Finanse osobiste

Czym lepiej płacić… kartą czy gotówką?

4
Czym lepiej płacić... Kartą czy gotówką?
Czym lepiej płacić... Kartą czy gotówką?

Polacy uwielbiają karty płatnicze i bardzo chętnie z nich korzystają. Szacuje się, że ponad 75 procent społeczeństwa na co dzień posługuje się kartą, płacąc zarówno za drobne zakupy spożywcze, jak i sprzęt AGD czy odzież. Pozostała część naszych rodaków nadal nie wyobraża sobie korzystać z bezgotówkowej formy płatności, i stale noszą przy sobie banknoty. Która z opcji jest wygodniejsza?

Karta czy gotówka?

Każda z tych dwóch popularnych form płatności ma swoje wady i zalety. Warto przyjrzeć się temu, jak podzielone jest nasze społeczeństwo. Młodzi ludzie, zapytani o to, czy częściej korzystają z karty czy gotówki, bez wahania wskażą na to pierwsze.

Płacenie kartą jest o tyle wygodniejsze, że ten mały prostokątny kawałek plastiku jest w stanie z powodzeniem zastąpić gruby plik banknotów. Odpada więc kwestia wizyty w banku, wypłaty gotówki, czy samego faktu posiadania przy sobie większych kwot.

Kiedy wydajemy więcej?

Płatność kartą jest naprawdę wygodna, jednak posiada dosyć istotną wadę. Posługując się na co dzień kartą, nikt tak naprawdę nie zwraca uwagi na to, ile faktycznie pieniędzy „ucieka” z konta. O wiele łatwiej jest zapłacić kartą, niż oglądać, ile fizycznie banknotów zostawiamy w poszczególnych sklepach. Kupując na przykład telewizor, o wiele łatwiej jest zapłacić 1500 zł za pomocą karty, niż wydać 15 stuzłotowych banknotów. Transakcje bezgotówkowe nie wywołują uczucia, iż pozbywamy się właśnie większej kwoty, która znacznie uszczupla portfel.

Z drugiej strony, płatności gotówkowe wymagane są w sklepach, dla których wynajęcie terminala jest zwyczajnie nieopłacalne. Są to zazwyczaj małe, osiedlowe sklepiki, w których można kupić niezbędne artykuły spożywcze, gospodarcze, czy drobną chemię. Warto jednak zauważyć, że kilkukrotne, niewielkie zakupy w ciągu dnia mogą skutkować wydaniem całkiem pokaźnej kwoty.

Transakcji gotówkowych najczęściej dokonują osoby ze starszego pokolenia, którzy wychowani na konkretnych wzorcach, nie mają zaufania do instytucji bankowych.

Czy można płacić kartą i gotówką jednocześnie?

Czy można płacić kartą i gotówką jednocześnie?

Czy można płacić kartą i gotówką jednocześnie?

Opcja jednoczesnej płatności kartką i gotówką wydaje się bardzo sensowna i wszystkie sklepy posiadające terminal umożliwiają tego typu transakcje. Przykładem może być chociażby chwilowa awaria terminala w sklepie, czy przerwa techniczna w banku uniemożliwiająca opłacenie zakupów. W takim przypadku jak najbardziej dopuszczalna jest płatność gotówką.

Warto w tym miejscu dodać, że płatność kartą podczas zakupów ma istotną zaletę, która oferowana jest aktualnie w kilku bankach. Aby zachęcić klienta do skorzystania ze swojej oferty, wiele banków przygotowało opcję cashback. Jest to swojego rodzaju nagroda za korzystanie z karty płatniczej. Cashback polega na tym, że przy każdych zakupach na konto wraca określona kwota. Wysokość sumy to zazwyczaj niewielki procent, jednak w skali roku pozwala na uzyskanie solidnych oszczędności, o które nieco ciężko przy posługiwaniu się gotówką.

Czy można zapłacić część kartą a część gotówką?

Każda forma dokonywania płatności – kartą czy gotówką – ma swoich zwolenników. Znaczna większość z nas i tak ma przy sobie zarówno jedno, jak i drugie, co przy sklepowej kasie daje nam kolejne możliwości. Jeśli w portfelu znajdzie się wolna kwota do wydania, można podzielić zakupy tak, aby zapłacić część kartą, a część gotówką. Może też okazać się, że środki na karcie są niewystarczające, aby zapłacić za zakupy. Zwykle kasjerzy umożliwiają opcję płatności kartą i gotówką, jednak warto zapytać o taką możliwość jeszcze przed rozpoczęciem wbijania towaru na kasę.

Czy można płacić kartą i dopłacić gotówką?

Czy można płacić kartą i dopłacić gotówką?

Czy można płacić kartą i dopłacić gotówką?

W każdym sklepie czy markecie dopuszczalna jest opcja dopłaty gotówką do transakcji kartą. Niektórzy mają na swojej karcie tzw. dzienny limit, którego nie mogą przekroczyć. Płacąc więc kartą za droższy sprzęt może okazać się, że zaistnieje potrzeba uzupełnienia reszty kwoty gotówką. W Polsce jest to jak najbardziej możliwe i powszechnie praktykowane. Czasem drobne problemy pojawiające się ze strony kasjera wynikają z jego niewiedzy i braku umiejętności łączenia tych dwóch form płatności, lecz przy odrobinie sprytu wszystko można sprawnie załatwić.

Zatrudnianie członków rodziny – czy warto?

Poprzedni wpis

Moneyback i Cashback – co to jest?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy