Artykuły

6 rodzajów nieoczekiwanych wydatków i jak je zaplanować

0

Jak powiedział kiedyś pisarz i rysownik Allen Saunders: „życie jest tym, co dzieje się z nami, gdy robimy inne plany.”

Finanse osobiste to doskonały przykład. Możesz usiąść i stworzyć budżet, który pokryje wszystkie twoje regularne wydatki-mieszkanie, jedzenie, transport – aż do ostatniego grosza. Ale prawdziwe życie ma sposób, aby wejść w drogę. Twój podgrzewacz wody wybucha, lub taksówka omija twój samochód, lub twój szczeniak połyka gumkę, i nagle twój budżet jest za oknem.

Nie ma sposobu, aby przewidzieć, kiedy takie katastrofy uderzą – ale są sposoby, aby przygotować się do nich. Na przykład możesz uruchomić fundusz awaryjny, aby pokryć nieoczekiwane wydatki. Możesz również nosić ubezpieczenie, aby chronić Cię przed wieloma problemami, które mogłyby zbankrutować w inny sposób, takie jak nagłe wypadki medyczne lub wypadki samochodowe. Przy odrobinie planowania możesz być gotowy nie tylko na deszczowy dzień, ale na idealną burzę nieoczekiwanych wydatków.

Co To jest nieoczekiwany wydatek?

Przede wszystkim ważne jest, aby zrozumieć, czym jest nieoczekiwany wydatek, a czym nie. Są pewne rachunki, których nie musisz płacić co miesiąc, ale nadal nie liczą się jako nieoczekiwane. Przykłady obejmują:

Rekomendacje doradcy giełdowego Motley Fool mają średni zwrot na poziomie 618%. Za 79 $(lub tylko 1,52 $tygodniowo) dołącz do ponad 1 miliona członków i nie przegap ich nadchodzących wyborów giełdowych. 30-dniowa Gwarancja Zwrotu pieniędzy. Zarejestruj Się Teraz

 • Kwartalne podatki od nieruchomości lub rachunki za wodę / kanalizację
 • Składka na ubezpieczenie samochodu, która jest należna co pół roku
 • Roczne badanie wzroku

Takie wydatki są przewidywalne. Wiesz dokładnie, kiedy będą należne i wiesz przynajmniej w przybliżeniu, ile będą kosztować. 

Ułatwia to planowanie z wyprzedzeniem w zwykłym budżecie domowym. Po prostu dzielisz ten kwartalny podatek przez trzy, składkę ubezpieczeniową przez sześć, albo rachunek lekarski przez 12, i odkładasz tę kwotę co miesiąc na pokrycie kosztów.

Regularne koszty utrzymania samochodu i domu również nie są nieoczekiwane. Są to koszty, o których wiesz, że prędzej czy później się pojawią. Może nie wiesz dokładnie, ile będziesz musiał wydać na samochód lub dom w danym roku, ale możesz wymyślić całkiem dobry szacunek.

Na przykład w przypadku utrzymania domu wielu ekspertów sugeruje stosowanie zasady ” 1%.”Średnio, należy oczekiwać, aby wydać 1% całkowitej ceny sprzedaży domu na utrzymanie każdego roku. Oznacza to, że jeśli twój dom kosztuje $300,000, powinieneś spodziewać się płacić średnio $3,000 rocznie, aby go utrzymać. 

Tak więc, jeśli odłożysz $ 250 każdego miesiąca w budżecie na naprawy domowe, w dłuższej perspektywie powinno to wystarczyć na pokrycie kosztów. Podobnie, dla przeciętnego samochodu, można odłożyć $50 do $100 miesięcznie, aby pokryć koszty naprawy samochodu w ciągu roku.

Naprawdę nieoczekiwany wydatek to coś, czego nie można przewidzieć, na przykład klęska żywiołowa lub nagły wypadek medyczny. Są to rzeczy, które mogą ci się przytrafić w dowolnym momencie, ale nigdy nie możesz być pewien, czy tak się stanie – lub ile będą Cię kosztować, jeśli tak się stanie. 

Oznacza to, że nie można po prostu dopasować tych wydatków do zwykłego budżetu. Trzeba innego rodzaju planowania, aby przygotować się do nich.

Rodzaje nieoczekiwanych wydatków

Sposób radzenia sobie z nieoczekiwanym wydatkiem zależy od tego, jaki to jest wydatek. Dla niektórych, można kupić ubezpieczenie, aby chronić you od kosztów. 

Jeśli ubezpieczenie nie obejmuje wszystkiego, możesz spróbować obniżyć koszty, robiąc zakupy-lub używając swoich umiejętności majsterkowania zamiast zatrudniania profesjonalisty. Następnie, po wyczerpaniu tych opcji, możesz polegać na swoim funduszu awaryjnym, aby pokryć resztę rachunku.

1. Nagłe Wypadki Medyczne

Niektóre koszty opieki zdrowotnej-badania kontrolne, leki, drobne choroby i tak dalej – są normalnymi wydatkami, na które można przeznaczyć budżet. Ale jeśli potrąci Cię autobus lub pęknie ci wyrostek, to zupełnie inna sytuacja. 

W takiej sytuacji musisz radzić sobie z bólem swojego stanu, stresem związanym ze świadomością, że Twoje życie jest w niebezpieczeństwie, i kłopotem z pośpiechem do szpitala na operację, wszystko w tym samym czasie. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujesz, jest doładowanie tego wszystkim ogromnym rachunkiem, na który nie możesz sobie pozwolić.

Ile To Może Kosztować

Wysokie koszty opieki zdrowotnej w tym kraju oznacza, że każdy rodzaj ratownictwa medycznego może pochodzić z dużym rachunkiem dołączonym. Jeśli nie masz ubezpieczenia zdrowotnego, wizyta na izbie przyjęć może kosztować od $150 do $3,000, według Costhelpera. A jeśli zostaniesz przyjęty do szpitala na operację lub intensywną opiekę, możesz liczyć na rachunki w wysokości $20,000 więcej.

A to tylko koszty jednorazowej pomocy medycznej. Poważne choroby, takie jak rak, mogą wymagać miesięcy leczenia przy bardzo wysokich kosztach.

Raport 2020 z American Cancer Society Cancer Action Network wykazał, że koszty out-of-pocket dla pacjentów z rakiem w USA wahają się od $5,000 do $12,000 nawet przy standardowym ubezpieczeniu. Ludzie z tylko krótkoterminowym ubezpieczeniem płacą średnio $52,000. I nie obejmuje to nawet kosztów dochodu, który tracisz z powodu niezdolności do pracy podczas leczenia.

Sposoby na uniknięcie tego wydatku

Najprostszym sposobem, aby uniknąć wysokich rachunków medycznych jest nie zachorować. Możesz myśleć, że nie masz nad tym zbyt dużej kontroli, ale w rzeczywistości, jest wiele, co możesz zrobić, aby zachować zdrowie. 

Proste wybory stylu życia, takie jak nie palenie, jedzenie prawo, i wykonywania może znacznie zmniejszyć ryzyko WSZYSTKICH rodzajów poważnych chorób, w tym raka, choroby serca, i cukrzyca. Możesz także zwalczać zarazki, regularnie myjąc ręce i regularnie się szczepiąc.

Nawet jeśli nie można uniknąć problemów zdrowotnych całkowicie, złapanie ich wcześnie sprawia, że o wiele łatwiej je leczyć. Wizyta u lekarza raz w roku na badanie kontrolne to dobry sposób na wykrycie drobnych problemów zdrowotnych, zanim zamienią się w poważne. 

Tak, to jest kłopot, aby wziąć godzinę lub więcej z dnia siedzieć w gabinecie lekarskim, ale to o wiele mniej kłopotów niż pośpiechu na pogotowie dla problemu nie złapać wcześnie-i dużo tańsze zbyt.

Sposoby radzenia sobie z tym wydatkiem

Oczywiście, nawet jeśli jesteś najzdrowszą osobą na świecie, nie zapobiega to urazom. Właśnie dlatego każdy potrzebuje ubezpieczenia zdrowotnego. Chroni Cię przed ogromnymi rachunkami zdrowotnymi, zamieniając nieprzewidywalne wydatki w bieżące, na które możesz przeznaczyć budżet.

Co prawda, ubezpieczenie zdrowotne nie jest tanie. Według e-zdrowia średni koszt polisy „srebrnej” średniego poziomu wynosi 462 USD miesięcznie dla jednej osoby i 1437 USD miesięcznie dla czteroosobowej rodziny. 

Jednak zgodnie z Ustawą o przystępnej opiece (znaną również jako Obamacare) możesz uzyskać dotację na pokrycie części tego kosztu, jeśli twoje dochody są niskie. Nawet bez dotacji, łatwiej jest płacić 462 dolary miesięcznie niż wymyślać 20 000 dolarów na rachunek szpitalny za jednym razem.

Możesz również znacznie obniżyć koszty ubezpieczenia, wybierając „katastrofalny” plan zdrowotny, jeśli się do niego kwalifikujesz. Te plany nie obejmują podstawowej opieki, ale ochronią Cię przed nagłymi wydatkami, które mogą Cię zbankrutować. 

Jednak ten rodzaj planu zwykle ma wysoki odliczenia. Oznacza to, że nadal możesz zapłacić tysiące dolarów z kieszeni w nagłych wypadkach medycznych. 

Aby ułatwić, możesz powiązać swój plan katastroficzny z elastycznym kontem wydatków, które pozwala płacić za wydatki zdrowotne dolarami przed opodatkowaniem. Możesz też polegać na swoim funduszu awaryjnym, aby pokryć odliczenie.

Wreszcie, można szukać innych sposobów na obniżenie kosztów opieki zdrowotnej. Na przykład możesz użyć przychodni i ośrodków pilnej opieki zamiast szpitalnych izb ratunkowych. Możesz zapytać lekarza o tańsze metody leczenia, takie jak leki generyczne. 

A jeśli utkniesz z rachunkiem medycznym, który jest więcej niż możesz sobie pozwolić, możesz spróbować negocjować z dostawcą. Szpitale często są skłonne opracować plan płatności, zamiast ryzykować, że nic nie dostaną.

2. Pet Emergencies

Jeśli masz zwierzęta, prawdopodobnie wiesz, jak to jest spieszyć je do weterynarza. Kiedy twój pies został potrącony przez samochód lub twój kot zaczął mieć drgawki, po prostu chcesz uzyskać pomoc dla swojego zwierzaka tak szybko, jak to możliwe, a koszt nawet nie przekracza twojego umysłu. Ale kiedy kryzys się skończy, często napotykasz na zupełnie nowy problem: ogromny rachunek od weterynarza.

Ile To Może Kosztować

Pogotowie dla zwierząt domowych może być tak samo kosztowne jak wizyta ER dla człowieka. Oto ile prewencyjny Weterynarz mówi, że zazwyczaj kosztuje leczenie niektórych typowych nagłych przypadków zwierząt domowych:

 • Problemy z porodem wymagające cesarskiego cięcia: $1,500 do $3,000
 • Niedrożność jelit wymagająca operacji: $2,000 do $4,000
 • Zatrucie: $250 do $6,000, w zależności od rodzaju trucizny
 • Obrażenia od potrącenia przez samochód: $250 do $8,000
 • Ukąszenia od innego zwierzęcia: $250 do $1,500 za ukąszenia kota; $1,000 do $10,000 za ukąszenia psa

Sposoby na uniknięcie tego wydatku

Na szczęście można uniknąć wielu z tych typowych problemów ze zwierzętami. Na przykład sterylizacja zwierząt domowych oznacza, że nie będziesz musiał się martwić o żadne komplikacje związane z ciążą lub porodem. 

Możesz zapobiec zatruciom i blokadom jelitowym, dowiadując się, jakie substancje mogą zranić Twojego zwierzaka i utrzymując je poza zasięgiem. A trzymanie zwierząt domowych w domu lub na smyczy, gdy są na zewnątrz, pomaga chronić je przed samochodami i innymi zwierzętami.

Ponadto, podobnie jak ty, twoje zwierzę może korzystać z kontroli każdego roku. To da weterynarzowi szansę na wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych i leczenie ich, zanim zamienią się w nagłe sytuacje zdrowotne. Robienie miejsca w budżecie na roczną wizytę u weterynarza jest o wiele tańsze niż radzenie sobie z kryzysem zdrowotnym w przyszłości.

Sposoby radzenia sobie z tym wydatkiem

Niestety, bez względu na to, jak starannie dbasz o swoje zwierzęta, nie możesz ich chronić przed każdym możliwym problemem. Pomimo najlepszych starań, Twój zwierzak może pewnego dnia zejść z poważną chorobą, taką jak rak, cukrzyca, lub problem tarczycy, który wymaga tysięcy dolarów w leczeniu. 

Jeśli nie masz takich pieniędzy, staniesz przed bolesnym wyborem popadnięcia w długi lub oddania ukochane zwierzątko do spania. Aby uniknąć postawienia w takiej sytuacji, Wiele osób kupuje ubezpieczenie zdrowotne zwierząt domowych. Podobnie jak ubezpieczenie zdrowotne dla ludzi, polisy te pokrywają koszty głównych rachunków za weterynarza. 

Jednak ponieważ Opieka zdrowotna dla zwierząt domowych jest zwykle tańsza niż Opieka zdrowotna dla ludzi, składki są zwykle znacznie niższe.  W 2020 r.średni koszt polisy ubezpieczeniowej dla zwierząt domowych obejmującej zarówno wypadki, jak i choroby – ale nie rutynową opiekę weterynaryjną – wynosił 594 USD rocznie dla psów lub 382 USD rocznie dla kotów.

Jednym z problemów z ubezpieczeniem zwierząt domowych jest to, że wiele polis ma wiele ograniczeń co do tego, co pokryją. Prostszą alternatywą może być wzięcie pieniędzy, które wydałbyś na składki na ubezpieczenie zwierząt domowych i przekazanie ich do specjalnego funduszu ratunkowego. 

Następnie, jeśli twój zwierzak ma nagły wypadek, możesz wyciągnąć pieniądze z tego funduszu bez papierkowej roboty i bez odliczenia. Połów jest to, że, jeśli zwierzę zachoruje w pierwszym roku lub dwóch po uruchomieniu Funduszu, może nie mieć wystarczająco dużo uchylone na pokrycie rachunków.

Jeśli nie masz ubezpieczenia, istnieje kilka innych sposobów, aby uzyskać pomoc z rachunków weterynarza. Na przykład możesz:

 • Negocjuj Z Weterynarzem. Podobnie jak szpitale dla ludzi, weterynarze często są gotowi opracować plan, dzięki czemu można spłacić duży rachunek w czasie. Czasami nawet nie naliczają odsetek. W innych przypadkach weterynarz może pozwolić ci spłacić rachunek, wykonując jakąś pracę, taką jak sprzątanie Bud lub odbieranie telefonu.
 • Znajdź tańszego dostawcę. Sprawdź, czy znajdziesz innego weterynarza, który pobierze mniej. Szkoły weterynaryjne czasami prowadzą tanie kliniki dla właścicieli zwierząt o niskich dochodach. Ponadto niektóre schroniska dla zwierząt prowadzą tanie kliniki weterynaryjne na miejscu lub mają specjalne oferty cenowe z lokalnymi weterynarzami.
 • Szukajcie Pomocy. Istnieją różne organizacje charytatywne i grupy opieki nad zwierzętami, które pomagają potrzebującym właścicielom zwierząt z ich rachunkami weterynaryjnymi. Listę kilku takich grup można znaleźć na stronie Humane Society.

3. Główne Naprawy Samochodów

Jeśli posiadasz samochód, spodziewasz się wydać pewną ilość pieniędzy każdego roku, aby utrzymać go w ruchu. Możesz nie wiedzieć dokładnie, jakich napraw twój samochód będzie potrzebował w danym roku, ale możesz oszacować, kiedy prawdopodobnie będzie potrzebował nowych opon lub paska rozrządu i budżetu na koszty.

To, czego nie możesz przewidzieć ani zaplanować, to wypadek, który powoduje całe mnóstwo szkód w samochodzie na raz. Instytut informacji ubezpieczeniowej informuje, że w 2020 r. średnie roszczenie o uszkodzenie kolizji po wypadku wyniosło ponad 3500 USD. Gdybyś nie miał ubezpieczenia, to byłby spory rachunek do zapłacenia.

Ile To Może Kosztować

Niezależnie od tego, czy wynikają one z wypadku, czy z codziennego zużycia, nieoczekiwane naprawy samochodów mogą kosztować setki, a nawet tysiące dolarów na raz. Oto jak CostHelper szacuje koszt typowych prac naprawczych:

 • Zderzak: $300 do $1,600, wraz z instalacją
 • Chłodnica: $150 do $900 dla samochodów; $250 do $950 dla SUV-ów i ciężarówek
 • Pasek rozrządu: $150 do $1,000 za sam pasek; $300 do $1,600 za Pakiet paska rozrządu, który zawiera elementy takie jak pompa wodna, napinacz, pasy napędowe i uszczelki
 • Transmisja: $1,000 do $ 6,000, w tym instalacja
 • Uszkodzenie przedniej szyby: $30 do $150 za naprawę, $180 do $400 za wymianę

Sposoby na uniknięcie tego wydatku

W wielu przypadkach można opóźnić konieczność poważnych napraw, po prostu jeżdżąc mniej. Im mniej jeździsz samochodem, tym mniej zużywasz się it. 

Rozważ jazdę na rowerze do pracy, załatwianie spraw na piechotę, carpooling lub łączenie kilku małych spraw w jedną podróż, aby zmniejszyć całkowity przebieg. Jako bonus pomoże Ci to również zaoszczędzić pieniądze na gazie.

Możesz również uniknąć wielu poważnych problemów z samochodem, rygorystycznie postępując zgodnie z harmonogramem konserwacji samochodu. Odkładanie konserwacji może wydawać się dobrym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy, ale to po prostu ustawia cię na większe i bardziej kosztowne problemy w dół drogi. Lepszym sposobem na zaoszczędzenie na rutynowej konserwacji jest samodzielne wykonywanie prostych napraw.

Jeśli jesteś szczególnie przydatny w samochodach, możesz zaoszczędzić jeszcze więcej, radząc sobie z większymi zadaniami. Na przykład CostHelper zauważa, że jeśli kupisz używaną transmisję i zainstalujesz ją samodzielnie, zapłacisz od 200 do 600 USD – oszczędność od 40% do 90%. 

Jednak nadal warto przynajmniej raz w roku zabierać samochód do mechanika, aby go całkowicie sprawdzić. Podobnie jak coroczne badania fizyczne, ta coroczna kontrola jest szansą na złapanie małych problemów i naprawienie ich, zanim zamienią się w duże problemy.

Oczywiście nic z tego nie zapobiegnie uszkodzeniom spowodowanym wypadkami samochodowymi. Najlepszym sposobem na to jest być bezpiecznym kierowcą. Trzymaj się ograniczenia prędkości, patrz na drogę, unikaj zakłóceń, takich jak telefony komórkowe i oczywiście nigdy nie wsiadaj za kierownicę po wypiciu alkoholu. 

Inną dobrą zasadą jest, aby trzymać się z dala od dużego ruchu, jeśli możesz. Jesteś bardziej prawdopodobne, aby w wypadku, gdy istnieje wiele innych samochodów do potrącenia.

Sposoby radzenia sobie z tym wydatkiem

Nawet najbardziej ostrożni kierowcy czasem wpadają w wypadki. Dlatego istnieje ubezpieczenie od kolizji, rodzaj ubezpieczenia samochodowego, które obejmuje przypadkowe uszkodzenia samochodu.

Jednak ten rodzaj pokrycia nie zawsze jest wart swojej ceny. Najprawdopodobniej będzie to dobra wartość dla nowszych samochodów lub samochodów, które są bardzo drogie w naprawie. Zdecydowanie nie warto utrzymywać ubezpieczenia od kolizji, jeśli kosztuje więcej niż maksymalna wypłata-czyli całkowita wartość Twojego samochodu minus odliczenie.

Ubezpieczenie od kolizji nie obejmuje uszkodzeń mechanicznych, ale istnieją inne rodzaje ochrony, które tak robią. Na przykład, jeśli twój samochód ma mniej niż trzy lata, prawdopodobnie ma gwarancję, która pokrywa koszty naprawy, jeśli coś się zepsuje.

W przypadku starszych samochodów można kupić ubezpieczenie od awarii mechanicznej, które obejmuje określone rodzaje problemów mechanicznych, które stają się bardziej prawdopodobne w miarę starzenia się samochodu. Ten rodzaj polityki zwykle kosztuje nie więcej niż $100 rocznie. 

Możesz również wziąć pieniądze, które zapłacisz za składki i odłożyć je na fundusz awaryjny. W ten sposób, jeśli samochód wymaga naprawy, pieniądze będą tam, bez odliczeń i bez zobowiązań.

Ostatnim sposobem na zaoszczędzenie na naprawach samochodów jest znalezienie dobrego mechanika, któremu możesz zaufać. W ten sposób nie będziesz musiał płacić za naprawy, których tak naprawdę nie potrzebujesz, ponieważ mechanik nie może dowiedzieć się, co jest nie tak.

4. Główne Remonty Domów

Podobnie jak samochód, dom jest prawie gwarantowane, aby kosztować pewną ilość pieniędzy każdego roku. Zasada 1% – odkładanie 1% ceny zakupu domu każdego roku na naprawy – jest dobrym sposobem na oszacowanie, ile to będzie kosztować, ale ma swoje ograniczenia. W niektórych latach twój dom nie wymaga żadnych większych napraw; w innych wszystko wydaje się pękać od razu.

Ile To Może Kosztować

Oto typowe przedziały cenowe dla kilku typowych napraw domowych, oparte na ankietach wykonanych przez HomeAdvisor:

 • Modernizacja panelu elektrycznego: $53Od 3 do 1940 zł
 • Naprawa lub wymiana odpływu w piwnicy: od 641 do 5196 zł
 • Nowy piec: od 2793 do 6739 zł
 • Nowy dach: od 5589 do 11668 zł
 • Od 6057 do 16515 zł

Sposoby na uniknięcie tego wydatku

Podobnie jak problemy z samochodem, małe problemy w domu mogą przekształcić się w znacznie większe problemy, jeśli nie uporasz się z nimi szybko. Oznacza to, że najlepszym sposobem, aby zaoszczędzić pieniądze na utrzymanie domu jest pozostać na bieżąco i rozwiązać każdy problem po pierwszym wykryciu go. Znacznie lepiej jest od razu naprawić mały wyciek, niż wydać tysiące na wymianę uszkodzonych przez pleśń ścian.

Nie ograniczaj prac konserwacyjnych do samego domu. Dbanie o Podwórko często pomaga uniknąć uszkodzenia domu. Na przykład należy przycinać gałęzie drzew, które mogą spaść i uderzyć w dom przy silnym wietrze. 

Również usunąć rośliny, które są zbyt blisko domu, gdzie ich korzenie mogą uszkodzić fundament lub kanalizacji. I skieruj wodę z Twoich spustów, aby nie płynęła w kierunku domu.

Często można zaoszczędzić na pracach związanych z utrzymaniem domu, takich jak te, wykonując je samodzielnie. Nie podejmuj jednak żadnej naprawy, z którą nie możesz sobie poradzić. Zastanów się nad kosztami, czasem i bezpieczeństwem przed podjęciem decyzji, czy wykonać naprawę DIY, czy wynająć wykonawcę. Jeśli zaczniesz trzymać się małych prac naprawczych, z czasem rozwiniesz swoje umiejętności majsterkowania, dopóki nie poradzisz sobie z większymi.

Jednym z problemów, którym nie może zapobiec dobra konserwacja, są uszkodzenia spowodowane burzą lub inną klęską żywiołową. Możesz jednak dowiedzieć się o rodzaju katastrof, które prawdopodobnie występują w Twojej okolicy i być na nie przygotowanym. 

Jeśli mieszkasz w hurricane territory, upewnij się, że masz okiennice burzowe i rozważ zakup generatora, który poradzi sobie z przerwami w dostawie prądu. W kraju tornad, skonfiguruj piwnicę burzową lub inny bezpieczny pokój. A w miejscach narażonych na trzęsienia ziemi upewnij się, że wszystkie meble są przymocowane do ścian.

Sposoby radzenia sobie z tym wydatkiem

Innym ważnym sposobem, aby być przygotowanym na katastrofy jest posiadanie dobrego ubezpieczenia właścicieli domów. Standardowa Polityka właścicieli domów obejmuje szkody spowodowane wiatrem, pożarem, gradem i błyskawicami. 

Jednak większość polityk nie obejmuje powodzi ani trzęsień ziemi. Możesz dodać oddzielne ubezpieczenie przeciwpowodziowe lub polisę na trzęsienie ziemi, jeśli mieszkasz w obszarze, w którym prawdopodobnie jej potrzebujesz.

Według PolicyGenius średni koszt polisy ubezpieczeniowej dla właścicieli domów w USA wynosi około 1250 USD. Jednym ze sposobów, aby utrzymać ten koszt niższy jest zwiększenie odliczenia. 

Oczywiście oznacza to również, że będziesz musiał zapłacić więcej z kieszeni, jeśli chcesz złożyć roszczenie, ale możesz polegać na Funduszu awaryjnym, aby pokryć te koszty. W dłuższej perspektywie, jeśli masz wyższy odliczenia i bank oszczędności w funduszu awaryjnego, prawdopodobnie wyjdzie z przodu.

Możesz również skorzystać z funduszu awaryjnego na zwykłe naprawy w domu. Nie ma jednak powodu, aby płacić więcej za naprawę niż trzeba. 

Zanim zatrudnisz kogoś do wykonania poważnej naprawy, Sprawdź witrynę taką jak HomeAdvisor, aby dowiedzieć się, czego powinieneś się spodziewać. Możesz użyć tych informacji, aby sprawdzić oferty, które otrzymujesz od wykonawców i sprawdzić, czy są one rozsądne.

Eksperci zalecają otrzymywanie ofert od co najmniej trzech wykonawców dla danej pracy. Nie wybieraj jednak po prostu tej z najniższą ofertą. Sprawdź referencje i licencje, aby znaleźć dobrego wykonawcę, który wykona Twoje naprawy. Nie oszczędza ci nic, aby mieć pracę wykonaną na cheap, jeśli ma być przerobiony rok później.

5. Nieplanowane Podróże

Zazwyczaj, kiedy planujesz wakacje, możesz wybrać datę i miejsce docelowe, aby pasowały do Twojego budżetu. Czasami jednak trzeba nieoczekiwanie zaplanować podróż. Niezależnie od tego, czy jest to radosne wydarzenie, takie jak ślub kuzyna, czy smutne, jak pogrzeb ciotki, nieoczekiwana podróż może zjeść dziurę w budżecie.

Ile To Może Kosztować

Koszt wycieczki last minute zależy od tego, dokąd się wybierasz i jak się tam dostaniesz. Jeśli podróżujesz z Filadelfii do ślubu w San Francisco, musisz lecieć samolotem, chyba że chcesz zająć cały tydzień, aby się tam dostać. 

Bilet w obie strony między dwoma wybrzeżami kosztuje około $350. 300 dolarów za dwie noce w hotelu, 35 dolarów za dzień za wynajęty samochód i może 80 dolarów za posiłki, a ty patrzysz na około 800 dolarów za jeden weekend.

Jeśli wybierasz się na krótszą podróż-powiedzmy z Filadelfii do Bostonu – masz więcej opcji. Jeśli zdecydujesz się latać, możesz zapłacić mniej niż $100 w obie strony za ten krótszy hop. 

Jednak można również jeździć, płacąc około $85 za gaz i zużycie samochodu, lub wsiąść do pociągu za około $75. Dodaj w $350 za pokój hotelowy, wynajem samochodu, i posiłki, i można oczekiwać, aby zapłacić $425 do $450 za podróż.

Sposoby radzenia sobie z tym wydatkiem

Naprawdę nie ma sposobu, aby uniknąć tego rodzaju podróży w ostatniej chwili, chyba że jesteś gotowy, aby odciąć się od swoich przyjaciół i rodziny. Istnieją jednak sposoby zarządzania kosztami. Na przykład:

 • Utrzymuj Niskie Ceny. Nie lataj, chyba że musisz. W przypadku krótkich i średnich podróży tańsza jest jazda samochodem lub pociągiem lub autobusem. Jeśli musisz latać, kupuj tańsze bilety lotnicze. Planowanie podróży w krótkim czasie może działać na Twoją korzyść, ponieważ linie lotnicze często obniżają bilety w ostatniej chwili, starając się utrzymać pełne loty.
 • Szukaj alternatyw hotelowych. Rozważ również tańsze alternatywy dla hoteli. Jeśli nie możesz zostać z przyjaciółmi, zajrzyj do hosteli i witryn wynajmu domów, takich jak Airbnb.
 • Oszczędzaj na posiłkach. Aby zaoszczędzić na jedzeniu podczas podróży, Bądź kreatywny. Spróbuj spakować torbę na lunch do jedzenia na drodze. Jeśli w Twoim mieszkaniu jest kuchnia, przygotuj własne śniadanie zamiast jeść na mieście. Nawet jeśli wszystko, co masz, to mini-lodówka w pokoju hotelowym, to wystarczy, aby przechowywać kufel mleka, dzięki czemu można zjeść miskę płatków w pokoju.
 • Załóż Fundusz turystyczny. Nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się nieoczekiwana podróż – ale można na nią liczyć co roku. Aby poradzić sobie z kosztami, odkładaj co miesiąc trochę pieniędzy w specjalnym funduszu slush, który jest przeznaczony na koszty podróży. Następnym razem, gdy dostaniesz zaproszenie ślubne, będziesz miał pieniądze na podróż gotowe.

6. Niespodziewane Wydatki Na Prezenty

Jakby koszty podróży nie były wystarczające, ślub rodzinny wymaga również wyłożyć pieniądze na prezent ślubny. Prezenty są również oczekiwane na wiele innych okazji, od pryszniców dla dzieci po przyjęcia dla emerytów. 

W niektórych miejscach pracy powszechną praktyką jest przyjmowanie kolekcji na prezent Grupowy prawie za każdym razem, gdy współpracownik ma duże wydarzenie życiowe. Nawet jeśli dajesz tylko $5 lub $ 10 za każdym razem, zaczyna się sumować po pewnym czasie.

Ile To Może Kosztować

Prezenty, zwłaszcza Prezenty ślubne, mogą być dość drogie. Badanie 2020 przeprowadzone przez The Knot wykazało, że przeciętny gość weselny wydał $120 Na Prezent Ślubny. A dawanie nie kończy się na tym. Węzeł mówi, że oczekuje się również prezentu pod prysznic i zwykle kosztuje od 50 do 75 dolarów.

Na inne okazje kwoty prezentów różnią się nieco bardziej. Przewodnik prezent w Munchkin mówi baby shower prezenty można uruchomić w dowolnym miejscu od $25 dla znajomego do ponad $100 dla bliskiego krewnego. 

Dobry artykuł Housekeeping na prezenty Parapetówka oferuje pomysły w cenie od $9 do $95. Kolejny dobry artykuł o sprzątaniu na emeryturze sugeruje przedmioty w cenie od 7 do 600 dolarów.

Sposoby na uniknięcie tego wydatku

Po pierwsze, pamiętaj, że nigdy nie musisz dawać prezentu tylko dlatego, że ktoś Cię o niego poprosi. Jak mówi Panna Manners, zaproszenie na ślub nie jest „fakturą” na prezent. 

Jeśli rzeczywiście idziesz na ślub, oczekuje się, że wyślesz prezent, ale jeśli nie, to jest całkowicie w porządku, aby wysłać najlepsze życzenia dla pary i zostawić to na tym. To samo dotyczy pryszniców dla dzieci i innych imprez.

Jednak, gdy zostaniesz poproszony o udział w prezencie grupowym w Twoim biurze, trudno powiedzieć nie bez niezręczności. Jeśli nie chcesz tworzyć napięcia między sobą a współpracownikami, rozważ odpryskiwanie za kilka dolarów, aby pokazać, że chcesz być uwzględniony w okazji. Jeśli organizatorzy robią to dobrze, wszystkie darowizny i tak powinny być anonimowe, więc nie powinni wiedzieć, ile pieniędzy każda osoba włożyła do basenu.

Jeśli prośby o Prezenty Biurowe przychodzą tak często, że obciążają Twój budżet nawet 5 USD za pop, spróbuj zaproponować nową tradycję swoim współpracownikom. Zaproponuj miesięczny potluck, aby uczcić wszystkie okazje zamiast oddzielnej imprezy i prezentu dla każdej z nich. W ten sposób, wszystko, co musisz wnieść, to domowe jedzenie.

Sposoby radzenia sobie z tym wydatkiem

Jeśli faktycznie planujesz wziąć udział w Weselu, prysznicu lub innym wydarzeniu, to tak, musisz dać prezent. Nie musi jednak być drogi. Oto kilka opcji dawania prezentów na napięty budżet:

 • Daj Domowe Prezenty. Czasami najbardziej przemyślanym prezentem jest ten, który sam zrobiłeś. Kluczem do dobrego domowego prezentu jest to, że pokazuje czas i wysiłek, który wkładasz w jego zrobienie. Pomyśl o ręcznie robionej kołdrze na ślub, ręcznie robionych bucikach dla nowego dziecka lub fotoksiążce z kariery współpracownika jako prezencie na emeryturę.
 • Daj dary czasu. Jeśli nie masz dużo pieniędzy, aby wydać na prezent, zaoferuj swój czas zamiast. Dla nowych rodziców noc opieki nad dziećmi jest prezentem powitalnym. Dla emerytów, można zaoferować swoje usługi z prac domowych, takich jak prace na podwórku lub odśnieżania, które mogą być trudne dla starszych ludzi.
 • Zrób Koszyk. Kosze upominkowe są odpowiednie na każdą okazję-i łatwo je złożyć z niedrogich materiałów. Spróbuj kosz prezentów żywnościowych na ślub lub parapetówkę lub kosz artykułów dla dziecka dla nowego rodzica. Aby zaoszczędzić więcej, kup jedzenie lub materiały z kuponami.
 • Zaopatrz Się. Rozważ przechowywanie zapasów prezentów pod ręką na rutynowe okazje podarunkowe. Często można odebrać odpowiednie prezenty na sprzedaż bardzo tanio zaraz po wakacjach. Nie są zbyt osobiste, ale są w porządku dla współpracowników i innych osób, których nie znasz zbyt dobrze.
 • Ostrożnie. Możesz nawet dołączyć kilka regiftowanych przedmiotów do swojego magazynu prezentów – ale bądź ostrożny. Nie chcesz, aby było oczywiste, że prezent jest regifted, a na pewno nie chcesz, aby oryginalny prezent-gift, aby dowiedzieć się o tym. Pass oN prezent od kuzyna dla kogoś spoza rodziny, na przykład współpracownika. 

Ostatnie Słowo

Wydatki wymienione tutaj nie są jedynymi rodzajami nieplanowanych wydatków, z którymi możesz się zmierzyć. Na przykład śmierć w rodzinie może pozostawić Ci koszty pogrzebu. Włamanie do domu może oznaczać zastąpienie wielu utraconych kosztowności. Jednym z najbardziej niszczycielskich wydatków jest pozew, który może pozbawić cię wszystkich aktywów.

Na szczęście są to ryzyka, które można również ubezpieczyć się przed. Ubezpieczenie na życie pokrywa koszty pogrzebu, a ubezpieczenie właścicieli domów lub najemców chroni Twoje osobiste mienie. Jeśli chodzi o pozwy sądowe, możesz nosić parasolową polisę ubezpieczeniową, aby chronić wszystkie swoje aktywa, poza zasięgiem zapewnianym przez polisy ubezpieczeniowe domu i samochodu.

Jednak nie każdy potrzebuje tego rodzaju ubezpieczeń. Na przykład, jeśli nie masz na utrzymaniu, potrzebujesz małego lub żadnego ubezpieczenia na życie. Podobnie nie potrzebujesz ubezpieczenia parasolowego, jeśli nie masz aktywów do ochrony.

Najważniejsze jest to, że twoje ubezpieczenie powinno być dostosowane do Twoich potrzeb. Spójrz na swoją sytuację osobistą i zdecyduj, jakiego rodzaju ubezpieczenia potrzebujesz i na co możesz sobie pozwolić. Wtedy będziesz naprawdę przygotowany na wszelkie nieoczekiwane wydatki, które życie rzuci na ciebie.

Jak zainwestować pieniądze w wieku 20 lat, aby zbudować długoterminowe bogactwo

Poprzedni wpis

Najlepsze książki o finansach osobistych dla młodzieży (nastolatki i młodzież)

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły