Warto wiedzieć

Jak wygląda praca doradcy finansowego?

1
Jak wygląda praca doradcy finansowego?

Doradca finansowy pośredniczy pomiędzy potencjalnym kredytobiorcą a bankiem. Aktualnie istnieje duże zapotrzebowanie na tego typu usługi. Przede wszystkim dlatego, że procedura kredytowa jest skomplikowana. Banki stawiają coraz większe wymagania. Najczęściej nie mamy czasu, żeby odwiedzić każdą placówkę bankową. Nie zawsze mamy też dobrą zdolność kredytową. Warto wtedy umówić się do doradcy, który dobierze dla nas odpowiednią ofertę.

Gdzie pracuje doradca finansowy?

Doradca ma ułatwić klientowi firmowemu lub indywidualnemu podjęcie dobrej decyzji finansowej. Zwykle pomaga w wyborze odpowiedniego kredytu. Może też doradzić, w jakie instrumenty finansowe warto zainwestować. Jednak pamiętajmy, że doradca finansowy i doradca inwestycyjny to dwa różne zawody. Nie zajmuje się też tylko pośrednictwem kredytowym.

Doradca finansowy musi mieć doskonałe umiejętności sprzedażowe, analityczne i interpersonalny. Powinien też być obdarzony charyzmą, dobrą prezencją i wzbudzać zaufanie. Musi być cierpliwy, punktualny, odpowiedzialny i skrupulatny.

Najczęściej klient indywidualny nie płaci za jego usługi. Jego wynagrodzenie stanowi prowizja. Może być uiszczana przez banki lub towarzystwa ubezpieczeniowe. W zależności od sprzedanego produktu oferują mu inną prowizję. Profesjonalny doradca nie będzie traktował klienta jedynie jako źródło prowizji. Indywidualnie podejdzie do każdej sprawy.

Zwykle prowadzi własną działalność gospodarczą. 

Coraz częściej świadczy swoje usługi nie tylko stacjonarnie, ale też online. Korzysta z nowoczesnych metod pracy. Prowadzi blogi, podcasty i webinary. Używa popularnych komunikatorów.

Doradca kredytowy pracuje z klientem

Doradca kredytowy pracuje z klientem

Praca z klientem

Podstawowym obowiązkiem doradcy finansowego jest obsługa klientów, ubiegających się o kredyt. Pierwsze spotkanie zazwyczaj składa się z kilku etapów. Doradca rozpoznaje potrzeby klienta. Pyta, jaki kredyt i w jakiej wysokości najbardziej go interesuje. Zadaje również pytanie o cel, na jaki mają być przeznaczone pieniądze. Sprawdza, czy dana osoba jest zainteresowana tylko kredytem w złotówkach, czy również w innych walutach.

Następnie wstępnie bada sytuację finansową klienta. Pyta, czy istnieje możliwość wzięcia czegoś pod zastaw lub zabezpieczenia przez poręczenie. Ustala też maksymalną i optymalną wysokość raty, a także liczbę rat, na jaką ma być rozłożone zobowiązanie. Jest to szczególnie ważne w przypadku kredytu hipotecznego.

Jakie jeszcze zadania wykonuje doradca finansowy?

Zanim umówimy się na pierwsze spotkanie z doradcą zapytajmy go, jakie dokumenty będą mu potrzebne. Lista jest uzależniona przede wszystkim od kredytu, o jaki się ubiegamy.  Na podstawie przygotowanych dokumentów może ocenić zdolność kredytową klienta.

Najczęściej prosi o zaświadczenie od pracodawcy, w którym zawarte są informacje o wysokości miesięcznego wynagrodzenia i rodzaju zatrudnienia. Przydatne może być też zaświadczenie z ZUS o terminowym odprowadzaniu składek społecznych. Jeśli mamy jakieś dokumenty z sądu, warto je przynieść na spotkanie. Doradca często pomaga skompletować  niezbędne dokumenty i poprawnie wypełnić formularze wskazane przez bank.

Dokumenty potrzebne przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny

Na podstawie dokumentów doradca oceni zdolność kredytową. Możemy je podzielić na kilka kategorii:

  • potwierdzające osiągane dochody: umowa o pracę, umowa zlecenie  i o dzieło, działalność gospodarcza, dochód z wynajmu,
  • dokumenty potrzebne przy zakupie nowego mieszkania: wzór umowy deweloperskiej, harmonogram płatności za mieszkanie,
  • dokumenty potrzebne przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego: numer księgi wieczystej oraz wzór umowy ze sprzedającym.
Obowiązki doradcy finansowego

Obowiązki doradcy finansowego

Jakie obowiązki ma jeszcze doradca finansowy?

Doradca finansowy może pomóc klientowi w “oczyszczaniu” w BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Doradza, w jaki sposób można poprawić historię kredytową. Zwykle doradca wysyła w imieniu klientów zapytania do instytucji bankowych. Na podstawie zgromadzonych danych informuje go, jaka jest szansa na kredyt. Dzięki temu dobierze dla niego odpowiednią ofertę.

Po złożeniu wniosku i dokumentów doradca sprawdza na bieżąco, na jakim etapie znajduje się sprawa. Pyta również, czy trzeba coś jeszcze donieść. Na koniec informuje klienta, jaka jest ostateczna decyzja banku.

O co warto zapytać doradcę finansowego?

Warto poprosić doradcę finansowego, aby przedstawił oferty kredytowe przynajmniej kilku banków. To właśnie z nich możemy wybrać tę najlepszą. Unikajmy współpracy z doradcą, który będzie nas namawiał tylko na jedną konkretną ofertę. Najprawdopodobniej otrzyma od tego najkorzystniejszą prowizję. Dlatego chce nam na siłę wcisnąć kredyt.

Przygotujmy się do spotkania z doradcą. Warto poświęcić trochę czasu, aby zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty. Przeanalizujmy też comiesięczne wydatki. Dzięki temu doradca lepiej oceni naszą sytuację finansową i dobierze dobrą ofertę. Wskaże też najlepszy okres kredytowania. W ten sposób miesięczna rata nie obciąży nadmiernie naszego budżetu.

Przed spotkaniem z doradcą, zapoznajmy się wstępnie z aktualnymi propozycjami banku. Dzięki temu będziemy wiedzieć, gdzie jest najniższe oprocentowanie. Jeżeli doradca zaproponuje nam kredyt z wyższym oprocentowaniem, poprośmy go o uzasadnienie swojej decyzji.

Musimy pamiętać, że nie zawsze z pozoru najtańsza oferta, jest najlepsza. Pod uwagę należy wziąć również inne czynniki. Czasami banki w zamian za niższe oprocentowanie proponują dodatkowy produkt, np. kartę kredytową.

Zanim wybierzemy się na spotkanie z doradcą, przygotujmy listę pytań. Warto się dowiedzieć, jakie jest jego podejście do długoterminowej współpracy z klientem. Jeśli pozytywne, nie musimy się bać, że interesuje go zysk tylko tu i teraz. Profesjonalny doradca wie, że zadowolony klient może kiedyś do niego wrócić. Ponadto będzie go polecał swoim znajomym i rodzinie. Koniecznie zapytajmy też go o całkowity koszt kredytu. Dzięki temu będziemy wiedzieć, że nie przepłacamy.

Konsultacja z doradcą finansowym nie jest obowiązkowa. Zawsze możemy ograniczyć się tylko do porównywarek finansowych. Jeśli jednak zależy nam na profesjonalnym wsparciu, warto skorzystać z jego usług.

Materiał przygotowany przy współpracy z portalem: Sprawdzonydoradca.pl – Eksperci finansowi i kredytowi.

Limit na koncie bankowym. Czy debet jest dobrym pomysłem? Sprawdź, jakie ma plusy i jak działa!

Poprzedni wpis

Kod Aztec – sposób na OC bez wpisywania danych

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy