Płatności zbliżeniowe za pomocą zegarka bez zmian

Klienci nadal mogą korzystać z płatności telefonem, dodając swoją kartę do Google Pay przez aplikację Portfel Google. Dostępne są również inne metody płatności, takie jak korzystanie z zegarków czy opasek, łącząc kartę z takimi systemami jak Garmin Pay, SwatchPAY! czy Xiaomi Pay. Z danych udostępnionych przez PKO BP wynika, że aplikacja IKO została aktywowana przez klientów niemal 7,8 miliona razy.

Jak sprawdzić status zwrotu podatku z urzędu skarbowego?

Poprzedni wpis

Czym jest ruch FIRE i jak osiągnąć niezależność finansową nie musząc pracować do emerytury?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy