Finanse osobiste

Zgubiłem portfel z dokumentami i pieniędzmi – co robić?

3
Fot. Stevepb
Zgubiłem portfel z dokumentami i pieniędzmi - co robić?

Stoimy w kolejce do sklepu, już chcemy płacić za wybrane zakupy, kiedy okazuje się, że nasz portfel zniknął. Pierwsza myśl – zgubiłem portfel…Co się stało? Czy pozostawiliśmy go w samochodzie? W domu? Czy też padliśmy ofiarą złodzieja?

Co zrobić, gdy zgubiliśmy portfel?

Zgubienie portfela z pieniędzmi i dokumentami może mieć bardzo poważne konsekwencje. Postaram się w prosty sposób opisać co robić, gdy zgubienie portfela z pieniędzmi i dokumentami nam się przydarzy.

Nie zwlekaj, zastrzeż dokumenty

W większości przypadków znacznie większą stratą niż sam portfel i gotówka, są dokumenty, które się w nim znajdowały. Nawet jeżeli jesteśmy pewni, że nikt nas nie okradł, a jedynie sami zapomnieliśmy zabrać portfela z restauracyjnego stolika lub sklepowej lady, powinniśmy jak najszybciej zastrzec dowód osobisty, prawo jazdy i kartę płatniczą. Nigdy nie wiemy, kto mógł mieć dostęp do naszych danych osobowych w okresie między pozostawieniem przedmiotu,a zorientowaniem się, że go nie ma, dlatego warto działać jak najszybciej.
Nawet jeżeli po jakimś czasie odzyskamy zgubę, powinniśmy być ostrożni, gdyż ktoś niepożądany mógł skopiować numer naszego dowodu lub karty płatniczej i wykorzystać go do własnych celów.

GDZIE ZGUBIŁEM PORTFEL?

Zgubiony portfel to nie zawsze sprawka złodzieja, bardzo często jest przyczyną naszej własnej nieuwagi i zapominalstwa. Gdy zorientujemy się, że nie ma go tam, gdzie powinien być, powinniśmy zastanowić się, kiedy korzystaliśmy z niego po raz ostatni. Być może pozostał na stoliku w kawiarni, gdy płaciliśmy za ciasto, może zapomnieliśmy zabrać go ze sklepu lub po prostu nie zabraliśmy go z domu. Jak najszybciej sprawdźmy miejsca, w których portfel może się znajdować. Bardzo często zdarza się, że obsługa lokalu, w którym ktoś pozostawił prywatne rzeczy, chowa je na zapleczu lub przekazuje policji, gdzie właściciel może je odebrać.

Gdzie zgłosić zgubiony portfel?

Jeżeli uważamy, że padliśmy ofiarą kradzieży powinniśmy udać się na policję, która podejmie odpowiednie środki, aby zlokalizować złodzieja. Policja ma również możliwość zastrzeżenia naszych dokumentów tożsamości, co uniemożliwi ich dalsze wykorzystanie w bankach lub urzędach.

fot. Flyeverk

Portfel gubimy często w trakcie zakupów

Działaj szybko

Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji utraty portfela, trzeba działać błyskawicznie. Kieszonkowcy i oszuści potrafią bardzo szybko podrobić dokumenty lub wziąć kredyt na cudze nazwisko, dlatego im prędzej tym lepiej. W razie potrzeby możemy cofnąć zastrzeżenie dokumentów, gdy portfel odnajdzie się w bezpiecznym miejscu, nie powinniśmy jednak ryzykować i od samego początku zakładać, że nikt nie miał dostępu do naszych danych. Trudno jest udowodnić, że zostaliśmy ofiarami, jeżeli nie zgłosimy zguby odpowiednim organom zaraz na początku.

Kartę pątniczą zablokować możemy w każdym banku, wystarczy więc, że udamy się do pobliskiej placówki lub zajmiemy się tym telefonicznie. Dokumenty tożsamości zastrzec można elektronicznie, korzystając z internetowej bazy BIK, w urzędzie miasta, bądź na policji.
W przypadku zagubienia portfela z gotówką, szanse na odzyskanie pieniędzy są nikłe, jednak możemy uniknąć wykorzystania naszej tożsamości przez osoby niepożądane, dlatego tak ważne jest, aby zaraz po zauważeniu zguby, podjąć odpowiednie kroki, które zniwelują ryzyko pojawienia się jeszcze większych problemów.

Nowa ustawa kredytowa – 22 lipca 2017

Poprzedni wpis

Jak zacząć inwestować?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy