Warto wiedzieć

PPK – Czy za 50 zł miesięcznie można mieć dużo wyższą emeryturę?

2
PPK - jak to działa?
PPK - jak to działa?

Pracownicze plany kapitałowe to jedno z ciekawszych rozwiązań na rynku pracy i finansowym ostatnich lat. Daje ono możliwość samodzielnego zadbania o własną emeryturę i uzbierania przy okazji pracy pokaźnej sumy, która w przyszłości może być niezwykle nam pomocna. PPK budzą jednak pewne wątpliwości, a wiele osób nie wie, na jakiej zasadzie działają i czy warto z nich korzystać. W tym tekście przypominamy  czym są pracownicze plany kapitałowe, jak działają, jakie mają plusy i podpowiadamy czy warto z nich korzystać.

Czym są PPK?

PPK to skrót od “Pracowniczych Planów Kapitałowych”. Choć nazwa ta brzmi nieco skomplikowanie, jest w rzeczywistości kontem emerytalnym, na które miesięcznie odkładać będziemy pewne sumy pieniędzy. W przyszłości mają za zadanie podwyższyć nam emeryturę, którą otrzymamy z podstawowego oskładkowania naszych zarobków. Plany te są dobrowolne. Obecnie obowiązek oferowania takiego rozwiązania mają pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 250 osób, a od 2021 roku obowiązek ten będą mieli pracodawcy, którzy zatrudniają przynajmniej jedną osobę. Pracownicze Plany Kapitałowe służą do odkładania pieniędzy przez pracowników, choć pewną sumę dokładają też pracodawca i państwo — co jest sporą zachętą do podjęcia oszczędzania.

Jak działa PPK?

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe — pomimo swojej trudnej nazwy działają na prostej zasadzie. Pracodawca umożliwia pracownikowi odkładanie pieniędzy na specjalne konto emerytalne, odejmując kilka procent z każdej wypłaty. Sumy, jakie będą potrącane to od 2% do 4% brutto obecnych zarobków pracownika. Suma ta – brutto będzie odejmowana od wypłaty netto. Następnie trafiać będzie na prywatne konto pracownika. Drugą taką samą sumę wpłacać na nasze pracownicze plany kapitałowe będzie sam pracodawca a nieco mniej niż 50% państwo polskie w ramach wsparcia pracowników. Wpłacając samodzielnie 50 zł miesięcznie od 2500 zł pensji brutto przy najniższej opcji, na nasze konto emerytalne miesięcznie wędrować będzie na nie zatem suma większa.

Jak działa PPK?

Jak działa PPK?

Każda firma oferująca PPK nie będzie obracać naszymi pieniędzmi samodzielnie. Firma będzie mogła wybrać daną instytucję finansową, która znajduje się na liście PPK i spełnia wymogi, aby zajmować się taką działalności. Firmy mają wręcz obowiązek, aby dokładnie przeanalizować listę takich firm finansowych i wybrać te, które mają odpowiednie doświadczenie, renomę czy oferują konkretną charakterystykę obracania pieniędzmi dla danej grupy pracowników. Następnie dana firma finansowa obracać będzie naszymi pieniędzmi, np. inwestując je w akcje czy nieco mniej ryzykowne obligacje i lokaty.

Korzyści i plusy

Pracownicze Plany Kapitałowe to bardzo wiele plusów, które warto wziąć pod uwagę, decydując się na takie rozwiązanie oszczędzając na emeryturę. W przyszłości emerytura może stanowić nawet tylko ok. 30% ostatnich zarobków, co przy zarobkach 3000 zł netto będzie dawało ok. 1000 zł netto emerytury. Regularne odkładanie jest zatem sposobem na zabezpieczenie się przeciwko niskim świadczeniem emerytalnym. Kolejnym plusem jest fakt, że wpłacając regularnie 2% swoich zarobków na PPK, otrzymujemy “w gratisie” więcej niż 50%, które również są dokładne na nasze konto od państwa i pracodawcy. To bardzo intratny biznes. PPK to również wsparcie i nadzór państwa polskiego co czyni ten sposób oszczędzania emerytalnego relatywnie bezpiecznym i wiarygodnym.

Korzyści dla pracodawców

Pracownicze Plany Kapitałowe to również korzyści dla pracodawców i nie powinniśmy PPK postrzegać tylko jako dodatkowego wydatku dla marki. Pracodawcy mogą oferować “dokładnie środków” do emerytalnych kont pracowników jako bonus przy zatrudnieniu — taki sam jak karty sportowe czy inne benefity. Wiele osób, którym nie zależy na różnych dodatkach, z pewnością skusi się takim benefitem, który w rzeczywistości jest “żywą gotówką”, wypłacaną z pewnym opóźnieniem. PPK nie jest również tylko wydatkiem dla pracodawcy z powodu formy prawnej. Pracownicze Plany Kapitałowe są traktowane jako koszt uzyskania przychodu. Nie są też brane pod uwagę do podstawy obliczania składek ZUS, dzięki czemu pracodawca nie musi obawiać się wyższych podstawowych obowiązkowych składek. Dla firm PPK to również możliwość zyskania na swoim wizerunku, gdyż pracownicy będą postrzegali daną markę jako tę, która dba o interesy pracowników.

Czy warto skorzystać z PPK?

Nie ma jednej i konkretnej odpowiedzi na to pytanie, gdyż odpowiedź będzie inna dla każdej osoby. Ogólnie PPK to warte uwagi i korzystne pod wieloma względami rozwiązanie oszczędzania na emeryturę. Jeśli rozważamy możliwość dodatkowego — prywatnego odkładania pieniędzy, powinniśmy przy wyborze uwzględnić też pracownicze plany kapitałowe. Jeśli utrata 2% wypłaty miesięczne nie będzie dla nas odczuwalna lub negatywna, również warto oszczędzać środki na emeryturę — gdy jesteśmy w pełni sił zawodowo. Pierwsze głosy użytkowników tego programu oraz ekspertów też są pozytywne. Rozważając skorzystanie z PPK, możemy również poczekać nieco, poznając dokładniej proces działania takich oszczędności i skorzystać z nich np. za rok lub dwa, kiedy staną się obowiązkowe w firmach zatrudniających pracowników i szeroko znane.

Kod Aztec – sposób na OC bez wpisywania danych

Poprzedni wpis

W co inwestować małe kwoty?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy