Finanse osobiste

Jak długo przechowywać rachunki?

2
fot. StockSnap Pixabay.com
Jak długo przechowywać rachunki?

Przechowywanie rachunków to dla wielu osób prawdziwa zmora domowego porządku. Rachunki za wodę, prąd, gaz czy mieszkanie otrzymujemy najczęściej raz w miesiącu. W ciągu roku możemy więc nagromadzić rzeczywiście sporą ilość papierów, a jednak nikt z nas nie chce ich wyrzucać, ponieważ stanowią dokument, który może przydać się w przyszłości. Czy jednak mamy gromadzić rachunki przez całe życie? Komu starczy na to miejsca w szufladach? Po jakim czasie możemy bezpiecznie pozbyć się rachunków bez obaw, że jeszcze okażą się potrzebne?

Dwa czy pięć lat?

To dlaczego warto zbierać rachunki już wiemy. Natomiast, tak naprawdę nikt nie ma obowiązku przechowywania rachunków za prąd czy gaz, jeżeli regularnie je opłaca. Jednak błędy zdarzają się wszędzie, tak więc zaleca się, aby na wszelki wypadek zachować dokumenty przynajmniej przez dwa lata. Mogą zdarzyć się bowiem jakieś nieścisłości w zaksięgowaniu wpłat, które zawsze łatwiej jest wyjaśnić, posiadając rachunek.

Ludzie przyznają się, że najczęściej przechowują rachunki przez 5 lat

Ludzie przyznają się, że najczęściej przechowują rachunki przez 5 lat, dla pewności. Po upływie tego kresu, wszelkie dokumenty, dotyczące zużycia energii elektrycznej, wody, gazu, rachunki za telefon czy mieszkanie można swobodnie wyrzucić do śmieci. Dlaczego aż tak długo muszą one zajmować nam miejsce w szafie?

fot. by Alexas_Fotos Pixabay

Ile lat trzymać rachunki?

Wyjaśnianie nieścisłości

Na pytanie „jak długo przechowywać rachunki” , mało kto dokładnie odpowiedź. Także mało kto sprawdza rachunki, które wystawiają nam zakłady czy różne instytucje. Zazwyczaj spoglądamy  tylko na kwotę końcową, którą następnie wpłacamy na podany numer konta. Tymczasem warto przyjrzeć się bliżej, za co dokładnie płacimy. W zakładach, które dostarczają nam potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania elementów, również pracują ludzie i mogą się oni pomylić. Jeżeli uznamy, że zostaliśmy poszkodowani i wystawiono nam zbyt duży rachunek, z dokumentem możemy udać się do Biura Obsługi Klienta i poprosić o wyjaśnienie wątpliwości.

Zazwyczaj spoglądamy  tylko na kwotę końcową, którą następnie wpłacamy na podany numer konta.

Po jakim czasie można ubiegać się o zwrot kosztów w przypadku źle wystawionego rachunku? Zakłady przechowują dokumenty w magazynie przez wiele lat, jednak po upływie pewnego czasu, nie mają obowiązku zaglądać do magazynów i poszukiwać zabłąkanego rachunku. Uważa się, że to właśnie 5 lat jest najdłuższym okresem przechowywania jakichkolwiek dokumentów, związanych z opłacaniem rachunków domowych. I choć niewiele wyjaśnia się spraw starszych niż kilka miesięcy, „dla pewności” zawsze warto mieć dostęp do wystawionych dokumentów.

Które dokumenty przechowywać najdłużej

Niektóre „papierki” muszą pozostać z nami do końca życia. Mowa przede wszystkim o świadectwach szkolnych, dyplomach, jak również świadectwach pacy i wszystkich innych dokumentach, które świadczą o naszym doświadczeniu i specjalizacjach. Jeżeli jednak skupimy się tylko na rachunkach – nie mamy żadnego obowiązku, a jedynie zalecenia. I chociaż w przypadku rachunków za wodę, prąd czy gaz, dolna granica to 2 lata, zostawienie ich na 5 lat na pewno nie zaszkodzi. Działając przezornie, warto posiadać dwie szuflady lub kilka teczek w domu, będące specjalnym miejscem na segregowanie rocznych rozliczeń. Mogą się one przydać podczas uzyskania świadczenia z Pomocy Społecznej lub różnych zwrotów finansowych, dokonywanych w systemie rocznym.

fot. by tookapic (Pixabay)

Które dokumenty przechowywać najdłużej?

Rachunki z kilku lat wstecz mogą przydać się także dla indywidualnych potrzeb, gdy chcemy określić, o ile wzrosły lub zmalały nasze wydatki na przestrzeni lat. Trudno jest spamiętać wszystkie kwoty, które płaciliśmy z miesiąca na miesiąc, tymczasem, posiadając stare rachunki, w dowolnej chwili możemy zajrzeć i sprawdzić wydatki z okresu, który nas interesuje.

Czy Polacy przechowują rachunki?

Okazało się, że jesteśmy narodem zbieraczy. Większość rodzin nie tylko przechowuje rachunki za wodę, prąd, gaz czy rozliczenia za telefon przez pełen okres 5 lat, ale waha się wyrzucać je nawet później. „To zawsze może się przydać, lepiej nie wyrzucać”. I chociaż warto gromadzić rachunki, które dokumentują nasze miesięczne wydatki, w tym przede wszystkim rachunki, związane z życiem codziennym, nie ma sensu przechowywać ich przez dłużej niż ustalone 5 lat. Nie tylko zajmują one sporo miejsca w szufladach, ale po jakimś czasie coraz trudniej jest rozeznać się w nagromadzonych papierach. Pamiętajmy więc, aby, przynajmniej raz na kilka lat zrobić w teczkach generalny porządek i pozbyć się dokumentów, które już na pewno nie będą nam potrzebne.

 

Dlaczego warto zbierać rachunki?

Poprzedni wpis

Płaca minimalna i stawka godzinowa w 2018 roku (aktualizacja)

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy