Finanse osobiste

Dlaczego warto zbierać rachunki?

2
Photo by Carli Jeen on Unsplash
Warto zbierać paragony

W sklepach, u lekarza, w zakładzie fryzjerskim, wszędzie tam, gdzie ktoś wydaje nam towar lub świadczy jakąkolwiek usługę, powinniśmy otrzymać paragon, fakturę lub rachunek. Takie dokumenty są dowodem rzeczowym na to, że transakcja została dokonana. Coraz częściej słyszymy o ogólnopolskiej akcji, która mówi o tym, aby zbierać paragony i rachunki (loteria paragonowa). Co kryje się za nawoływaniem do takich działań? Kto i po co zachęca nas do zbierania paragonów i czy powinniśmy rozpocząć gromadzenie dowodów zakupu?

Czy warto zbierać rachunki?

Jak wspomniałam wcześniej, każda faktura, paragon czy rachunek jest potwierdzeniem transakcji. Oznacza to, iż przy ewentualnym sporze możemy przedstawić dokument, poświadczający o dacie dokonania zakupu lub usługi oraz kwocie jaka została zapłacona. Przedsiębiorcy starannie gromadzą wszelkie tego typu dokumenty, ponieważ na ich podstawie dokonują miesięcznych oraz rocznych rozliczeń. Firmy mają obowiązek przedstawiać rachunki, będące udziałem działania przedsiębiorstwa, wymaga się więc od nich ich zachowywania.

Dotyczy to jednak tylko rachunków wystawionych na firmę. Od osób fizycznych nie wymaga się takich zachowań, jednak zdecydowanie się do nich zachęca. Powszechnie wiadomo, że zbieranie paragonów daje wiele korzyści, ale jakie są to korzyści?

Dlaczego warto zbierać rachunki i paragony?

Wybierając się do lekarza na wizytę prywatną, kupując ubrania dla dzieci, korzystając z usług fachowców – zawsze powinniśmy domagać się rachunku za towar bądź usługę. Co możemy osiągnąć, posiadając takie dokumenty?

Paragony, rachunki i faktury są pierwszym dowodem rzeczowym w sprawach, takich jak:

–     reklamacje

–     odszkodowania z tytułu leczenia

–     uzyskania dodatkowego świadczenia socjalnego

–     ustalenia alimentów

Zachęca się do zbierania wszelkiego rodzaju dokumentów, związanych z

–     miesięcznym utrzymaniem

–     zakupem ubioru

–     zakupem lekarstw

–     leczeniem

–     rachunkami

–     kredytami

–     innymi kosztami, ponoszonymi w gospodarstwie rodzinnym

Fot. Tomasz A. Poszwa http://pl.freeimages.com/photo/bills-1558396

Czy warto zbierać rachunki?

Udokumentowanie faktycznych wydatków każdego miesiąca pomaga rodzinom w trudnej sytuacji finansowej uzyskać wyższe świadczenia z Pomocy Społecznej. Starając się o zasiłek często należy przedstawić nie tylko zaświadczenie o dochodach, ale także właśnie rachunki, które potwierdzą, ile pieniędzy wydajemy na utrzymanie siebie i dzieci. Powinniśmy spróbować wyrobić sobie nawyk zbierania każdego rachunku do portfela po zrealizowanej transakcji – gdy będziemy mieli w nim więcej paragonów – automatycznie będziemy chcieli się ich pozbyć i wówczas przerzucimy je do naszego zeszytu, aplikacji czy Exela.

Rachunki wymagane są również podczas spraw sądowych, gry rozpatrywana jest wysokość alimentów lub toczy się rozprawa, dotycząca podziału majątku przy rozwodzie.

Dodatkowo za zbieraniem paragonów i faktur przemawiają różnego rodzaju loterie paragonowe, organizowane przez urzędy miast, pozwalające na wygranie gotówki lub innych ciekawych nagród.

Każda osoba powinna zacząć zbierać rachunki, gdyż okazują się one przydatne podczas rozwiązywania wielu spraw. Obliczenia wszelkich świadczeń oraz środków dodatkowych, jakie możemy uzyskać z opieki społecznej, zwrot kosztów leczenia w przypadku choroby, a także wiele innych zwrotów finansowych uzyskujemy tylko i wyłącznie dzięki przedstawieniu dokonanych transakcji, które dokumentuje się właśnie rachunkami i fakturami.

Płaca minimalna i stawka godzinowa w 2018 roku

Poprzedni wpis

Jak długo przechowywać rachunki?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy