Artykuły

Jak Działa Kryptowaluta?

0

Kryptowaluta nabiera tempa, a teraz prawdopodobnie jesteś przynajmniej ciekawy, czy jest warta twojego wysiłku inwestycyjnego. Jednak, podobnie jak wiele osób, możesz nie wiedzieć, jak to działa, zwłaszcza że krypto znacznie różni się od innych inwestycji, które możesz już mieć.

Jesteś we właściwym miejscu. Zapoznaj się z tym przydatnym przewodnikiem, aby dowiedzieć się kilku podstawowych pojęć i pojęć dotyczących kryptowalut, ustanawiając podstawy do rozpoczęcia pracy jako użytkownik lub inwestor kryptowalutowy.

Jak Działa Kryptowaluta?

Kryptowaluta to cyfrowa waluta, którą ludzie mogą wydawać na towary i usługi, chociaż mogą potrzebować przekonwertować ją na format, który akceptant akceptuje jako pierwszy lub podłączyć do karty debetowej, aby dokonywać codziennych zakupów. Kryptowaluta może być również używana do bezpiecznego i niedrogiego przesyłania pieniędzy. Niektórzy używają kryptowaluty jako alternatywnej inwestycji do przechowywania bogactwa, podobnie jak złoto, lub jako aktywa spekulacyjnego, jeśli wierzą, że cena wzrośnie. 

Oto bliższe spojrzenie na to, jak działa kryptowaluta.

Rekomendacje doradcy giełdowego Motley Fool mają średni zwrot na poziomie 618%. Za 79 $(lub tylko 1,52 $tygodniowo) dołącz do ponad 1 miliona członków i nie przegap ich nadchodzących wyborów giełdowych. 30-dniowa Gwarancja Zwrotu pieniędzy. Zarejestruj Się Teraz

Kryptografia

Kryptowaluta wykorzystuje metody kryptograficzne do zabezpieczania i weryfikacji transakcji oraz kontrolowania generowania dodatkowych monet. 

Ogólnie rzecz biorąc, kryptografia chroni informacje przed osobami trzecimi, ułatwiając wymianę wiadomości, które mogą odczytać tylko zamierzeni odbiorcy. Kryptowaluty wykorzystują kryptografię do zabezpieczania transakcji, weryfikacji przelewów i kontrolowania tworzenia nowych kryptowalut poprzez wydobycie.

Kryptografia szyfrowania asymetrycznego jest przykładem typu stosowanego w kryptowalutach. Obejmuje klucze publiczne i prywatne. Jak można się domyślić z nazwy, klucz publiczny to fragment danych, który jest szeroko rozpowszechniany, zazwyczaj jako adres osoby otrzymującej środki kryptowalut od nadawcy. Następnie Klucz prywatny jest znany tylko jego właścicielowi.

Krótko mówiąc, ktoś może szyfrować swoje dane za pomocą klucza publicznego odbiorcy. Ich klucz prywatny jest jedyną rzeczą, która odszyfrowuje to, co zostało zaszyfrowane. Główną zaletą tej metody jest to, że pozwala ona ludziom przenosić klucze za pośrednictwem niezabezpieczonych kanałów. 

Istnieje również symetryczna kryptografia klucza, używana do bezpiecznego przesyłania klucza między nadawcą a odbiorcą. 

Klucze publiczne i klucze prywatne

Każdy, kto kupuje kryptowalutę po raz pierwszy, otrzymuje klucze publiczne i prywatne. Klucz publiczny działa podobnie jak adres e-mail. Możesz dać go innym przed otrzymaniem od nich kryptowaluty.

Z drugiej strony klucz prywatny jest czymś, co należy traktować jak hasło i nigdy nie udostępniać. Gdy dokonujesz transakcji dotyczącej Twojego klucza publicznego, to twój klucz prywatny weryfikuje twoją tożsamość. Transakcje kryptowalutowe nie wymagają podawania imienia i nazwiska, adresu ani innych standardowych informacji identyfikacyjnych. Jednak każdy użytkownik kryptowalut z wpisami w blockchain ma pseudonim z zaszyfrowanych cyfr i liter. 

Bitcoin ma księgę publiczną. Oznacza to, że każdy może zobaczyć, które strony przeprowadziły transakcje, a także kiedy i gdzie miały miejsce. Chociaż nie ma żadnych nazw, ludzie widzą losowe ciągi liter i cyfr reprezentujące tożsamość użytkowników. 

Te szczegóły oznaczają, że nie powinieneś liczyć na kryptowaluty, które ochronią twoją tożsamość. The charakter tego, w jaki sposób blockchain pokazuje informacje, utrudnia, ale nie uniemożliwia ustalenia, kto używa lub jest właścicielem określonych kryptowalut, pod warunkiem, że ktoś czuje się wystarczająco zaangażowany, aby podjąć wysiłek. 

Blockchain

Wszystkie transakcje kryptowalutowe na stałe pojawiają się w cyfrowej Księdze o nazwie blockchain. Ludzie przyglądają się teraz, w jaki sposób technologia może zastosować się do innych potrzeb, ale większość osób nadal kojarzy blockchain z kryptografią.

Blockchain jest zdecentralizowaną księgą cyfrową lub rozproszoną księgą, co oznacza, że jej dane są przechowywane w różnych miejscach na całym świecie, a nie w jednej lokalizacji lub serwerze lub zarządzane przez jakikolwiek organ centralny. Przechowuje zaszyfrowane informacje jako bloki, które zostają połączone. Ta cecha oznacza, że blockchain jest w dużej mierze systemem odpornym na manipulacje, który nie pozwala nikomu zmienić potwierdzonych transakcji wymienionych na nim. 

Każdy łańcuch danych ma wiele bloków, a każdy blok zawiera trzy komponenty:

  • Dane bloku
  • Nonce
  • Hash

Dane zawarte w bloku różnią się w zależności od podstawowego zastosowania łańcucha bloków. W przypadku kryptowaluty blok zawiera szczegóły transakcji dotyczące nadawcy, odbiorcy i kwoty. Większość bloków ma nie tylko dane o jednej transakcji, ale tysiące.

Nonce (skrót od „number used only once”) to unikalna, 32-bitowa liczba całkowita generowana losowo podczas tworzenia każdego bloku. Nonce automatycznie tworzy hash nagłówka bloku, który podsumowuje wszelkie informacje związane z blokiem oprócz danych transakcji. Na przykład może zawierać czas utworzenia bloku. Nagłówki bloków bitcoina mają długość 80 bajtów.

Hash jest bardzo małą 256-bitową liczbą związaną z nonce. Bit to najmniejszy rodzaj danych obsługiwanych przez komputery – jeden bit jest równy 0,125 bajtów. 256-bitowa liczba może zmieścić się w danych o wartości 256 bitów.

Chociaż każdy blok ma nonce i hash, zawiera również identyfikator łączący go z poprzednim segmentem łańcucha.

W następnej części wyjaśniono, w jaki sposób komponenty te pasują do siebie. 

Górnictwo 

Wydobycie kryptowalut ma miejsce, gdy jednostki wykorzystują moc obliczeniową sprzętu do rozwiązywania problemów matematycznych, tworzenia większej liczby monet i walidacji transakcji w tym procesie. 

Aby odblokować nowy blok i stworzyć nowe Monety, Górnik — a raczej komputer górnika-musi rozwiązać matematyczną zagadkę. Muszą znaleźć nonce, która wygeneruje zaakceptowany hash. 

Górnicy robią to, próbując odgadnąć docelowy hash bloku. Jest to 256-bitowa liczba mniejsza lub równa hashowi nagłówka bloku. Zgadywanie polega na tym, że komputery górników losowo generują jak najwięcej nonce tak szybko, jak to możliwe. 

Pamiętaj jednak, że podczas gdy nonce ma 32 bity, hash zawiera 256. Oznacza to, że istnieje około 4 miliardów kombinacji nonce-hash dla konfiguracji górnika do wypróbowania. Pierwszy górnik, który poprawnie rozwiąże daną zagadkę, otrzymuje więcej kryptowalut.

Po wykryciu meczu Górnik znalazł tzw. „złotą nonce”.”To osiągnięcie dodaje kolejny blok do łańcucha, a Górnik jest nagradzany nowymi monetami. 

Od listopada 2021 r. Górnik Bitcoin może zarabiać 6.25 bitcoinów (BTC) za każdy nowy blok, który dodaje do łańcucha bloków Bitcoina. To może nie brzmi jak dużo, ale to był odpowiednik około $400,000. 

Czy Crypto Mining jest opłacalnym sposobem na zarabianie pieniędzy?

Getting kryptowaluta przez wydobycie nie jest typowy sposób większość ludzi ją uzyskać, zwłaszcza nowicjusze. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że sprzęt górniczy jest znaczącą inwestycją, a tylko pierwszy górnik, który potwierdzi nowy blok, otrzymuje nagrodę. Moc obliczeniowa wymagana do bycia konkurencyjnym w górnictwie Bitcoin, na przykład, wykracza poza to, co większość osób ma dostęp-magazyny pełne komputerów skonfigurowanych w tak zwanych „farmach górniczych.” 

Wydobycie na własną rękę jest dalekie od niezawodnego sposobu, aby zobaczyć przystojny zwrot za swoje wysiłki. Jednak czasami bardziej opłacalną alternatywą jest dołączenie do puli wydobywczej, która pozwala górnikom łączyć swoje zasoby i dzielić się nagrodami.

Z pewnością istnieją przypadki, w których wydobycie kryptowalut jest niezwykle opłacalne dla uczestników. Para rodzeństwa podobno zarabia $ 30,000 każdego miesiąca z ich wysiłków górniczych. Ale to nie jest norma. 

Jako początkujący, najmądrzejszym i najbezpieczniejszym sposobem uczestnictwa jest rozważenie budowy zdywersyfikowanego portfela, aby cieszyć się lepszą ochroną przed nieuniknionymi wahaniami rynku.

Wszystko, od szumu medialnego po nastroje inwestorów, może sprawić, że ceny kryptowalut równie szybko wzrosną i spadną. Planuj pozostać w inwestowaniu w kryptowaluty na dłuższą metę i staraj się nie panikować nad tymi nagłymi zmianami. Następnie, można myśleć o wydobyciu nowych monet, gdy już wiesz, rzeczy. 

Portfele Kryptowalutowe 

Jedną z głównych zalet omawianego powyżej systemu kluczy publiczno-prywatnych jest to, że umożliwia on dostęp do kryptowalut w dowolnym momencie za pośrednictwem połączenia internetowego. Przechowujesz swoją kryptowalutę w specjalnym cyfrowym portfelu, który przechowuje wirtualną walutę i ułatwia przelewy do i od innych stron. 

Tak zwane” gorące ” portfele łączą się z Internetem, podczas gdy „zimne” portfele nie. Na przykład, portfele oparte na aplikacji, takie jak te oferowane przez Coinbase, Electrum, lub Grzybnia są zawsze gorące. 

Jednak niektórzy ludzie decydują się na zimne portfele. Nie są one tak wygodne do przesyłania monet, ale ponieważ nie mają stałego połączenia z Internetem, istnieje znacznie mniejsze ryzyko hakerów lub innych złośliwych stron wykorzystujących je w cyberatakach. 

Najczęstsze rodzaje zimnych portfeli wyglądają jak małe dyski USB. Krótko łączysz je z komputerem w celach transakcyjnych. Inny, mniej popularny rodzaj zimnego portfela polega na zapisaniu adresu portfela i hasła na kartce papieru, którą przechowujesz w bezpiecznym miejscu, takim jak sejf.

Wybierając portfel kryptowalut, zastanów się, ile typów kryptowalut chcesz, aby je przechowywały. Wiele gorących portfeli może przechowywać setki popularnych kryptowalut. Jednak zimne portfele, które podłączasz do komputera, są zazwyczaj mniej kompatybilne i mogą przechowywać tylko kilkadziesiąt odmian krypto. Na koniec pamiętaj, że możesz pobrać wiele gorących aplikacji do portfela za darmo. W przeciwieństwie do tego, niektóre zimne portfele w stylu sprzętu kosztują co najmniej $100. 

Giełdy Kryptowalut 

Jednym z najczęstszych sposobów zakupu kryptowaluty jest Giełda. Pomyśl o tym jako o platformie, która pozwala kupować i sprzedawać różne waluty cyfrowe. Możesz także wybrać pomiędzy scentralizowanymi i zdecentralizowanymi giełdami kryptowalut. 

Scentralizowane Giełdy Kryptowalut

Coinbase, Kraken i Gemini to kilka z wielu scentralizowanych giełd kryptowalut obsługujących inwestorów w Stanach Zjednoczonych. Funkcjonują jako pośrednicy między kupującymi i sprzedającymi, umożliwiając ludziomo handluj kryptowalutami lub kupuj i sprzedawaj je za pieniądze fiducjarne (waluty, takie jak dolar amerykański, uznane przez jednostkę rządową za prawny środek płatniczy). 

Co więcej, scentralizowane giełdy przechowują klucze prywatne użytkowników. Takie podejście eliminuje ryzyko utraty dostępu do środków, zapominając o powiązanych kluczowych szczegółach. Jeśli jednak scentralizowana Giełda zostanie zhakowana, możesz stracić swoje kryptowaluty. 

Scentralizowane giełdy kryptowalut muszą przestrzegać ścisłych przepisów nakazujących ich działanie. Po wybraniu jednego przejdziesz przez proces podobny do założenia konta maklerskiego. Polega ona na weryfikacji tożsamości i złożeniu wymaganych dokumentów. 

Następnie skonfigurujesz konto płatnicze, aby środki były wpłacane na konto bankowe lub na kartę debetową lub kredytową. Następnie możesz dokonywać zakupów kryptowalut za pośrednictwem giełdy.

Zdecentralizowane Giełdy Kryptowalut

W zdecentralizowanej giełdzie nie ma pośrednika, więc kupujący i Sprzedający angażują się bezpośrednio ze sobą. Nie są jeszcze tak popularne i rozpowszechnione jak scentralizowane giełdy, ale to może się zmienić w ciągu najbliższych kilku lat. 

Na przykład zdecentralizowane wymiany odwołują się do niektórych osób, ponieważ nie udostępniają informacji stronom trzecim. Użytkownicy nie muszą udowadniać swojej tożsamości, jak to robią w przypadku scentralizowanych giełd. Osoby prywatne zachowują również swoje klucze prywatne podczas interakcji ze zdecentralizowanymi giełdami. 

Zdecentralizowane giełdy mają również konfiguracje podobne do blockchain. Nie ma jednego podmiotu przechowującego wszystkie powiązane informacje. W ten sposób ludzie uważają zdecentralizowane wymiany za znacznie mniej podatne na hakowanie. 

Uniswap, Compound i Venus to kilka przykładów zdecentralizowanych wymian. 

Jako ktoś, kto dopiero zaczyna pracę z kryptowalutą, prawdopodobnie znajdziesz scentralizowane giełdy bardziej dostępne i łatwiejsze w użyciu. Jednak nadal warto poznać różnice między nimi, jeśli zdecydujesz się rozgałęzić i wypróbować oba typy później. 

Staking

Model, który wymaga od górników poprawnego rozwiązania opisanych powyżej łamigłówek, nazywany jest modelem proof-of-work (PoW). Alternatywną metodą weryfikacji i walidacji transakcji jest model proof-of-stake (PoS). 

Model PoS umożliwia uczestniczenie w stakingu poprzez zatwierdzanie wybranych ilości kryptowalut do protokołu kryptowalutowego. Protokół proof-of-stake losowo wybiera z puli osób, które mają postawione monety, aby działać jako walidatorzy. Im więcej monet osoba zobowiązuje się do protokołu, tym większe szanse na wybór do potwierdzania transakcji. 

Każdy blockchain korzystający z modelu PoS wyznacza nagrody dla osób wybranych jako walidatorzy. Te strony zarabiają następnie obiecaną ilość kryptowalut. 

Wiele osób lubi dodawać staking do swoich strategii inwestycyjnych, ponieważ pozwala to generować pasywny dochód z posiadanych kryptowalut.

Jakie są zalety Crypto Staking?

Crypto staking pozwala zdobywać odsetki od posiadanych kryptowalut. Kwoty te mogą wynosić nawet 20% rocznie, w zależności od blockchain i jego specyfiki. Możesz również wybrać, ile chcesz postawić, korzystając ze scentralizowanych giełd oferujących tę usługę.

Nadal posiadasz monety odłożone na staking. Dodatkowo możesz je później odpiąć. Jednak stakowanie monet może uniemożliwić ci ich sprzedaż w określonym czasie.

It ’ s rniezwykle łatwe rozpoczęcie pracy z stakingiem. Jak wspomniano wcześniej, Górnictwo PoW wymaga znacznych inwestycji w sprzęt komputerowy lub dołączenie do puli wydobywczej. Staking daje alternatywę ze znacznie niższą barierą wejścia. Jedynym wymogiem jest posiadanie niektórych kryptowalut, które go obsługują. Ethereum 2.0, Tether i Polkadot to tylko niektóre z wielu dostępnych obecnie monet. 

Jeśli zdecydujesz się na staking, zachowaj taką samą ostrożność jak w przypadku innych inwestycji. Chociaż staking jest coraz bardziej popularną i dostępną strategią, niesie ze sobą ryzyko. Postawione monety, które doświadczają nagłego spadku wartości, mogą ponieść straty, które przewyższają odsetki, które zarabiasz. 

Ostatnie Słowo

Znasz teraz wiele terminów i pojęć najczęściej związanych z kryptowalutami. Zanim zainwestujesz w nie, rozważ poznanie niektórych zalet i wad tej opcji inwestycyjnej. Im bardziej jesteś poinformowany, tym łatwiej będzie podjąć pewną decyzję o tym, czy nadszedł czas, aby dodać krypto do swoich strategii inwestycyjnych.

17 najczęstsze pytania podatkowe odpowiedzi przez CPA

Poprzedni wpis

Plusy i minusy inwestowania w złoto

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły