Finanse osobiste

Płaca minimalna i stawka godzinowa w 2018 roku (aktualizacja)

1
fot. Pixabay (skeeze)
Praca minimalna 2018

Potwierdziło się to, o czym pisaliśmy w artykule dot. płacy minimalnej i stawki godzinowej w 2018 roku. Rada Ministrów przyjęła nową kwotę minimalną, która obowiązywać będzie w Polsce od nowego roku. Ma ona wynieść 2100 zł. Wzrośnie również stawka godzinowa do 13,7 zł na godzinę pracy.

W 2018 roku płaca minimalna wzrośnie do 2100 zł

We wtorek wieczorem CIR poinformował w komunikacie o decyzji Rady Ministrów, która obejmuje zwiększenie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Po rozpatrzeniu propozycji, przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rada ustaliła, że nowa pensja wyniesie 2100 zł brutto. Oznacza to zwiększenie kwoty minimalnej o 5% (około 100 zł) w stosunku do roku 2017. Cała suma wynosi 47,3 %  prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce krajowej w roku 2018.

Komunikat CIR ogłosił również iż stawka godzinowa wzrośnie do 13,7 zł brutto. Rozporządzenie w sprawie zwiększenia wynagrodzenia zostało przyjęte i ustalone.

Początkowo, w czerwcu, Rząd zaproponował podniesienie minimalnego wynagrodzenia do 2080 złotych, czyli o 80 złotych więcej, a minimalnej stawki godzinowej do 13, 50 zł. Jednak za sprawą Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, kwotę tę zwiększono o 20 złotych w przypadku kwoty minimalnej oraz o 20 groszy w przypadku stawki godzinowej. Związkowcy z OPZZ i FZZ proponowali, aby było to ok. 2200 zł, natomiast Rada Dialogu Społecznego chciała, aby suma minimalna wzrosła zaledwie o 50 złotych.

Stawka godzinowa wzrośnie do 13,7 zł brutto

Ostatecznie zdecydowano się na sumę 2100 zł i to właśnie ona została wpisana w rozporządzeniu.

fot. Pixabay (cegoh)

Stawka godzinowa 2018

Co z tego wyniknie?

Po ustaleniu nowego wynagrodzenia minimalnego, zaraz pojawiły się glosy protestu. Jednak Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uspokaja, szacując, że przy wzroście płacy minimalnej, wydatki z budżetu państwa wzrosną o 164, 2 mln złotych w skali roku, jednak skutki finansowe nie będą tak spore, ponieważ część tych wydatków wpłynie z powrotem do budżetu państwa w postaci podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ministerstwo określiło, iż zwiększenie kwoty minimalnej będzie miało sporo korzyści, między innymi:

–     zwiększą się wpływy do sektora finansów publicznych w postaci podatku dochodowego

–     wzrosną wpływy ze składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne

–     zwiększą się dochody budżetu państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego

Przewiduje się również, iż wzrośnie poziom życia gospodarstw domowych, które na wydatki indywidualne będą miały więcej pieniędzy. Podwyższenie płacy minimalnej w 2018 roku określa się więc jako przedsięwzięcie, które ma przynieść sporo zysku zarówno osobom prywatnym, jak i urzędom oraz samemu budżetowi państwa.

Porównanie zmian

Od stycznia 2017 roku wzrosła pensja ponad 1,4 mln osób w Polsce. Od tego czasu obowiązuje płaca minimalna w wysokości 2000 złotych brutto ( był to wzrost o 8, 1 %, czyli 150 zł w stosunku do roku ubiegłego). Stawka godzinowa wzrosła do 13 złotych.

Wzrost kwoty minimalnej w przyszłym roku, tak samo jak w roku bieżącym, ma objąć nie tylko osoby pracujące na umowę o pracę, ale na umowę zlecenie oraz pracowników, którzy indywidualnie wykonują usługi dla firm. Każda podwyżka wynagrodzenia sprecyzowana jest odpowiednimi przepisami, które zawarte zostały w prawie pracy. Osoby, mające prawo do zwiększenia wynagrodzenia, a które podwyżki nie otrzymały, mogą zwrócić się po pomoc do sądu w celu uzyskania od pracodawcy należnych im kwot.

Podwyżka wynagrodzenia minimalnego w roku 2018 została już przyjęta i ustalona przez Ministerstwo. Pracodawcy mają obowiązek dostosować się do nowych wymagań i zapewnić swoim pracownikom wyższą pensję.

fot. Pixabay (Ricobino)

STAWKA BRUTTO 2018

Płaca minimalna w 2018 roku – czego się spodziewać?

Podniesienie płacy minimalnej ma na celu poprawienie budżetu państwa oraz pomoc osobom prywatnym. Z podwyżki skorzysta prawie 1,5 mln osób.

Nowa pensja zacznie obowiązywać od stycznia, decyzja została podjęta już teraz, aby pracodawcy mogli przygotować się na nadchodzące zmiany. Wzrost nie jest tak wysoki jak w roku 2017, ale zawsze to kolejna dobra zmiana dla polskiej gospodarki. Wynagrodzenia zostaną ustalone zgodnie z przepisami, zawartymi w kodeksie prawa pracy.

 

Jak długo przechowywać rachunki?

Poprzedni wpis

#OSZCZĘDZAMNA #1: Torby foliowe

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy