Warto wiedzieć

Kod Aztec – sposób na OC bez wpisywania danych

0
Jak korzystać z kodu Aztec?
Jak korzystać z kodu Aztec?

Jak znaleźć najatrakcyjniejsze ubezpieczenie samochodu? Możesz to zrobić przez internet. Wystarczy wprowadzić dane samochodu oraz kilka informacji o sobie do formularza na stronie internetowej, by po kilku minutach otrzymać proponowane oferty ubezpieczeń. Wybraną ofertę OC także kupisz online. Jednakże malkontent nadal powie, że cały proces wyszukiwania odpowiedniego ubezpieczenia trwa za długo i wymaga zbyt wiele wysiłku. Czy da się przyspieszyć całą procedurę? Czy można wyeliminować wypełnianie formularza?

Kalkulator OC bez wprowadzania danych?

Otóż istnieje sposób na skrócenie trwania kalkulacji składki OC. Jest nim zastosowanie kodu Aztec. Dzięki niemu cały proces wyliczenia kwoty ubezpieczenia skraca się nawet do kilkudziesięciu sekund. Dlatego też niektóre firmy ubezpieczeniowe korzystają ze skanowania kodu wprost z dowodu rejestracyjnego, o czym przeczytasz na stronie https://porownywarka-oc-ac.pl/analizy-ubezpieczeniowe/kalkulator-oc-z-kodem-aztec.

Istnienie kodu Aztec nie oznacza, że kalkulatory ubezpieczeń OC obywają się bez jakichkolwiek danych na temat pojazdu i jeżdżącym nim kierowcy. Firmy ubezpieczeniowe ustalają wysokość składki na podstawie danych statystycznych dotyczących szkodowości. Z analiz wynika, że istnieje określone (mniejsze bądź większe) prawdopodobieństwo, iż samochód o danych parametrach, za którego kierownicą siedzi osoba o pewnej charakterystyce będzie uczestniczyć w zdarzeniu drogowym.

Na ten moment kalkulacja składki OC bez odpowiednich informacji o samochodzie i jego właścicielu nie wydaje się więc możliwa. Jednak, dzięki kodowi Aztec, wprowadzenie danych na stronie internetowego kalkulatora może się odbyć łatwiej i szybciej. Ale o tym za moment.

KOD AZTEC

KOD AZTEC

Kod Aztec – czym jest?

Czym jest kod Aztec? W ten sposób nazwano alfanumeryczny kod kreskowy. Nazwa nawiązuje do Azteków, ponieważ z wyglądu kod przypomina oglądaną z góry środkowoamerykańską piramidę schodkową. Kod opracowano w 1995 roku w Stanach Zjednoczonych, a od 2004 roku widnieje na polskich dowodach rejestracyjnych.

Umieszczone na dowodach rejestracyjnych kody Aztec zawierają wszelkie informacje znajdujące się na dokumencie. Znajdziesz tam między innymi:

 • numer dowodu rejestracyjnego;
 • rodzaj pojazdu;
 • przeznaczenie;
 • rok produkcji;
 • numer rejestracyjny;
 • imię i nazwisko/firmę właściciela;
 • adres właściciela;
 • markę pojazdu;
 • model pojazdu;
 • typ pojazdu;
 • numer nadwozia/podwozia VIN;
 • datę wydania dowodu rejestracyjnego;
 • kategorię pojazdu;
 • pojemność silnika cm³;
 • moc silnika kW.

Jak korzystać z kodu Aztec?

Aby skorzystać z kodu Aztec umieszczonego na dowodzie rejestracyjnym należy go zeskanować przy pomocy kamery w smartfonie lub komputerze. Kamera powinna samodzielnie wychwycić kod i wykonać zdjęcie. W ten sposób urządzenie automatycznie pobiera zakodowane dane znajdujące się na dokumencie. Zanim jednak zabierzesz się za skanowanie, wybierz kalkulator ubezpieczeń OC, który obsługuje opisywaną technologię.

Z kodu Aztec korzysta kilka ubezpieczycieli. Są to między innymi Aviva, Axa, Benefia, Concordia, Link4, Mtu24 czy You Can Drive. Poszczególne firmy ubezpieczeniowe proponują jednak różne rozwiązania. Najczęściej z kodu Aztec można skorzystać z poziomu aplikacji mobilnej, rzadziej z komputera. Ta druga opcja – czyli skanowanie kodu przez kamerę komputera – dostępna jest w Link4, Mtu24 oraz You Can Drive. Jednakże  Mtu24 i You Can Drive wymagają wcześniejszej instalacji programu iScaner.

Jak już wspomniano, po zeskanowaniu kodu Aztec, kalkulator OC automatycznie pobierze wszelkie niezbędne do przeprowadzenia kalkulacji dane. Pobieranie danych nie potrwa dłużej niż kilka sekund. Pozostaje dokończyć uzupełnianie formularza, odpowiadając jedynie na kilka pytań. Będzie ich niewspółmiernie mało w porównaniu z sytuacją, gdybyś ręcznie uzupełniał cały formularz. Całość procesu kalkulacji OC powinna zamknąć się w przeciągu kilkudziesięciu sekund, kiedy to otrzymasz przygotowane oferty ubezpieczeniowe.

Niebywałą zaletą korzystania z kodu Aztec w trakcie kalkulacji składki OC jest prędkość. Długość wyliczeń skraca się w stosunku standardowego wpisywania danych do formularza. Ponadto skanując kod Aztec ominiesz ryzyko wprowadzenia błędnych informacji, które mogłyby się przydarzyć podczas ich ręcznego wpisywania.

Jak wygląda praca doradcy finansowego?

Poprzedni wpis

PPK – Czy za 50 zł miesięcznie można mieć dużo wyższą emeryturę?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy