Artykuły

Plusy i minusy inwestowania w złoto

0

Inwestowanie jest ważną częścią twojego życia finansowego, ale nie oznacza to, że jest łatwe do zrobienia lub że nie jest stresujące. Większość papierów wartościowych, w tym akcje, a nawet obligacje, doświadcza wahań wartości. Często trudno jest zrozumieć, dlaczego i co napędza wartość tych papierowych papierów wartościowych.

Jedną z popularnych alternatyw dla inwestycji, takich jak akcje i obligacje, są metale szlachetne, w szczególności złoto. Ponieważ wszyscy zgadzają się, że złoto jest cenne, wielu inwestorów postrzega je jako zabezpieczenie przed inflacją, spadającymi cenami akcji i niestabilnością polityczną.

Plusy i minusy inwestowania w złoto

Istnieje wiele powodów do inwestowania w złoto, ale wiele wad, jak również. Po stronie profesjonalistów złoto jest uznawane za bezpieczną inwestycję, ma niską długoterminową zmienność i jest łatwe do zrozumienia. Negatywy obejmują potencjalne koszty transakcji, problemy z pamięcią masową i brak płynności.

Plusy

Inwestorzy lubią kupować złoto z kilku powodów, w tym dywersyfikacji dodaje do portfela inwestycyjnego i fakt, że jest często postrzegany jako zabezpieczenie przed niestabilnością rynku.

Rekomendacje doradcy giełdowego Motley Fool mają średni zwrot na poziomie 618%. Za 79 $(lub tylko 1,52 $tygodniowo) dołącz do ponad 1 miliona członków i nie przegap ich nadchodzących wyborów giełdowych. 30-dniowa Gwarancja Zwrotu pieniędzy. Zarejestruj Się Teraz

1. Bezpieczna Przystań

Złoto jest jedną z najstarszych inwestycji na świecie. Był używany do dekoracji od czasów prehistorycznych i stał się uznaną na całym świecie walutą kilka tysięcy lat temu.

Ta długa historia skłoniła inwestorów do postrzegania złota jako bezpiecznej przystani. Akcje, obligacje i inne inwestycje mogą zyskać na wartości lub stać się bezwartościowe. Złoto, z drugiej strony, było cenne w całej historii ludzkości. Większość znaków wskazuje na to, że nadal jest cenny w przyszłości.

Kiedy czasy są niepewne, wielu inwestorów lubi posiadanie aktywów o udowodnionej zdolności do zachowania wartości.

2. Zabezpieczenie Przed Potencjalną Inflacją

Inflacja to erozja siły nabywczej. Kiedy wydajesz 3 dolary na ten sam bochenek chleba, na który twoi rodzice wydali 0,50 dolara jako Dzieci, widzisz skutki inflacji z pierwszej ręki.

Inflacja dzieje się, ponieważ banki centralne mogą zwiększyć podaż pieniądza fiducjarnego-walut wspieranych przez te banki centralne, takie jak dolar amerykański — poprzez drukowanie większej jego ilości. Zmniejsza wartość pieniędzy inwestorów, zmuszając ich do zakupu aktywów, które ich zdaniem zyskają na wartości, gdy wystąpi inflacja. 

Podaż złota jest znacznie bardziej ograniczona niż podaż pieniądza fiducjarnego. Jedynym sposobem na jego rozbudowę jest wydobycie więcej, co jest kosztowne i czasochłonne. Ponadto świat ma skończoną ilość złota — coś, czego żadna ilość wydobycia nie może pokonać.

W związku z tym wielu inwestorów zwraca się do złota jako zabezpieczenia inflacyjnego. Robią to nie tylko dlatego, że podaż złota jest ograniczona, ale ze względu na powszechne przekonanie, że złoto jest dobrym sposobem na inwestowanie w okresach inflacyjnych.

Istnieje jednak pewne pytanie, czy złoto jest naprawdę dobrym zabezpieczeniem przed inflacją. Analiza Wall Street Journal wykazała, że od początku lat 70.XX wieku rekord złota jako zabezpieczenia inflacyjnego był w najlepszym razie mieszany.

3. Niska Zmienność Długoterminowa

Jednym z głównych zagrożeń, przed którymi stają inwestorzy, jest zmienność. Na dłuższą metę akcje zyskują na wartości, zwłaszcza jeśli budujesz zdywersyfikowany portfel lub kupujesz fundusze indeksowe, które łagodzą zmienność, odzwierciedlając szersze indeksy giełdowe. 

Jednak tylko bponieważ inwestycje w akcje mają tendencję do zwiększania wartości w dłuższej perspektywie, nie oznacza to, że nie mogą stracić 10%, 20% lub więcej w krótkim lub średnim okresie. Ta zmienność jest problemem dla inwestorów z kilku powodów.

Na początek trudno utrzymać kurs, gdy widzisz, że twój portfel traci znaczną część swojej wartości w krótkim czasie. A jeśli masz krótki horyzont czasowy na inwestowanie lub musisz sprzedać swoje inwestycje w sytuacji kryzysowej finansowej, być może będziesz musiał sprzedawać ze stratą podczas spowolnienia.

W dłuższej perspektywie złoty był mniej zmienny niż inne rodzaje inwestycji – wynika z raportu Iibm Management Review, w którym porównano względną zmienność złota i srebra. To sprawia, że jest to dobra opcja dla inwestorów, którzy nie lubią radzić sobie ze zmiennością portfela.

4. Prostota

Wielu ludzi lubi inwestować w rzeczy, które rozumieją. 

Niestety, nowoczesne inwestycje mogą być skomplikowane dla codziennych inwestorów. Większość ludzi wie, czym są akcje, ale trudno jest dostrzec, co tak naprawdę napędza wartość poszczególnych akcji, nie mówiąc już o instrumentach pochodnych, takich jak kontrakty opcyjne.

Natomiast złoto jest proste, a sprawa inwestowania w nie jest łatwa do zrozumienia. Złoto jest metalem szlachetnym, który był postrzegany jako cenny przez długi czas. Ludzie chcą ją mieć. A ograniczona podaż złota na świecie wspiera wartość metalu.

5. Dywersyfikacja Portfela

Jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić podczas inwestowania, jest dywersyfikacja portfela. 

Jeśli kupisz udziały tylko w jednej firmie, a ta firma zawiedzie, możesz stracić wszystkie swoje pieniądze. Kupno udziałów w wielu firmach zmniejsza ryzyko, z jakim się borykasz, jeśli jedna z nich zbankrutuje.

Dodanie wielu rodzajów aktywów do portfela zwiększa dywersyfikację. Na przykład, jeśli obligacje jako całość tracą na wartości, inne aktywa mogą zyskać na wartości.

Wynika to z zasady korelacji, która opisuje, w jaki sposób ceny różnych aktywów zmieniają się względem siebie. Na przykład zapasy w określonym przemyśle lub sektorze gospodarczym mają tendencję do wzrostu i spadku jako całości. Podobnie, akcje spółek naftowych mają tendencję do wzrostu, gdy ceny ropy rosną i spadają, gdy ceny ropy spadają.

Cena złota nie jest ściśle skorelowana z ceną większości innych aktywów. Cena złota ma tendencję do wpływania na wyniki akcji spółek górniczych, ale nie jest tak wpływowy w innych branżach i sektorach. 

Innymi słowy, dodanie złota i innych metali szlachetnych do portfela zwiększa jego odporność. Pomaga zrekompensować straty w innych klasach aktywów zyskami w posiadanych metalach szlachetnych.

6. Namacalność

Wielu ludzi lubi inwestować w rzeczy namacalne, które widzą. Większość nowoczesnych inwestycji, takich jak akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne i ETF są czysto elektroniczne. Posiadasz akcje, ale są to tylko numery, które możesz zobaczyć po zalogowaniu się na konto maklerskie.

Złoto i inne metale szlachetne są rzeczowymi aktywami. Jeśli chcesz, możesz kupić sztabki złota, trzymać je w dłoni i przechowywać gdzieś w domu. Ten poziom namacalności jest atrakcyjny dla wielu inwestorów, którzy wahają się kupować więcej efemerycznych inwestycji, takich jak akcje.

Wady

Przed inwestowaniem w złoto, ważne jest, aby znać wady i zrozumieć unikalne trudności związane z inwestowaniem w metale szlachetne.

1. Koszt

Jedną z wad investing w złocie jest koszt. Jeśli kiedykolwiek odwiedziłeś Sklep jubilerski, będziesz wiedział, że złoto może być drogie. W 2010 roku złoto kosztowało około 1100 dolarów za uncję. W latach 20210-2022 wartość złota wzrosła, osiągając wysokość ponad 2000 dolarów za uncję.

Ta wysoka cena może utrudnić zakup znacznej ilości złota, jeśli dopiero zaczynasz inwestować. Istnieją również inne koszty związane z inwestowaniem w złoto, które nie istnieją dla innych rodzajów inwestycji, takich jak przechowywanie i transport. 

2. Problemy Z Przechowywaniem

Złoto jest zasobem fizycznym, co oznacza, że musisz mieć sposób na bezpieczne przechowywanie go. To dodaje dodatkowej złożoności do inwestowania w złoto, że nie masz do czynienia z przy zakupie innych inwestycji.

Jeśli posiadasz sztabki złota lub złote monety, będziesz musiał przechowywać je w sejfie w domu lub wynająć firmę magazynującą, aby chronić swoje metale szlachetne. Zakup sejfu lub wynajęcie firmy w celu ochrony złota kosztuje. Musisz również zająć się transportem złota, które kupisz lub sprzedasz do i z magazynu.

Na przykład SD Bullion pobiera roczną stawkę w wysokości 0,29% wartości przechowywanego złota, z minimalną opłatą w wysokości 9,99 USD miesięcznie, aby utrzymać inwestycje w złoto. Jeśli chcesz odebrać dostawę złota, SD Bullion opłaty w zależności od wagi i odległości, z dodatkową opłatą 25 $za transakcję.

Aby uniknąć opłat za wysyłkę i przechowywanie, możesz inwestować w fundusze giełdowe, które inwestują w złoto. Jednak fundusze te muszą również przechowywać złoto lub płacić komuś innemu, aby to zrobić, co może zwiększyć ich opłaty za zarządzanie. Zmniejsza również niektóre korzyści płynące z inwestowania w złoto, takie jak namacalność inwestycji.

3. Płynność

Kolejnym ryzykiem inwestowania w złoto jest płynność. Jeśli chcesz kupić lub sprzedać fizyczny metal, musisz znaleźć osobę lub firmę do handlu z Tobą. Następnie trzeba wypracować umowę z nimi i zorganizować transport dla złota. 

Proces ten może być trudny i trwa dłużej niż handel aktywami elektronicznymi, takimi jak akcje lub obligacje. Jest to jeszcze bardziej niewygodne, jeśli złoto, które posiadasz lub chcesz kupić, ma wartość szczególnie rzadką lub kolekcjonerską.

Podobnie jak w przypadku innych klas aktywów niepłynnych, takich jak nieruchomości i przedmioty kolekcjonerskie, rynki metali szlachetnych charakteryzują się nieefektywnością cenową i wysokimi kosztami transakcji. Chociaż możesz złagodzić problemy z płynnością złota, inwestując w Złote fundusze ETF, eliminuje to korzyści z posiadania fizycznego złota.

4. Wysoka Zmienność Krótkoterminowa

Złoto jest często postrzegane jako magazyn wartości, który będzie działał jako zabezpieczenie przed krachem na rynku. W dłuższej perspektywie może to być prawda, ponieważ złoto nie jest szczególnie niestabilne przez długi czas. Jednak w perspektywie krótkoterminowej złoty może odczuwać znaczną zmienność cen.

Na przykład między listopadem 1 grudnia 2021 roku Cena Uncji złota wzrosła z około 1780 USD do 1865 USD, spadła poniżej 1780 USD i ponownie wzrosła do 1825 USD. Inwestorzy, którzy chcą stabilnej opcji inwestycyjnej, która powstrzyma wahania wartości ich portfela inwestycyjnego w krótkim okresie, mogą nie docenić częstych ruchów cen złota.

5. Spekulatywny

Złoto jest aktywem spekulacyjnym. Podstawowa wartość złota wynika z jego ograniczonej podaży i faktu, że wielu ludzi postrzega je jako cenne. Często zwiększa się cena, gdy inwestorzy są przerażeni, gdy akcje tracą wartość lub gdy inflacja zaczyna rosnąć. Nie. Generuj wartość samodzielnie.

Inwestorzy kupują złoto, ponieważ wierzą, że mogą sprzedać je komuś innemu za więcej pieniędzy. Jest to w przeciwieństwie do innych form inwestowania. Inwestor może na przykład kupić obligację, ponieważ generuje ona wartość w postaci wypłat odsetek. 

Kiedy kupujesz złoto jako inwestycję, spekulujesz na jego przyszłych zmianach cen, a nie na jego wewnętrznej wartości lub jakichkolwiek dochodach, które może wytworzyć.

6. Brak Plonów

Złoto nie daje żadnych zysków, gdy je posiadasz. Jedynym sposobem na wygenerowanie zwrotu ze złota jest sprzedaż go innej osobie.

To sprawia, że złoto jest inwestycją spekulacyjną, ale również oznacza, że nie jest odpowiednie dla każdej sytuacji inwestycyjnej. 

Na przykład, jeśli chcesz zainwestować swoje pieniądze, aby wytworzyć przepływ środków pieniężnych, z których możesz żyć, złoto nie będzie w stanie zapewnić tego dochodu. Będziesz lepiej inwestować na giełdzie lub obligacji, ponieważ produkują gotówkę w postaci dywidend i wypłat odsetek. Zapewnia to przepływy pieniężne, na których mogą żyć bez konieczności sprzedaży swoich inwestycji.

Inwestorzy złota, którzy chcą przekształcić swoje portfele w źródło dochodu, będą musieli zacząć sprzedawać swoje złoto.

7. Podatki

Wszystkie inwestycje wiążą się z podatkami. Jednak inwestowanie w złoto może powodować znaczne bóle głowy podatkowe, zwłaszcza gdy jest to fizyczne złoto.

Jako Złoty inwestor, najważniejszym podatkiem jest podatek od zysków kapitałowych. Kiedy sprzedajesz inwestycję z zyskiem, płacisz ten podatek od tego zysku. Więc, jeśli kupisz coś za $100 i sprzedasz to za $150, płacisz podatki od swojego zysku $ 50.

Dzięki inwestycjom, takim jak akcje i obligacje, twój dom maklerski śledzi kwotę zapłaconą za inwestycję — zwaną podstawą kosztów— i za jaką kwotę ją sprzedajesz. To sprawia, że radzenie sobie z podatkami jest nieco łatwiejsze.

Jeśli kupujesz fizyczne złoto, to od Ciebie zależy, ile za nie płacisz. Jeśli dokonujesz częstych zakupów małych kwot, takich jak pojedyncze monety, możesz skończyć z ogromnymi arkuszami kalkulacyjnymi, próbując śledzić koszt każdej kupowanej monety. Utrudnia to obliczanie zysków i strat podlegających opodatkowaniu.

Zapasy złota a złoto fizyczne

Zanim zainwestujesz w złoto, zastanów się, czy chcesz kupić zapasy złota, czy fizyczne złoto. Obie strategie mają plusy i minusy.

Fizyczne złoto daje Ci największą kontrolę nad inwestycją. Możesz trzymać metal, wybrać, gdzie i jak go przechowywać, i wymienić go osobiście. Jednak przechowywanie i transport mogą być skomplikowane, a śledzenie podstawy kosztów dla podatków jest trudne. Dodatkowo, fizyczny metal nie wytwarza wartości w postaci dywidend lub innych wypłat odsetek.

Alternatywnie, można kupić akcje ETF, które śledzą cenę złota. Pozwala to uzyskać ekspozycję na aktywa bez niektórych bólów głowy, które wytwarza trzymanie fizycznego metalu. Ale to zmienia namacalny majątek w taki, który jest mniej namacalny. A złote fundusze pobierają opłaty za zarządzanie, które mogą zmniejszyć twój zysk

Możesz również kupić udziały w firmach narażonych na kontakt ze złotem, takich jak firmy wydobywcze lub firmy magazynujące złoto. Akcje tych spółek mogą zyskiwać lub tracić na wartości, podobnie jak złoto. Jednak inwestowanie w nie naraża Cię na inne potencjalne ryzyko spowodowane czynnikami wykraczającymi poza cenę złota, takimi jak jakość przywództwa firmy.

Ostatnie Słowo

Złoto jest jedną z najstarszych inwestycji na świecie, służącą jako globalny magazyn wartości dla millennia. To sprawia, że jest to atrakcyjna opcja dla inwestorów, którzy chcą być w stanie fizycznie zobaczyć i utrzymać swoje inwestycje.

W końcu to, czy warto inwestować w złoto, jest osobistą decyzją. Dodanie złota do portfela zwiększa dywersyfikację i może zapewnić zabezpieczenie przed inflacją lub niestabilnością rynku. Jednak inwestowanie w aktywa fizyczne może zwiększyć złożoność Twojego portfela, zlecając Ci Transport i przechowywanie. 

Przed zakupem złota rozważ inne inwestycje, które mogą zdywersyfikować lub zabezpieczyć Twój portfel, takie jak kryptowaluta i nieruchomości. Może się okazać, że złoto ma miejsce w twoim portfelu obok tych innych klas aktywów.

Czym Jest Kredyt Studencki?

Poprzedni wpis

Czy warto kupić lub wynająć samochód?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły