Karty płatnicze wbrew pozorom nie są dokładnie takimi samymi kartami, a nie istnieje ich kilka rodzajów. Głównie dzielą się na trzy — debetowe, kredytowe i przepłacone. Każdy rodzaj karty płatniczej działa na nieco innej zasadzie i tylko możliwość dokonywania płatności łączy je wszystkie ze sobą. W tym artykule prezentujemy wszystkie trzy rodzaje kart płatniczych, podpowiadamy, w jaki sposób działają, jakie mają plusy oraz kiedy warto ich używać, aby najlepiej wykorzystywać daną charakterystykę karty. Krótki poradnik o rodzajach kart poniżej.
Karty debetowe
Pierwszym i najpopularniejszym rodzajem kart płatniczych, jakich używamy i nosimy w swoich portfelach są karty debetowe. To karty wydawane bezpośrednio do rachunku bankowego i przy ich pomocy możemy wypłacać jedynie środki, które aktualnie znajdują się na naszym koncie bankowym.
Jest to najpopularniejszy rodzaj kart, który wydawany jest już przez wiele banków automatycznie przy zakładaniu konta. Działanie karty debetowej jest niezwykle proste. Przy jej pomocy możemy wypłacać z konta pieniądze np. w bankomacie lub płacąc za zakupowy sklepie czy internecie. Nie możemy zadłużać się i jeśli pieniądze na naszym koncie bankowym skończą się, płatność kartą, nie będzie już możliwa.
Jakie dane posiada karta debetowa?
Sama karta debetowa jest kartą płaską i nie posiada wypukłego nadruku. Posiada jednak za to dane właściciela, numer karty, kod bezpieczeństwa cvv oraz datę ważności nadrukowane na powierzchnię. Karty debetowe wydawane są przez MasterCard lub Visa. Znacznie rzadziej — najczęściej za granicą np. przez American Express. Ogólnie karty debetowe są pod typowymi kartami płatniczymi i zapłacimy nimi wszędzie tam, gdzie ogólnie jest możliwość płatności kartą. Miejsca takie oznaczone są własne naklejkami Visa czy MasterCard.
Karty debetowe mają wiele plusów. Pierwszym z nich jest możliwość wydawania tylko takich środków, jakie posiadamy — bez zadłużenia się. Dzięki temu możemy łatwiej kontrolować swoje wydatki i utrzymywać porządek w finansach. Karty debetowe są też akceptowane w wielu miejscach, a ich wydawanie nie wiąże się ze spełnieniem dodatkowych wymagań czy spełniam dodatkowych warunków. Z karty takiej możemy korzystać też w sposób elastyczny bez pamiętania o datach, spłatach itp. – tylko wtedy kiedy tego chcemy i potrzebujemy. Karta debetowa to też doskonały sposób na szybkie wypłaty gotówki z konta bankowego. Jeśli będziemy chcieli to zrobić, nie będziemy musieli stać w kolejce “do okienka”a będziemy mogli zrobić to w wielu miejscach “od ręki”.
Karty kredytowe
Drugim i najbardziej zaawansowanym typem kart płatniczych są karty kredytowe. Karty te związane są jednak ściśle z limitem kredytowym, czyli kredytem gotówkowym w formie “plastikowej karty”. Aby otrzymać taką kartę, należy posiadać zdolność kredytową i być w dobrej kondycji finansowej. Następnym krokiem, jaki musimy wykonać, jest złożenie wniosku kredytowego do banku. Jeśli decyzja kredytowa będzie pozytywna, bank przyzna nam limit kredytowy oraz przekaże fizyczną kartę. Dzięki karcie kredytowej możemy w dowolnym momencie skorzystać z limitu lub nie robić tego, jeśli nie mamy takiej potrzeby. Karty kredytowe również wydawane są przez Visa i MasterCard i również możemy płacić nimi w sklepie czy w internecie lub wypłacać gotówkę z bankomatu. Mają one wypukły druk oraz również posiadają numer karty, kod bezpieczeństwa, dane właściciela czy datę ważności.
Jak działa karta kredytowa?
Działanie karty kredytowej opiera się na puli kredytowej, z której możemy korzystać. Gdy mamy już kartę kredytową i chcemy wpłacić pieniądze, możemy zrobić to do wysokości limitu jaki otrzymaliśmy z kartą np. 2000 złotych. Możemy wypłacić też mniejszą sumę pieniędzy. Od tego momentu rozpoczyna się okres bezodsetkowy. Jeśli do jego końca spłacimy zadłużenie, nie zapłacimy żadnych kosztów. Okres taki może wynosić nawet 56-58 dni. Składa się on z miesięcznego okresu rozliczeniowego w trakcie którego korzystamy z karty i ok. 28 dni na spłatę zadłużenia. Gdy zdecydujemy się pożyczyć pieniądze np. na kilka miesięcy, będziemy miesięcznie musieli wpłacać na kartę jedynie kwotę minimalną — najczęściej jest to ok. kilkudziesięciu złotych, która będzie pokrywała odsetki, a samą kwotę główną będziemy mogli spłacić w dowolnym momencie. Oprocentowanie karty kredytowej to 10% w skali roku. Karta kredytowa jest niezwykle korzystna, jeśli zależy nam na nisko oprocentowanym kredycie. Przyda się nam też, gdy chcemy korzystać z kredytu w elastyczny lub nieregularny sposób. Dzięki temu nie będziemy zobowiązani sztywnymi ratami, a sami będziemy mogli decydować, kiedy i jak wykorzystamy przyznany limit.
Karty kredytowe mają również wady
Minusem kart kredytowych jest fakt, że dla niektórych osób, których mocną stroną nie są finanse, działanie kary może być nieco uciążliwe czy zagmatwane. Konieczność pilnowania terminów oraz zrozumienia mechanizmu działania np. dla osób starszych może być pewną przeszkodą. Aby otrzymać tą kartę z elastycznym limitem, musimy również posiadać zdolność kredytową, co też czasami jest pewnego rodzaju utrudnieniem.
Karty przedpłacone PrePaid i wirtualne
Trzecim rodzajem kart płatniczych, z jakich możemy skorzystać, są karty przedpłacone — PrePaid. Są to karty, które działają na takiej samej zasadzie jak karty debetowe, z tą różnicą, że nie są powiązane z naszym głównym kontem bankowym a są odrębnymi i niezależnymi produktami finansowymi. Karty takie działają na zasadzie doładowań, jakie znamy np. z telefonów komórkowych.
Karty PrePaid kupić możemy w niektórych bankach w cenie kilkunastu złotych. Są to również karty plastikowe, które mają chip, pasek magnetyczny czy moduł płatności zbliżeniowych. Również są wydawane przez Visa i MasterCard i nie można odróżnić ich na pierwszy rzut oka od kart debetowych. Kartami takimi zapłacimy za zakupy w sklepie, w internecie czy wypłacimy przy ich pomocy pieniądze w bankomacie.
Karty przedpłacone dostępne są w też w walutach np. w złotówkach czy euro i dolarach. Zasada działania karty przedpłaconej jest bardzo prosta. Kupując kartę, posiada ona swoje indywidualne konto techniczne. Możemy na nie jedynie wpłacać pieniądze — jak do skarbonki. Następnie przy pomocy karty możemy wydawać pieniądze z niej jedynie do sumy, jaką posiadamy na koncie. W ten sposób możemy bezpiecznie wpłacać na nią małe sumy i płacić nimi.
Karty przedpłacone mają zwiększyć bezpieczeństwo płatności. Gdy zostaną one skradzione lub zeskanowane, stracimy jedynie małą sumę, która znajdowała się na nich, a nie wszystkie środki z konta głównego bankowego. Na podobnej zasadzie działają karty wirtualne, które generowane są jedynie graficznie w bankowości elektronicznej i służą tylko do płatności internetowych.
Komentarzy