Finanse osobiste

Rachunek bankowy jaki bank? Sprawdź nasze uniwersalne tipy!

1
Rachunek bankowy jaki bank?
Rachunek bankowy jaki bank?

Otwieranie konta w banku to wbrew pozom niełatwy i często problematyczny proces. Choć na rynku działa tak wiele banków, gdy potrzebujemy otworzyć nowy rachunek bankowy mamy wiele pytań, wątpliwości oraz nie wiemy, co jest standardem, jakie oferty są korzystne i na co zwrócić uwagę przy otwieraniu takiego rachunku. Nowe konto w banku można otworzyć jednak bardzo prosto, kierując się kilkoma wskazówkami. W tym tekście przedstawiamy wszystkie ważne elementy, na jakie warto zwrócić uwagę, otwierając nowy rachunek i dzięki którym nasze konto będzie korzystne. Jeśli więc szukasz odpowiedzi na pytanie – rachunek bankowy jaki bank? To w tym tekście dowiesz się na co zwracać uwagę przy otwieraniu konta.

Darmowe konto bankowe to podstawa

Pierwszym elementem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, otwierając konto bankowe, jest jego cena i koszty prowadzenia. Obecnie na rynku działa bardzo wiele banków i panuje silna konkurencja między nimi. Otwierając konto, powinniśmy wybierać jedynie te, które oferują bezwarunkowe darmowe prowadzenie lub niskie opłaty za rozszerzoną funkcjonalność. Z pewnością powinnyśmy unikać banków, które pobierają miesięcznie np. 9 czy 15 złotych za prowadzenie rachunku bez konkretnego powodu. W dalszym ciągu oferty takie pojawiają się na rynku i nie są one korzystne. Sumując koszty prowadzenia konta przez kilka lat, kwota wydana niepotrzebnie będzie całkiem spora. Bez większego problemu powinniśmy znaleźć oferty darmowego konta z podstawową funkcjonalnością. Konta takie oferują najczęściej darmowe prowadzenie rachunku w PLN, darmową kartę debetową, BLIK, darmowe przelewy internetowe czy obsługę kasową w oddziale banku. Darmowe konto w zupełności wystarczy nam w zupełności do podstawowego użytku.

Czasami możemy spotkać oferty kont, za które będziemy musieli zapłacić miesięcznie kilka złotych. Opłata ta jest do zaakceptowania, jeśli w ramach otrzymamy więcej niż podstawową funkcjonalność. Będą to np. przelewy ekspresowe, które docierają do odbiorcy w ciągu kilku minut. Może być to również darmowa obsługa kasowa, jeśli bank standardowo pobiera każdorazowo opłatę za wypłatę gotówki w oddziale lub darmowy limit w koncie bez opłat za uruchomienie. Za konto warto też zapalić kilka złotych, jeśli w zamian za to będziemy mogli płacić kartą walutową za granicą bez prowizji czy wypłacać gotówkę z bankomatów w całej Polsce i za granicą, jeśli często podróżujemy.

W jakim banku rachunek?

W jakim banku rachunek?

Rachunek bankowy w dużym banku?

Kolejnym elementem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, otwierając konto bankowe, jest to w jakim banku to zrobić. Na rynku działa wiele banków. Są to m.in. światowe banki komercyjne, polskie banki, SKOKi czy banki spółdzielcze. Każdy kolejny typ banków jest mniejszy, co niesie ze sobą kolejne ograniczenia.

Wybierając konkretną markę, warto wybierać tylko te największe. Na rynku działa ok. kilkunastu globalnych banków i mają one bardzo szeroką ofertę. Korzystając z takich banków mamy do dyspozycji bardzo dużą ilość placówek naziemnych w każdym mieście. Standardy obsługi klienta często również stoją na wyższym poziomie. Banki takie upadają też znacznie rzadziej niż SKOKi czy banki spółdzielcze. Nawet pomimo zwrotu pieniędzy w razie upadku banku, będą one zamrożone nawet przez kilka miesięcy co może spowodować niekomfortowe sytuacje. Duże banki komercyjne mają też przeważnie dużo lepsze oferty pod względem finansowym czy funkcjonalności.

 

Bankowość internetowa i mobilna

„Rachunek bankowy jaki bank” to pytanie pada również w kwestii mobilności. W dzisiejszych czasach bardzo ważnym aspektem bankowości jest dostęp do niej przez internet lub telefon. Obecnie bardzo często płacimy mobilnie lub sprawdzamy stan konta i samodzielnie wykonujemy przelewy online. Przed założeniem konta warto zatem sprawdzić w kilku potencjalnych bankach, co oferują w tym zakresie. Bankowość elektroniczną można sprawdzić na stronie www banku. Każdy bank posiada tzw. DEMO takiego systemu, gdzie możemy sprawdzić, jak obsługuje się serwis internetowy oraz czy będzie dla nas zrozumiały i prosty w użytkowaniu. Warto także odwiedzić się czy dany bank oferuje aplikację mobilną na telefon oraz BLIK w aplikacji. Dzięki temu będziemy mogli przy pomocy wygenerowanego kodu w aplikacji, wypłacić pieniądze z bankomatu lub zapłacić szybko za zakupy w sieci.

Rachunek bankowy - jaki bank wybrać?

Rachunek bankowy – jaki bank wybrać?

Przelewy bankowe

Przed założeniem konta bankowego rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, są przelewy bankowe. Najczęściej wykonujemy je bez większego zastanowienia i nie przykładamy wagi do tego, jak działają one w danym banku — a mogą działać na różny sposób. Każdy bank posiada kilka sesji przychodzących oraz wychodzących zwykłych przelewów. To właśnie od tych sesji zależy, o której godzinie pieniądze są wysyłane z naszego konta lub wpływają na nie. Gdy zależy nam na częstym wysyłaniu przelewów, powinniśmy sprawdzić, czy sesje te są np. rano o godz. 8 lub 9, czy pierwsza sesja ma miejsce np. o godzinie 12. To wbrew pozorom ważny element, który wpłynie na komfort użytkowania konta. Dobrą praktyką jest również udostępnianie przez banki przynajmniej kilku darmowych przelewów ekspresowych, które dochodzą do użytkownika w ciągu kilku minut. Są to przelew Express Elixir. Jeśli nie są darmowe, powinniśmy dowiedzieć się, jaka jest cena wysłania pojedynczego przelewu, na wypadek konieczności szybkiego przekazania pieniędzy. Niektóre banki oferując np. darmowe konto, oferują bardzo drogie dodatkowe usługi. Niektóre oferty są dodatkowo oparte o cashback i warto szukać takich, które są pod tym kątem atrakcyjne.

Kantor i wymiana walut

Bardzo ważnym elementem użytkowania konta w niektórych przypadkach jest kantor i wymiana walut. Jeśli zależy nam na wymianie waluty, powinniśmy dowiedzieć się, czy dany bank oferuje oraz w jakim kształcie taką usługę. Niektóre banki posiadają jedynie ogólny kurs wymiany walut z bankowym spreadem, który często może wynosić nawet kilkadziesiąt groszy. Niektóre banki prowadzą własne wewnętrzne kantory walutowe dla swoich klientów. Spread w nich wynosi zaledwie kilka groszy, dzięki czemu wymiana walut w takich bankach jest dużo korzystniejsza. Wymiana walut może być również prowadzona jedynie w konkretnych godzinach czy np. w dni robocze, o co również warto zapytać doradcę podczas rozmowy. Jeśli bank posiada spore ograniczenie w tym względzie i nie będziemy mogli wymieniać swobodnie waluty, warto rozważyć ofertę innego banku, jeśli zależy nam na tej opcji.

Porada: Przed otwarciem konta, jeśli zamierzasz korzystać z placówek naziemnych, warto odwiedzić placówkę stacjonarną banku, który potencjalnie wybraliśmy. Zobaczymy wtedy, jak urządzony jest oddział, jaka panuje w nim atmosfera oraz czy do obsługi jest duża kolejka oczekujących.

 

Dlaczego nie mogę zapłacić kartą? Sprawdź 6 powodów, dla których możesz nie dokonać transakcji!

Poprzedni wpis

Czy pożyczki przez internet są bezpieczne?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy