Pożyczki

Kredyt gotówkowy – na co zwracać uwagę?

3
Kredyt gotówkowy - na co zwrócić uwagę
Kredyt gotówkowy - na co zwrócić uwagę

Pożyczka gotówkowa jest najszybszym i najprostszym rozwiązaniem w przypadku braku środków. Zastrzyk gotówki jest w stanie skutecznie załatać budżet domowy bez względu na to, czy urządzasz remont, chcesz naprawić samochód, czy po prostu wyjechać na kilka dni z rodziną na odpoczynek. Umowa kredytu gotówkowego może być pełna pułapek. Na co zwrócić uwagę, aby nie znaleźć się w finansowym dołku?

Czym jest kredyt gotówkowy?

Oferta pożyczkowa znajduje się we wszystkich instytucjach finansowych zajmujących się udzielaniem kredytów. Taki kredyt można uzyskać zarówno w bankach, jak i w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Kredyt tego typu nazywany jest także kredytem konsumpcyjnym lub pożyczką gotówkową. Pomimo, że nazwy te używane są wymiennie, występują między nimi znaczne różnice.

Czym różni się kredyt konsumpcyjny od pożyczki gotówkowej? 

Zarówno kredyt gotówkowy, jak i pożyczka gotówkowa udzielane są przez instytucje finansowe. Należy pamiętać, że udzielaniem kredytów gotówkowych zajmują się banki, których działalność ściśle określają przepisy Prawa bankowego i Ustawy o kredycie konsumenckim. Pożyczkę gotówkową można natomiast otrzymać w firmach pożyczkowych oraz tzw. parabankach. Wówczas, podobnie jak w przypadku kredytu udzielanego przez bank, obydwie strony obowiązuje Ustawa o kredycie konsumenckim. Tutaj dodatkowo obowiązują przepisy Kodeksu Cywilnego, obejmujące m. in. ustawę antylichwiarską.

Ustawa antylichwiarska

Największym zmartwieniem kredytobiorców jest oprocentowanie pożyczki. Kwestia górnego progu odsetek od kredytu gotówkowego została uregulowana Ustawą o nadzorze nad rynkiem finansowym, która obowiązuje od stycznia 2016 roku. Wynika z niej, że maksymalne oprocentowanie pożyczki gotówkowej nie może przekraczać dwukrotnej sumy odsetek ustawowych. Aktualnie wysokość odsetek od kredytu nie może przekraczać 10 procent w skali roku.

Wysokość kredytu

Istnieją ograniczenia dotyczące wysokości kredytu gotówkowego, lecz większość klientów zazwyczaj mieści się w określanych przez bank widełkach. Wpisana we wniosku kwota nie zawsze jednak spotka się z aprobatą pracowników instytucji finansowej. Przed udzieleniem zgody bank sprawdzi sytuację finansową klienta oraz jego zdolność kredytową. Nie obejdzie się także bez zasięgnięcia informacji w Biurze Informacji Kredytowej, które mogą mieć niemały wpływ na decyzję banku. Pozytywna opinia o przyznaniu kredytu następuje przy dobrej historii kredytowania oraz odpowiedniej zdolności kredytowej wyliczonej przez bank.

Jakie dokumenty do wniosku kredytowego

Ubiegając się o kredyt gotówkowy należy przedłożyć komplet dokumentów instytucji go udzielającej. Podstawą jest wypełniony wniosek o kredyt z danego banku. Dzięki współczesnym możliwościom wszystkie dokumenty można złożyć przez Internet, co znacznie przyspiesza całą procedurę.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy

Niezbędne dokumenty, które należy załączyć do wniosku o kredyt to:

  • Dokument potwierdzający tożsamość(ze zdjęciem) – najczęściej wymaga się aktualnego dowodu osobistego
  • Potwierdzenie uzyskiwanych dochodów – zazwyczaj jest to zaświadczenie od pracodawcy o wysokości otrzymywanego wynagrodzenia. Pismo takie wydaje się na prośbę zainteresowanego
  • Wyciąg bankowy potwierdzający przychody – banki wymagają przedstawienia historii kredytowej z ostatnich 6 miesięcy lub roku
  • PIT z poprzedniego roku

Nieco więcej dokumentów będą musieli przedstawić przedsiębiorcy posiadający własną działalność gospodarczą.

Która z ofert jest najlepsza?

Propozycje kredytów gotówkowych zmieniają się w zależności od kroków wykonanych przez konkurencję. Dobrym narzędziem, które podpowie, która z ofert jest aktualnie najkorzystniejsza, jest porównywarka internetowa. Można wspomóc się również aktualnymi rankingami.

Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na kredyt gotówkowy lub pożyczkę warto sprawdzić przede wszystkim takie czynniki jak:

  • Wysokość RRSO – kluczowa kwestia przy spłacaniu pożyczki
  • Wysokość prowizji dla banku za udzielenie kredytu

Warto wziąć pod uwagę też całkowitą kwotę spłaty kredytu. W wielu bankach czy firmach pożyczkowych mogą się one znacznie różnić dlatego zalecana jest rozwaga i zdrowy rozsądek.

Moneyback i Cashback – co to jest?

Poprzedni wpis

Nowy sposób obliczania raty pożyczek

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Pożyczki