Artykuły

Czym Jest Waluta Fiat? Definicja + Czym się różni od kryptowalut

0

Definicja Waluty Fiducjarnej

Fiat money to rodzaj waluty, która jest emitowana przez rząd i nie jest wspierana przez fizyczne towary, takie jak złoto. Dolar amerykański, euro i Funt są przykładami pieniądza fiducjarnego.

Czy możesz sobie wyobrazić, że musisz nosić ze sobą złoto, kupując artykuły spożywcze na tydzień? Wcześniej w historii ludzie używali złota w zamian za towary i usługi, zamiast papierowych pieniędzy, do których wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni. Ale teraz, zamiast złota, używamy waluty, takiej jak dolar amerykański, euro, a nawet kryptowaluta w zamian za produkty.

Obecnie istnieją różne rodzaje walut-niektóre mogą być wspierane przez rząd, takie jak waluty fiat, a niektóre są zdecentralizowane i wspierane przez technologię blockchain, taką jak kryptowaluty. W tym artykule omówimy odpowiedź na pytanie ” Czym jest waluta fiducjarna?”jego plusy i minusy, a także to, jak różni się od innych walut.

Czym Są Pieniądze Fiat?

Waluta fiducjarna, lub pieniądz fiducjarny, jest rodzajem waluty emitowanej przez rząd i nie jest wspierana przez fizyczne towary, takie jak złoto. Zamiast tego wartość pieniądza fiducjarnego wynika z zaufania społeczeństwa do emitenta, rządu.

Dlaczego nazywa się to walutą fiducjarną? Definicja Fiata pochodzi od łacińskiego słowa, które można przetłumaczyć na „Niech się stanie” lub ” będzie.”Pieniądz Fiat ma wartość tylko dlatego, że rząd nadaje mu wartość, a zatem ma większą kontrolę nad walutą i tym, ile można wydrukować.

Fiat Money vs. kryptowaluta

Pieniądz Fiat jest prawnym środkiem płatniczym, który jest walutą uznaną za legalną przez rząd, a jego wartość jest wspierana przez Emitenta (rząd). Z drugiej strony, kryptowaluta jest walutą cyfrową, która jest wspierana przez technologię blockchain i zdecentralizowana, co oznacza, że nie jest wspierana przez centralny organ, taki jak rząd.

W przeciwieństwie do waluty fiducjarnej, kryptowaluta jest bardziej zmienna i zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa informacji w porównaniu do pieniądza fiducjarnego. Chociaż niektórzy uważają, że kryptowaluty mogą zastąpić waluty fiat w przyszłości, większość transakcji na całym świecie nadal odbywa się za pomocą pieniędzy fiat.

Fiat Money vs. Commodity Money

Pieniądz towarowy ma wartość wewnętrzną, co oznacza, że wiąże się z nim postrzegana lub prawdziwa wartość. Ten rodzaj waluty pochodzi z materiału, który ma wartość, takiego jak złoto lub srebro. Z drugiej strony pieniądze Fiat nie mają wartości wewnętrznej. Rozważmy Banknoty dolarowe – wszystkie są wycięte z tego samego papieru, ale ich wartości mogą się różnić w zależności od tego, na co rząd uzna walutę za możliwą do wymiany.

Waluta fiducjarna a pieniądz reprezentatywny

Pieniądz reprezentatywny jest również produkowany przez rząd, ale w przeciwieństwie do pieniądza fiducjarnego, jest on wspierany przez fizyczny towar. Istnieją różne formy reprezentatywnych pieniędzy, takich jak karty kredytowe i czeki, które reprezentują zamiar zapłaty.

Chociaż pieniądze fiat są wspierane przez rząd, pieniądze reprezentatywne mogą być wspierane przez różne aktywa. W przypadku czeku i karty kredytowej są one zabezpieczone pieniędzmi na koncie bankowym.

Zrozumienie pieniędzy Fiat w Stanach Zjednoczonych

Przez większość historii USA waluta narodowa była wspierana przez złoto i srebro. W 1933 r. rząd uchwalił ustawę o bankowości nadzwyczajnej w nadziei na przywrócenie zaufania społeczeństwa do krajowego systemu finansowego. Ustawa ta będzie rozwijać program do rehabiliplacówki bankowe tate, a później porzuciły standard złota, który pozwalał obywatelom wymieniać walutę na złoto. Od tego momentu złoty standard został całkowicie zastąpiony przez pieniądz fiat: Dolar Amerykański.

Plusy i minusy Fiata

Podobnie jak inne waluty, takie jak kryptowaluty, istnieją pewne plusy i minusy fiat money.

Zalety Fiat Money Wady pieniądza Fiata
Większa kontrola nad gospodarką Nie jest to niezawodny sposób na ochronę gospodarki
Ekonomiczna produkcja Możliwość hiperinflacji
Wygodny w użyciu Nieograniczona podaż może stworzyć bańki gospodarcze

Zalety Fiat Money

Pieniądze Fiat są nie tylko opłacalne w produkcji, ale także łatwe do przenoszenia i wymiany. Ale jedną z największych zalet jest to, że pieniądze fiat nie są wspierane przez towar, co oznacza, że nie są rzadkie, w przeciwieństwie do złota. Z tego powodu rząd ma większą kontrolę nad podażą waluty, co daje mu możliwość zarządzania zmiennymi ekonomicznymi, takimi jak stopy procentowe, płynność i podaż kredytów.

Ponieważ rząd ma kontrolę nad podażą pieniądza, ma również prawo chronić kraj przed kryzysem finansowym. W rzeczywistości amerykańska Rezerwa Federalna ma podwójny mandat, aby utrzymać stopę bezrobocia i stopę inflacji na niskim poziomie.

Wady pieniądza Fiata

Chociaż rząd ma kontrolę nad podażą waluty, nadal nie jest to gwarantowany sposób ochrony gospodarki przed kryzysem finansowym, takim jak recesja. Inną Wadą pieniądza fiducjarnego jest to, że podlega on inflacji, a rząd może źle zarządzać i drukować zbyt dużo pieniędzy, co może skutkować hiperinflacją.

Ponadto cena pieniądza fiducjarnego zależy od regulacji rządowych i polityki fiskalnej, co może spowodować bańkę z szybkim wzrostem i spadkiem cen.

Przyszłość fiducjarnej waluty

Prawie każdy kraj ma teraz pieniądze fiat jako prawny środek płatniczy, więc trudno powiedzieć, co jest wstrzymane na przyszłość. Chociaż obserwuje się szybki wzrost kryptowalut — a niektórzy eksperci uważają, że może to ostatecznie całkowicie zastąpić walutę fiducjarną — pieniądze fiducjarne dają rządom większą elastyczność w zarządzaniu gospodarką kraju, dlatego możemy oczekiwać, że pozostanie głównym środkiem wymiany przez wiele lat.

Źródła: GOBakingRates / Historia Rezerwy Federalnej

Najczęściej Zadawane Pytania Na Temat Waluty Fiat

Oto kilka najczęściej zadawanych pytań na temat waluty fiat.

Jakie są alternatywy dla pieniędzy Fiat?

Obecnie prawie wszystkie kraje mają pieniądze fiat jako prawny środek płatniczy. Chociaż złote monety mogą być alternatywą dla pieniędzy fiat, ponieważ można je kupić i sprzedać, nie są one powszechnie używane do codziennych zakupów.

Kryptowaluta to kolejna alternatywa pieniądza fiducjarnego, która rośnie. Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, mogą być używane w przyszłości jako główna forma waluty, ale na razie nadal nie są powszechnie akceptowane.

Dlaczego Współczesne Gospodarki Faworyzują Pieniądze Fiat?

Ze względu na ograniczoną ilość złota wydobywanego z kopalń, banki centralne nie mogły nadążyć za jego nową wartością. Pieniądz Fiat był alternatywą, która zapewniała ekonomiczną produkcję i była wygodna w użyciu, a także dawała większą elastyczność rządowi w zarządzaniu własną walutą.

Czy pieniądze Fiat prowadzą do hiperinflacji?

Chociaż overprinting waluty fiducjarne może prowadzić do hiperinflacji, większość krajów rozwiniętych zwykle doświadcza umiarkowanej wysokości inflacji. Hiperinflacja miała miejsce w przeszłości, nawet w przypadku pieniądza towarowego, i może wystąpić w przypadku, gdy waluta fiducjarna szybko traci wartość, na przykład gdy ludzie tracą wiarę w walutę narodu.

Dlaczego nazywa się to walutą fiducjarną?

Waluta fiducjarna pochodzi od terminu, który można przetłumaczyć NA „będzie” po łacinie i odnosi się do rodzaju waluty, która jest emitowana przez rząd i nie jest wspierana przez fizyczne towary, takie jak złoto. Dolar amerykański, euro i Funt są przykładami pieniądza fiducjarnego.

Czy Bitcoin jest walutą fiducjarną?

Bitcoin nie jest walutą fiducjarną, ponieważ nie jest prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez rząd. Bitcoin jest kryptowalutą wspieraną przez technologię blockchain i wolną od centralnego organu.

Przykłady walut fiducjarnych

Przykładami walut fiducjarnych są:

  • Od US$10
  • Euro (EUR)
  • Funt brytyjski (GBP)
  • Won koreański (KRW)
  • Jen japoński (JPY)
  • Rupia indyjska (INR)
  • Peso meksykańskie (MXN)

Powiązane

Zapisz się na Mint już dziś

Od budżetów i rachunków po bezpłatną ocenę kredytową i nie tylko, będziesz
odkryj bezproblemowy sposób, aby być na bieżąco.

Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie

Rób i nie rób zakupów hurtowych

Poprzedni wpis

5 najlepszych akcji wysokiego ryzyka i wysokiego zysku do kupienia w 2021 roku

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły