Warto wiedzieć

Windykatorzy i Komornicy — czym się różnią?

1
Windykator czy Komornik?
Windykator czy Komornik?

Windykatorzy i komornicy to bardzo często mylone zawody. W Rzeczywistości są to dwie zupełnie inne osoby, których jedynie wspólnym celem jest odzyskiwanie długów. Obie osoby robią to jednak w inny sposób, mają inne prawa i możliwości oraz działają, stosując inne metody. W tym tekście opisujemy profesję zarówno komornika, jak i windykatora oraz podpowiadamy, co mogą, a czego nie mogą robić komornik i windykator. Szczegóły, przydatne porady i wskazówki poniżej.

Kim jest windykator i jak działa?

Windykator to osoba, która działa i pracuje dla konkretnej firmy windykacyjnej zajmującej się odzyskiwaniem długów lub jest pracownikiem marki, w której zalegamy z opłatami. Największe banki czy firmy telekomunikacyjne mają swoje komórki windykacyjne, w których pracują pracownicy danego banku i są oni również windykatorami. Głównym działaniem windykatorów jest polubowne nakłanianie osób zalegających z opłatami, aby uregulowali zadłużenie. Z windykatorami najczęściej mamy do czynienia, gdy nasze zobowiązanie przekroczy termin płatności o 2 miesiące, czyli 2 raty, choć nie jest to regułą. Działania windykatora trwa do momentu do kiedy dana firma nie przekaże sprawy na drogę sądową, gdyż następnie sprawą zajmie się komornik.

Windykatorzy i Komornicy — czym się różnią?

Windykatorzy i Komornicy — czym się różnią?

Co może windykator?

Windykator ma ograniczone pole działania, jako że jest osobą prywatną. Może on jednak wykonywać pewne czynności, które będą miały na celu odzyskanie długu i skłonienie dłużnika do uregulowania rachunku. Takie czynności może wykonywać każda osoba i będą one polegały na dobrowolnym nakłanianiu do zapłacenia zobowiązania oraz przy przypominaniu o nim dłużnikowi. Windykator może zatem wykonywać do nas telefony, wysyłać listy lub e-maile. Może również samodzielnie zjawiać się w naszym domu oraz próbować z nami rozmawiać. Jeśli nie mamy chęci na taką rozmowę, nie musimy jej rozpoczynać. Niektórzy windykatorzy zajmują się też przyjmowaniem należności, tak abyśmy samodzielnie nie musieli już wpłacać pieniędzy do banku czy na konto firmy, której zalegamy pieniądze. Należy wtedy bezwzględnie poprosić o wydanie pokwitowania, że wpłaciliśmy konkretną sumę i zachować go jako potwierdzenie wpłaty. Istnieje również kilka działań, których nie może przeprowadzić windykator. Z pewnością jest to zajmowanie pensji czy rachunku bankowego. Windykator nie może też siłowo wchodzić na naszą posesję czy zajmować naszych sprzętów. Windykatorom nie wolno też informować innych osób postronnych np. sąsiadów czy pracodawcy o naszym zadłużeniu oraz wprowadzać nas w błąd, czy podawać nieprawdziwych informacji w celu uzyskania spłaty.

Kim jest komornik, jak działa?

Komornik to funkcjonariusz publiczny, który zajmuje się egzekucją komorniczą. Działa on na podstawie prawomocnego wyroku sądowego i działa wtedy nie jak osoba prywatna, a właśnie jako funkcjonariusz publiczny. Komornicy mają własne kancelarie oraz działają przy sądzie rejonowym. Muszą mieć też doświadczenie oraz wykształcenie prawnicze i spełnić kilka innych warunków takich jak niekarność czy wiek i nieposzlakowana opinia. Komornik działa jedynie, wtedy gdy wierzyciel uzyska sądowy nakaz zapłaty i zgłosi się z takim nakazem do kominka. Komornika nie możemy “wynająć” samodzielnie lub zlecić mu prywatnie odzyskania naszego zadłużenia bez wyroku sądu.

Kim jest windykator

Kim jest windykator

Co może komornik?

Komornik może znacznie więcej na płaszczyźnie odzyskiwania długów od windykatora, gdyż jest funkcjonariuszem publicznym i działa wykonując wyrok sądowy. Komornik może zająć nasze konto bankowe oraz środki na nim się znajdujące. Może zajmować dowolną sumę ponad 1700 zł, czyli kwotę wolną od zajęcia komorniczego. W ciągu miesiąca możemy przyjąć na konto i wpłacić taką sumę, a każdy następny wpływ będzie trafiał bezpośrednio do komornika. Kwota ta zeruje się następnego miesiąca i możemy korzystać z niej ponownie. Komornik może zajmować również wszystkie środki z konta oraz całe wynagrodzenie, jeśli długi są długami alimentacyjnymi. Jeśli tak nie jest kornik, może zająć jedynie część naszej pensji. Do kolejnych działań, które może wykonywać komornik, należy siłowe wejście na teren naszej posesji, oraz zajęcie cennych ruchomości czy nieruchomości w celu ich sprzedaż i uregulowania zadłużenia. Komornicy mogą też odbierać od nas polubownie pieniądze jako wpłaty na uregulowanie zadłużenia lub po zgodzie wierzyciela dogadywać się z nami, abyśmy mogli komfortowo spłacać dług np. w ratach.

W działalności komornika istnieje też kilka elementów i czynności, których nie może wykonać. Z pewnością jest to pozostawienie dłużnika bez środków do życia lub zabieranie przedmiotów podstawowego użytku takich jak ubrania czy podstawowe meble. Komornik nie może również za nasze długi “ścigać” naszej rodziny czy znajomych. Nie może też działać za granicami polski, co jest bardzo częstą obawą. Aby wierzyciel mógł odzyskać dług z naszego zagranicznego majątku, musi go tam ustalić, oraz przeprowadzić całą drogę formalną w danym zagranicznym kraju.

Co, gdy mamy wątpliwości odnośnie działań windykatorów i komorników?

Bardzo często zdarza się, że mamy pewne wątpliwości na temat działań komorników i windykatorów. W rzeczywistości czasami zdarza się, że działają oni niegodnie z prawem, a prawo jest po naszej stronie. W wypadku gdy podejrzewamy niezgodne działanie z prawem komornika lub windykatora powinniśmy zareagować w konkretny sposób. Jeśli jest to windykator i naszym zdaniem działa nieprawidłowo, możemy zwrócić się bezpośrednio do firmy windykacyjnej lub banku i poinformować ich o takim działaniu. Gdy to komornik naszym zdaniem działa niezgodnie z prawem, możemy złożyć do sądu skargę na czynności komornika. W obu przypadkach możemy wynająć prawnika i zwrócić się wlanie do niego z prośbą o pomoc, jeśli mamy podejrzenia nielegalnych działań. W Polsce istnieją również darmowe porady prawne, dzięki którym za darmo będziemy mogli poradzić się adwokata lub radcy prawnego. Ostatnim rozwiązaniem jest poinformowanie policji oraz ich zawiadomienie, kiedy sprawy przybierają gwałtowny obrót i nie mamy możliwości administracyjnego załatwienia danej sprawy. Może być to np. nieprzepisowe wtargnięcie na posesję czy próba zastraszania. Przybyła policja na miejsce, z pewnością rozwiąże całą sytuację i ochroni nas przed bezprawnymi działaniami.

Czym jest cash trapping? Uwaga na niektóre bankomaty!

Poprzedni wpis

Limit na koncie bankowym. Czy debet jest dobrym pomysłem? Sprawdź, jakie ma plusy i jak działa!

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy