Inwestycje

Jak zainwestować pieniądze z 500+?

5
fot. Pixabay (3194556)
Jak zainwestować pieniądze z 500+?

Program 500+ działa w Polsce od 1 kwietnia 2016 roku. Niebawem zatem minie 2 lata od kiedy program wspiera polskie rodziny. Jak zainwestować pieniądze z 500+? Celem  projektu była inwestycja w dzieci i choć rodziny, otrzymujące dodatkowe pieniądze, wykorzystują je na różne sposoby, ich główną funkcją powinno być wspieranie rozwoju i wychowania dzieci, a także zapewnienie im dobrej przyszłości. Otrzymując 500 złotych każdego miesiąca, zamiast przeznaczać je na środki codziennego użytku, ubrania czy zabawki,  możemy pomyśleć o odłożeniu ich na później. W co zainwestować 500+, aby nasze dzieci z tego skorzystały? Oto kilka propozycji.

Edukacja

Świadczenie możemy wykorzystać na edukację dziecka od najmłodszych lat, koncentrując się na rozwijaniu jego zainteresowań… lub odłożyć na studia. Wiemy, jak wiele kosztuje edukacja, a oszczędzając przez lata, ulżymy sobie, gdy nasza dorosła pociecha zdecyduje się kontynuować naukę po szkole. 

Zostawiając dodatkowe pieniądze na przyszłość, zapewnimy naszym dzieciom edukację, jaką same sobie wybiorą. Z kwotą, którą uda się uzbierać przez cały czas, młodzi dorośli będą mieli lepszy start w samodzielnym życiu. Jeżeli nawet nasze dziecko nie będzie studiować i postanowi wybrać inną własną drogę to w łatwiejszy sposób będziemy mogli mu w niej pomóc ze znacznym wkładem gotówki na start. 

Jak zainwestować pieniądze z 500+? W Edukację!

fot. Pixabay (3194556)

W co zainwestować 500+?

Książeczka oszczędnościowa

Dawniej książeczki oszczędnościowe zakładane były w szkołach i miały na celu nauczenie dzieci oszczędzania. Możemy sami wykonać taką książeczkę, odkładając na nią 500+ każdego miesiąca lub zdecydować się na ofertę jednego z banków. 

Wybierając tę drugą opcję, możemy nie tylko zachować dodatkowe środki na przyszłość, ale, stawiając na dobrą ofertę, nieco na tym zarobić. W dzisiejszych czasach książeczki nie cieszą się już tak dużą popularnością, jak kiedyś, ale w dalszym ciągu możemy z nich korzystać. Szkoda natomiast tego, że w szkole nie uczą dzieci jak właściwie korzystać z pieniędzy. 

Jak zainwestować pieniądze z 500+? W książeczkę oszczędnościową!

Lokata bankowa

Aktualnie dostępne lokaty pozwalają nawet do 3% zysk w stosunku rocznym. Możemy na niej ulokować zebraną przez pewien okres sumę i pozwolić jej rosnąć, aż dziecko osiągnie wiek, w którym samo zdecyduje, co z tymi pieniędzmi zrobić.

Lokata bankowa to dosyć prosty sposób inwestycji, zwłaszcza że można ją założyć nawet online. Nie jest to jednak najlepsza opcja na oszczędzanie długoterminowe, ponieważ pozwala tylko na wpłatę jednorazową, a faktyczne zyski, nawet po kilku latach, rzadko bywają zadowalające. Bezsprzecznie jest to jednak najprostszy sposób na pomnożenie kapitału 500+.

Jak zainwestować pieniądze z 500+? W lokatę bankową!

fot. Pixabay (vborodinova)

Inwestowanie 500+

Inwestycja w nieruchomości

Nieruchomości to świetny pomysł na biznes. Jeżeli chcemy zapewnić swojemu dziecku dobrą przyszłość, po kilku latach zbierania środków z 500+ warto je wykorzystać na zakup nieruchomości, które przejdą na dziecko po osiągnięciu przez nie pełnoletności. Takim sposobem możemy nie tylko zagwarantować mu przyszłe zyski z wynajmu, ale od samego początku odkładać środki, które z tego tytułu uzyskamy i podarować je na 18-te urodziny razem z prawem własności lokalu. 

Zakup mieszkania to dobra opcja, aczkolwiek kosztowna. Żeby kupić małą kawalerkę, trzeba oszczędzać kilkanaście (zakładając, że odkładać będziemy tylko środki z 500+) lat. Jednak taka inwestycja z pewnością przyniesie sporo korzyści finansowych. Ta opcja skierowana jest do rodzin wielodzietnych, bo to one co miesiąc realnie są w stanie osiągnąć przychody z 500+ w kwocie kilku tyś złotych. 

Jak zainwestować pieniądze z 500+? W nieruchomości!

Obligacje skarbowe 

Rodzinne obligacje skarbowe stworzone zostały właśnie z myślą o rodzinach, objętych świadczeniem 500+. Istnieje kilka rodzajów takich obligacji, jednak najkorzystniejsze są dwie opcje: 

6 letnie Rodzinne Obligacje Skarbowe – w pierwszym roku oszczędzania oprocentowanie wynosi 2,80%, w następnych latach 1,75%. Obligacje są indeksowane inflacją, ogłoszoną przez GUS. 

12-letnie Rodzinne Obligacje Skarbowe – w pierwszym roku oszczędzania oprocentowanie wynosi 3,80%, w kolejnych okresach 2%. W tym przypadku obligacje również indeksowane są inflacją ogłoszoną przez GUS. 

Jako że te konkretne obligacje, stworzone zostały szczególnie na potrzeby programu 500+, stanowią one również najbezpieczniejszą i najkorzystniejszą opcję na osiągnięcie zysków i zainwestowanie dodatkowej kwoty. Po 12 latach odkładania pieniędzy nasze dzieci mogą sporo zyskać i wykorzystać własne środki na to, co będzie im najbardziej potrzebne: edukację, mieszkanie czy rozwijanie własnych zainteresowań.

Jak zainwestować pieniądze z 500+? W obligacje! 

fot. Pixabay (xmur)

500+ czy inwestować?

Głównym założeniem programu 500+ była pomoc rodzinom wielodzietnym, jednak jeżeli jest możliwość odłożenia świadczenia, zapewniając dzieciom lepszą przyszłość, warto to zrobić, zwłaszcza że możliwości jest wiele i zapewne w przyszłości zaproponujemy kolejne – tutaj skupiliśmy się wyłącznie na kwestiach pomnażania pieniędzy. Warto pamiętać, że poszerzanie horyzontów i zainteresowań u dzieci oraz inwestycja w ich edukację i dodatkowe kursy może dać znacznie większą satysfakcje aniżeli odłożone pieniądze!

Pracownicze Plany Kapitałowe – PPK – co to jest?

Poprzedni wpis

Jak oszczędzić na Wielkanocy? #OSZCZĘDZAMNA #6 ŚWIĘTA WIELKANOCNE

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Inwestycje