Finanse osobiste

Jak planować wydatki?

4
Jak planować wydatki?
Jak planować wydatki?

„Pieniądze to nie wszystko” tak brzmiało hasło przewodnie polskiej komedii, jednak czy tak jest naprawdę? Pomimo, że nie można kupić wszystkiego to jednak bez odpowiedniego kapitału nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Zasoby finansowe zapewniają poczucie bezpieczeństwa, są niezbędne do nabywania dóbr, a także za sprawą odpowiednich strategii są w stanie zapewnić nam komfort w przyszłości. Nasz budżet determinuje saldo zysków i strat, czyli wpływów i wydatków. Większość ludzi nie skupia się na patrzeniu w przyszłość i dopóki saldo nie spada poniżej zera uważa, że wszystko jest dobrze. Co w sytuacji, kiedy wydarzy się coś, czego nie przewidzieliśmy? Choroba, utrata pracy czy konieczność posiadania sporej ilości gotówki? O ile nie wszystko da się przewidzieć, na tyle można przygotować się na pewne sytuacje. Jak planować wydatki, aby nie dać się zaskoczyć? Jak świadomie prowadzić swoje finanse, aby odłożyć pieniądze na gorszy okres czy niespodziewane wydatki?

Co daje planowanie wydatków?

Obranie odpowiedniej strategii i planowanie wydatków pozwala na lepszą kontrole naszego portfela. Podczas sporządzania planu i rejestrowania wszystkich wydatków szybko okazuje się, że niektóre z nich są niepotrzebne i generują zbędną stratę. Odpowiednie podejście, pozwala na zwiększenie wydajności swojego portfela. Pomimo braku zmian w ilości wpływów ilość pieniędzy widocznie wzrośnie, a my pozbędziemy się nieprzemyślanych zakupów i marnowania środków.

Określenie budżetu pozwoli na znalezienie nowych obszarów, z których pozyskamy środki na inwestycje oraz zaplanowania środków przeznaczonych na regularne inwestycje. Odpowiednio zaplanowane wydatki pozwolą na zaoszczędzenie pieniędzy, które w trudnym okresie posłużą jako koło ratunkowe. Dla ludzi, którzy wydają tyle ile zarabiają chwilowy brak dochodu skutkuje poważnymi konsekwencjami. Oszczędności stanowią zabezpieczenie przed zamrożeniem dochodów i pozwalają uniknąć wielu nerwów.

Jak planować wydatki?

Psychologowie, zajmujący się percepcją pieniądza i psychologią ekonomiczną podkreślają, że najważniejsze jest podjęcie działania i wprowadzenie zmiany. Dużo łatwiej w czymś wytrwać, niż się zmobilizować i to rozpocząć. Planowanie wydatków warto rozpocząć od prowadzenia rejestru dotyczącego wszelkich wpływów i wydatków. Można zrobić to na 3 sposoby:

⦁ bilans na kartce – jest to najprostsza, a zarazem najstarsza metoda, która wymaga więcej pracy podczas dokonywania obliczeń i wprowadzania danych. Zaletą jest fakt, że przy zachowaniu odpowiedniego szablonu dane są przejrzyste i idealnie pasują do naszych wymagań

⦁ plik w Excelu lub Google docs – jest to alternatywa dla wersji papierowej. Arkusz kalkulacyjny pozwoli usprawnić i ułatwić proces obliczania, a nieograniczony rozmiar pliku pozwoli na prowadzenie wielomiesięcznego, a nawet wieloletniego planu wydatków. Zaletą jest szybkość prowadzania danych oraz fakt, że obliczenia wykonuje za nas komputer. W internecie jest sporo gotowych tego typu szablonów z których można korzystać za darmo

⦁ aplikacje – to dość nowa metoda, która cieszy się dużą popularnością. W internecie znajdziemy duży wybór różnych aplikacji, które pozwolą na intuicyjne prowadzenie bilansu wpływów i wydatków. Większość z nich jest darmowa, ale zostaniemy zasypani reklamami. Przykłady takich aplikacji to np. Szybki Budżet, Spending Tracker, Wallet czy Kontomierz

Aplikacja do budżetu domowego

Aplikacja do budżetu domowego

Tak naprawdę nie liczy się sposób, w jaki będziemy planować wydatki, a nasze samozaparcie i konsekwencja w dokonywaniu spisu. Warto również zbierać rachunki i paragony z wszystkich zakupów. Prowadzenie takiego rejestru pozwoli nam na oszacowanie ile wydamy w poszczególnym okresie, a później na weryfikację czy nasze prognozy pokrywają się z rzeczywistością.

Jak krok po kroku przygotować plan wydatków?

Poniższe działania pozwolą Ci w prostszy sposób zabrać się za kontrolę finansów.

  1. Przygotuj listę dochodów – określenie wpływów na początku pozwoli na późniejsze ustalenie limitu wydatków, a także na obliczenie możliwych oszczędności. Wypisz szczegółowo wszelkie formy dochodu, uwzględnij lokaty i dodatkowe formy zarobku.
  2. 2. Zanotuj wydatki – w dalszej części artykułu znajdziesz informację jak dzielić wydatki. Póki co skup się na wydatkach cyklicznych, a później uzupełniaj listę o wydatki na bieżąco. W zależności od wybranego sposobu prowadzenia Twojego rejestru podziel obciążenia na kategorię np. jedzenie, rachunki, rozrywka.
  3. 3. Przeanalizuj dochody i wydatki – już w tym etapie ujrzysz obszary, które możesz poprawić. Pozbądź się zbędnych wydatków, znajdź sposoby na ograniczenie tych nieuniknionych.
  4. 4. Określ swój limit – na podstawie wcześniejszej analizy zaplanuj ile możesz poświęcić pieniędzy w danym miesiącu, a ile chcesz zaoszczędzić. Ustal plan jak wprowadzić to w życie.
  5. 5. Skup się na oszczędnościach, zaplanuj je – w tej części oszacuj jaka część Twoich środków zostanie przeznaczona na oszczędności.

Tricki, które pozwolą na lepsza kontrole wydatków

Istnieje szereg porad i norm do wyrobienia, które ułatwią rezygnowanie z nieplanowanych i niepotrzebnych wydatków. Jednym z takich lifehacków podczas robienia zakupów może być fakt, żeby zawsze przychodzić do sklepu z listą produktów, które są nam potrzebne. Warto również zadbać, aby idąc do sklepu nie być głodnym, ponieważ jak pokazują badania psychologiczne wtedy kupujemy więcej produktów, których nie kupilibyśmy będąc najedzonym. Unikajmy płacenia kartą. Płatności dokonywane gotówką pozwalają nam ocenić realny stan naszych środków. Według badań wydajemy więcej, kiedy za zakupy płacimy kartą. Warto zrezygnować również z wszelkich zakupów ratalnych, które powodują, że płacimy więcej za dany produkt. Lepiej odroczyć zakup w czasie i kupić go za swoje środki.

Dużą rolę w niezaplanowanych wydatkach odgrywają zakupy pod wpływem chwili, często bez przemyślenia. Zaleca się, aby przed kupnem rzeczy zastanowić się chwilę odnośnie przydatności i konieczności zakupu. Ciekawą alternatywą są sklepy, które oferują prosty zwrot w terminie kilkunastu dni od daty zakupu.

Kategorie wydatków

Kolejnym sposobem, który pozwoli nam lepiej planować wydatki jest podział wydatków na kategorie:
cykliczne, czyli takie, które płacimy regularnie np. czynsz, raty, abonament za usługę, rachunki, ubezpieczenia, paliwo czy wydatki na komunikację miejską
sytuacyjne, czyli nieregularne wydatki takie jak np. bilet do kina, prezenty, ubrania, wycieczki
codzienne, czyli takie, które wiążą się z naszymi codziennymi nawykami jak np. kawa, jedzenie, środki czystości
nagłe, czyli mandaty, naprawy, kary czy wizyty u lekarza lub wydatki na leki. Te wydatki najtrudniej zaplanować, jednak odpowiednie przygotowanie i zaoszczędzenie pieniędzy pozwoli lepiej sobie z nimi radzić

Jak planować wydatki?

Jak planować wydatki?

Wyrobienie nawyków kluczem do oszczędności

W kwestii oszczędzania pieniędzy nie są wymagane wielkie kwoty. Zbyt duża surowość dla siebie i rezygnowanie z większości dotychczasowych przyjemności sprawi, że szybko zrezygnujemy ze zmiany i planowania wydatków. Ciekawym zagadnieniem wydaje się efekt latte, który dowodzi, że rezygnacja z małych wydatków nie daje natychmiastowych efektów, ale konsekwentne odkładanie małych kwot przez dłuższy okres czasu pozwala uzyskać sporą sumę zasobów finansowych. Co może być takim wydatkiem? Papierosy, alkohol, kawa w kawiarni czy subskrypcja abonamentu, który nie jest nam niezbędny. Drobne oszczędności pozwolą ograniczać wydatki jednocześnie nie zabierając przyjemności z życia, co przełoży się na większą wytrwałość i skuteczne wyrobienie dobrych nawyków.

Nowy sposób obliczania raty pożyczek

Poprzedni wpis

Pracownicze Plany Akcyjne – Czym są PPA?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy