Inwestycje

Jak zacząć inwestować?

4
Fot. Bixbay
Jak zacząć inwestować?

Wielkie pieniądze i wolność finansowa to marzenia każdego z nas. Niewielu jednak wie, że można to osiągnąć, ucząc się inwestowania. Chcesz zdobyć fortunę i cieszyć się niezależnością? W tym artykule dowiesz się, jak zacząć inwestować. Oczywiście to tylko niewielki ułamek możliwości i zalążek tak szerokiego tematu jakim są inwestycje.

Od czego zacząć inwestycje?

Każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z rynkiem finansowym, powinien podejść do tematu poważnie. Zbyt wielu młodych inwestorów kieruje się wybujałą wyobraźnią oraz przerośniętymi oczekiwaniami, co do przyszłych zysków. Dochodzi do tego niecierpliwość oraz niewysoki kapitał oraz, oczywiście, brak doświadczenia. W rezultacie, osoba początkująca może sobie bardziej zaszkodzić i już od samego startu stanąć na pozycji straconej.

Bardzo ważne jest, aby nowicjusz stał twardo na ziemi. Błędy to rzecz normalna i wszyscy je popełniamy. Jednak, aby tych pomyłek nie było zbyt dużo, najlepiej na samym początku skupić się na inwestycjach bezpiecznych, chroniących kapitał. Nieduże kwoty inwestycyjne bardziej nadają się do systematycznego oszczędzania niż na inwestycje z wysokim oprocentowaniem i o tym powinni pamiętać wszyscy początkujący. Stąd na pytanie „jak zacząć inwestować” odpowiedzieć możemy wyłącznie szeroko. Każdy powinien mierzyć swoje możliwości wedle własnych możliwości finansowych. Warto także uporać się z dotychczasowymi kredytami, kartami kredytowymi i innymi formami pożyczek.

Konta oszczędnościowe

Warto zacząć właśnie od czegoś takiego. Nie trzeba przejmować się niskim oprocentowaniem kont oszczędnościowych, gdyż przy niskim kapitale nie jest to szczególnie istotne.

Dysponując kwotą 5000 zł na koncie oszczędnościowym o oprocentowaniu 5%, w ciągu roku możemy uzyskać 286 zł. Na giełdzie, inwestując ostro można liczyć na zysk nawet 20%, czyli 1204 zł, jednak ryzyko utraty całego kapitału jest znacznie wyższe. Dla początkującego inwestora 900 zł różnicy może wydawać się dużą kwotą, jednak w przypadku małego kapitału, możliwość utraty całości jest zbyt duża, aby się to opłacało.

Lokaty

Lokata bankowa nie wymaga właściwie żadnej wiedzy ekonomicznej, dlatego idealnie nadaje się dla nowicjusza. Nie przynosi co prawda wysokich zysków, jednak jej założenie to  zerowe ryzyko. Lokata jest idealną ochroną dla kapitału, zabezpiecza również przed inflacją.

Lokata czy konto oszczędnościowe – co wybrać?

Obie opcje mają pewne zalety. Lokata jest wyżej oprocentowana, jednak konto oszczędnościowe daje dostęp do kapitału bez utraty odsetek. Konto może pełnić rolę również funduszu awaryjnego, gdyż w razie potrzeby można wypłacić z niego pieniądze.

Najlepiej wybrać oba rozwiązania, gdyż posiadanie lokaty nie wyklucza wcale zarządzania kontem oszczędnościowym. Decydując się na jedno i drugie możemy zaoszczędzić więcej i stopniowo powiększać swój kapitał.

fot. Pixabay

Sposoby inwestycji

Fundusze inwestycyjne

Dla osób, które posiadają niejaką wiedzę ekonomiczną, jednak nie czują się zbyt pewnie, aby działać na giełdzie samodzielnie, najlepszym wyborem będą fundusze inwestycyjne. Pozwalają one na dokonanie inwestycji bez konieczności ciągłego śledzenia kursów, gdyż osoby zarządzające funduszami robią to za nas.

Fundusz inwestycyjny daje wiele możliwości, pozwala na kontrolę ryzyka, zapewniając dywersyfikacje inwestycji poprzez inwestowanie w wiele walorów (obligacji i akcji kilkudziesięciu spółek).

Do funduszy inwestycyjnych, uznawanych za bezpieczne zaliczamy:

・   fundusze pieniężne

・   fundusze stabilnego wzrostu

Nie zapewniają one ogromnych zysków, gdyż jedynie od kilku do kilkunastu procent rocznie, jednak nie niosą ze sobą zbyt wielkiego ryzyka, gdyż w przypadku bessy, straty są minimalne.

Nieco bardziej agresywne, ale również stosunkowo niegroźne są:

・   fundusze akcji

・   fundusze zrównoważone

Wybór tych opcji wiąże się z wysokim ryzykiem w czasie bessy, jednak straty rekompensują się w czasie hossy, zapewniając duże zyski.

Akcje

Inwestycja w akcje wymaga sporego przygotowania. Osoby, które się na to decydują, często przez kilka lat uczą się na wirtualnych symulatorach giełdowych.

Zarabianie na akcjach wiąże się z bardzo dużym ryzykiem, dlatego profesjonalna wiedza jest tutaj niezbędna. Warto poświęcić nieco czasu na zdobywanie wiedzy, gdyż spędzone nad symulatorami godziny, zwrócą się w praktycznym działaniu na giełdzie, gdzie w czasie hossy można osiągnąć zadowalające przychody.

Inne instrumenty finansowe

Instrumenty pochodne to opcje dla najbardziej zaawansowanych. Potrafią przynieść bardzo duże zyski, jednak wiążą się z ogromnym ryzykiem, dlatego takie inwestycje najlepiej nadają się dla osób z doświadczeniem i profesjonalną wiedzą.

Instrumenty pochodne składają się z instrumentów pierwotnych, np. akcji. Zwiększają inwestowany kapitał przy pomocy dźwigni finansowej. Pozwala to na duży zysk, ale grozi również wielką stratą, dlatego działanie na tych instrumentach należy dobrze przemyśleć.

Każdy może inwestować, ważne, aby swoją karierę w tym zakresie rozpoczynać drobnymi kroczkami. Zaczynając od kont oszczędnościowych oraz lokat, stopniowo zdobywając wiedzę ekonomiczną, można decydować się na inwestycje obarczone większym ryzykiem. Błędy początkującego nie ominą nikogo, jednak można zminimalizować straty, jakie z takich pomyłek wynikną. Osoby zainteresowane inwestycjami powinny pamiętać, że praktyka czyni mistrza, i że warto poświęcać czas na naukę, jeżeli myśli się o dojściu do perfekcji i wysokich zyskach. Jak zacząć inwestować? Na to pytanie każdy z nas powinien przygotować indywidualną ścieżkę inwestycji.

Zgubiłem portfel z dokumentami i pieniędzmi – co robić?

Poprzedni wpis

Pożyczkomat – pożyczka pozabankowa – czy warto?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Inwestycje