Artykuły

WTFinance to wycena firmy?

0

Firma Canva zajmująca się oprogramowaniem do edycji obrazów niedawno zebrała kolejną rundę finansowania, która wyceniła firmę na 40 miliardów dolarów. 40 miliardów to dużo dolarów, więc co to dokładnie oznacza. Jak wyceniane są firmy i co to oznacza dla inwestorów? Codzienny inwestor nie musi znać wszystkich szczegółów wyceny firmy, aby odnieść sukces. Warto jednak mieć podstawową wiedzę na temat tego, jak firmy są cenione.

Czym jest wycena firmy?

Wycena firmy jest miarą wartości całej firmy. Istnieje wiele różnych sposobów na wycenianie firmy. Obejmuje to zyski historyczne, potencjalne przyszłe zyski lub sumę aktywów pomniejszoną o wszelkie zobowiązania.

Historycznie, to było wspólne dla firmy cena akcji być wielokrotnością ich rocznych zarobków netto. Gdyby General Motors zarobił 3 miliardy dolarów rocznie i miał 600 milionów akcji, mieliby roczny zysk na akcję (EPS) w wysokości 5,00 USD. W obecnych czasach rzadziej zdarza się, że akcje są wyceniane tylko na podstawie historycznych zarobków. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku startupów, które mogą w ogóle nie być opłacalne. Zamiast tego są one wyceniane na podstawie ich potencjału do przyszłych zarobków.

Jak Wyceniane Są Spółki Publiczne?

Określenie całkowitej wartości spółki notowanej na giełdzie jest dość prostym obliczeniem i możliwymi podanymi publicznie dostępnymi informacjami. Aby obliczyć wycenę spółki publicznej, weź jej cenę akcji pomnożoną przez całkowitą liczbę akcji w spółce. Jest to również znane jako kapitalizacja rynkowa lub kapitalizacja rynkowa w skrócie.

Wracając do naszego historycznego (i fikcyjnego) przykładu General Motors z poprzedniej sekcji. W naszym przykładzie było 600 milionów akcji obrotu akcjami po cenie od 60 do 75 USD. To da naszej fikcyjnej firmie General Motors kapitalizację rynkową od 36 do 45 miliardów dolarów.

Możesz również usłyszeć o zapasach typu „large-cap” lub „small-cap”. Ustalenia te opierają się na całkowitej kapitalizacji rynkowej akcji lub spółki. Akcje o dużej kapitalizacji to zazwyczaj te, których kapitalizacja rynkowa wynosi 10 miliardów dolarów lub więcej. Akcje Small cap to te, których kapitalizacja rynkowa wynosi około 300 milionów USD do 2 miliardów USD. Akcje Mid cap to Spółki o kapitalizacjach rynkowych, które są pomiędzy nimi.

Jak Cenione Są Prywatne Firmy?

Istnieją pewne podobieństwa z tym, jak prywatne i publiczne przedsiębiorstwa są cenione. Różnica polega na tym, że spółki prywatne nie muszą publicznie ujawniać, ile akcji mają. W rzeczywistości prywatne firmy nie muszą nawet emitować akcji (choć większość tak robi). Dodatkowo, w przeciwieństwie do spółek publicznych, akcje spółek prywatnych nie są przedmiotem jawnego obrotu, więc ich wartość nie jest określana przez rynek.

Pomimo tej dużej różnicy, spółka prywatna jest zazwyczaj wyceniana w taki sam sposób, jak spółka publiczna. Po prostu nie wiesz, ile akcji ma prywatna firma. Więc kiedy wiadomości donoszą, że Canva zebrała 200 milionów dolarów w nowym finansowaniu przy wycenie 40 miliardów dolarów, może być tak, że inwestorzy otrzymali 100 milionów akcji po cenie 2 $za akcję lub 20 milionów akcji po 10 $za akcję, lub gdziekolwiek pomiędzy.

Niezależnie od ceny za akcję, którą ci inwestorzy zapłacili za swoje akcje Canva stock, gdy pomnożysz to przez całkowitą liczbę niespłaconych akcji wyemitowanych przez firmę, wynosi to 40 miliardów dolarów. Since Canva jest firmą prywatną, nie wiemy dokładnie, ile jest akcji, ale dla większości ludzi to nie ma znaczenia. Przeciętny inwestor nie może kupić udziałów w Canva (lub jakiejkolwiek prywatnej firmie), więc cena akcji jest taka, jak twierdzi Canva i ich inwestorzy.

Podsumowując – co dla inwestorów oznacza wycena firmy?

Więc możecie się zastanawiać, co to wszystko oznacza dla mnie jako przypadkowego inwestora? Dobrą wiadomością jest to, że dla większości inwestorów wycena firmy nie jest czymś, o co trzeba dużo czasu martwić. Dobrze jest wiedzieć trochę o tym, aby zapoznać się z pojęciem, ale są inne pojęcia, które są ważniejsze, jak odsetki złożone lub trzymanie się budżetu.

Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteś początkującym inwestorem, który dopiero zaczyna, możesz po prostu zainwestować w fundusze indeksowe jako świetny sposób na rozpoczęcie kariery inwestycyjnej. Gdy zdobędziesz więcej doświadczenia i chcesz zacząć inwestować w poszczególne akcje, możesz użyć wyceny firmy jako narzędzia, które pomoże Ci zdecydować, czy dane akcje są dobrą inwestycją. Poszukaj firm, których wycena według ciebie jest niższa niż powinna — mogą to być dobre inwestycje.

Powiązane

Zapisz się na Mint już dziś

Od budżetów i rachunków po bezpłatną ocenę kredytową i nie tylko, będziesz
odkryj bezproblemowy sposób, aby być na bieżąco.

Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie

Dan Miller (85 Postów)

Dan Miller jest niezależnym pisarzem i założycielem PointsWithACrew.com, strona, która pomaga rodzinom podróżować za darmo / tanio. Jego główna baza znajduje się w Cincinnati, ale stara się podróżować po świecie jak najwięcej ze swoją żoną i sześciorgiem dzieci.

Linki

Co to jest ETF (Exchange Traded Fund) – jak to działa?

Poprzedni wpis

Jak przygotować się finansowo do dziecka

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły