Artykuły

Co To jest alternatywny podatek minimalny (AMT) i kto musi go zapłacić?

0

Większość ludzi nigdy nie płaci alternatywnego minimalnego podatku, znanego również jako AMT. W rzeczywistości, zgodnie z centrum polityki podatkowej, w 2019 r. tylko 0,1% gospodarstw domowych zapłaciło AMT, a większość z nich miała dochód większy niż 1 milion dolarów.

Ale kiedy AMT wchodzi w grę, może to być niepożądana niespodzianka, która zmusza cię do zapłaty podatku od dochodów, które myślałeś, że są zwolnione z podatku lub stracić na odliczeniach podatkowych, o które myślałeś, że możesz się ubiegać.

Co To jest alternatywny podatek minimalny (AMT)?

Jak sama nazwa wskazuje, AMT to kolejny sposób na obliczenie federalnego podatku dochodowego. Jeśli spełniasz określone kryteria, musisz dwukrotnie obliczyć swoje zobowiązanie podatkowe – raz stosując standardowe zasady podatku dochodowego i ponownie stosując zasady AMT-i zapłacić dowolną kwotę, która jest wyższa.

AMT został wprowadzony w 1969 roku po tym, jak Sekretarz Skarbu Joseph Barr poinformował Kongres, że 155 zamożnych podatników o skorygowanych dochodach brutto w wysokości ponad 200 000 USD (ponad 1,4 miliona USD w dzisiejszych dolarach) nie płaciło federalnego podatku dochodowego w ogóle.

Zamiast eliminować ulgi podatkowe, ulgi i inne luki w systemie podatkowym, które umożliwiły tę sytuację, Kongres uczynił prawo podatkowe jeszcze bardziej złożonym, uchwalając ustawę AMT.

Jak działa alternatywny podatek minimalny

Obliczanie AMT jest skomplikowane. Z tego powodu, jeśli uważasz, że być może będziesz musiał zapłacić AMT, dobrym pomysłem jest korzystanie z oprogramowania podatkowego lub praca z wykwalifikowanym doradcą podatkowym. Ale oto przegląd tego, jak to działa:

 1. Oblicz swój dochód podlegający opodatkowaniu zgodnie z normalnymi przepisami podatkowymi.
 2. Wypełnij formularz 6251, który przeprowadzi Cię przez proces dodawania pewnych odliczeń i dochodów zwolnionych z podatku, aby określić alternatywny minimalny dochód podlegający opodatkowaniu (AMTI).
 3. Odejmując kwotę zwolnienia AMT (znalezioną na formularzu 6251)od AMTI, zastosuj stawkę podatku AMT do wyniku, aby określić alternatywny minimalny podatek.
 4. Jeśli twój alternatywny podatek minimalny jest wyższy niż zwykły obowiązek podatkowy, musisz zapłacić AMT.

Kto płaci AMT

Przed ustawą o cięciach podatkowych i zatrudnieniu z 2017 r. (TCJA) więcej gospodarstw domowych o średnich dochodach zostało dotkniętych AMT. TCJA zapewniła jednak większe zwolnienia z AMT i wprowadziła inne zmiany w AMT, które znacznie zmniejszyły jego wpływ. 

W rezultacie, według szacunków centrum polityki podatkowej, liczba osób, które płacą AMT spadła z ponad 5 milionów w 2017 r.do zaledwie 200 000 w 2018 r., w pierwszym roku zmiany weszły w życie.

Jeśli twój dochód jest wyższy niż kwota zwolnienia AMT, musisz obliczyć rachunek podatkowy zgodnie z zasadami zwykłymi i AMT i zapłacić wyższą kwotę. 

Jednak bycie podatnikiem o wysokich dochodach nie jest jedyną rzeczą, która może wywołać AMT. Być może będziesz musiał obliczyć rachunek podatkowy AMT, jeśli masz którekolwiek z poniższych:

Kwoty zwolnień AMT

Aby zapobiec uderzeniu podatników o niskich i średnich dochodach w AMT, przepisy pozwalają podatnikom zwolnić część swoich dochodów z alternatywnego minimalnego dochodu podlegającego opodatkowaniu. Zwolnienie to stanowi standardowe odliczenie dla AMT.

Na lata 2021 i 2022 kwoty zwolnień AMT wynoszą:

le>

Jednak zwolnienie to wygasa, jeśli zarabiasz zbyt dużo dochodu. W roku podatkowym 2021 to wycofywanie zaczyna się od $523,600 AMTI dla pojedynczych osób i $1,047,200 dla par małżeńskich składających wspólne zeznanie. Za każdego dolara AMTI powyżej progu stopniowego wycofywania tracisz 25 centów zwolnienia z AMT.

Na przykład, załóżmy, że jesteś pojedynczym filerem z AMTI w wysokości 600 000 USD. To daje $ 76,400 ponad progiem phase-out ($600,000 minus $ 523,600). Musisz zmniejszyć kwotę zwolnienia AMT o $19,100 ($76,400 razy 0.25). Więc tylko $54,500 twojego dochodu będzie zwolnione z AMTI.

Jak ustalić alternatywny podatek minimalny

Użyj formularza IRS 6251, aby określić, czy musisz zapłacić AMT i ile będziesz winien. Korzystanie z wersji 2021 formularza 6251:

 1. Kolejka 1 Zacznij od dochodu podlegającego opodatkowaniu za pomocą normalnych zasad IRS. Możesz znaleźć to na linii 15 swojego formularza 2021 6251. Jeśli linia 15 jest równa zero, odejmij kwotę w linii 14 od linii 11 i zacznij od wyniku.
 2. Linia 2a do 3.Dodaj pewne korekty, które zmniejszyły Twój dochód podlegający opodatkowaniu zgodnie z normalnymi przepisami podatkowymi. Lista korekt jest długa i obejmuje wiele kategorii dochodów i odliczeń, które nie mają zastosowania do większości podatników. Więcej informacji na temat każdego z tych elementów można znaleźć w instrukcji IRS dla formularza 6251.
 3. Kolejka 4 Oblicz alternatywny minimalny dochód podlegający opodatkowaniu, sumując linie od 1 do 3. Jeśli twój status zgłoszenia jest żonaty zgłoszenia oddzielnie i suma jest więcej niż $752,800, musisz dodać dodatkową kwotę do sumy on line 4. Sprawdź instrukcje dla formularza 6251, aby znaleźć tę dodatkową kwotę.
 4. Kolejka 5Zastosuj kwotę zwolnienia AMT na podstawie statusu zgłoszenia i dochodów.
 5. Kolejka 6Odejmij linię 5 od linii 4. Jeśli wynik jest większy niż zero, przejdź do linii 5. Jeśli wynik jest zerowy lub mniejszy, wprowadź zero w wierszach 6, 7,9 I ll. Nie jesteś winien AMT.
 6. Kolejka 7 Zastosowanie stawki podatku AMT. Dla większości podatników stawka ta wynosi 26% lub 28%, ale może obowiązywać specjalna stawka, jeśli ubiegasz się o wykluczenie dochodów zagranicznych, wypłaty zysków kapitałowych lub kwalifikowane dywidendy. Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby sprawdzić, czy należy obliczyć podatek AMT w części III formularza 6251.
 7. Kolejka 8 Wprowadź swój zagraniczny kredyt podatkowy AMT, jeśli dotyczy.
 8. Kolejka 9 Oblicz wstępny minimalny podatek, odejmując linię 8 od linii 7.
 9. Kolejka 10 Ta linia jest tylko dla rolników i rybaków, którzy wykorzystują harmonogram J do obliczenia swojego podatku. Jeśli dotyczy to Ciebie, postępuj zgodnie z instrukcjami, aby ponownie obliczyć podatek tutaj.
 10. Kolejka 11 Odejmij linię 10 od linii 9. Jeśli jest zero lub mniej, nie jesteś winien AMT. Jeśli wynik jest większy od zera, wprowadź go w linii 1 załącznika 2.

Jak AMT wpływa na ulgi podatkowe?

Ulgi podatkowe zmniejsz podatek dochodowy, który płacisz w przeliczeniu na dolara. Na przykład, jeśli twój rachunek podatkowy wynosi $10,000 i możesz ubiegać się o ulgę podatkową w wysokości $2,000, będziesz musiał zapłacić tylko $8,000 w podatkach.

Ulgi podatkowe, takie jak ulga podatkowa na dzieci, ulga na opiekę zależną i ulga podatkowa za granicą, są użytecznym sposobem zmniejszenia odpowiedzialności AMT. Możesz również kwalifikować się do ulgi podatkowej, jeśli zapłaciłeś AMT w poprzednich latach.

Możesz jednak stracić część kredytów. Zasady AMT ograniczają kredyty dla firm, w tym kredyty mieszkaniowe o niskich dochodach, ulgi podatkowe dla możliwości pracy i większość ogólnych kredytów dla firm. Kredyty te nie mogą obniżyć płaconego podatku poniżej wstępnego minimalnego podatku obliczonego na formularzu 6251. Jeśli ystracisz wszelkie ogólne kredyty biznesowe z powodu AMT, możesz je przenieść, aby zrekompensować przyszłe zobowiązanie podatkowe na okres do 20 lat.

Ostatnie Słowo

Jeśli musisz wykonać kalkulację AMT i porównać ją z kwotą podatku należnego zgodnie ze zwykłymi przepisami o podatku dochodowym, przygotowanie zeznania podatkowego będzie skomplikowane. Z tego powodu dobrym pomysłem jest korzystanie z oprogramowania podatkowego lub praca z wykwalifikowanym specjalistą podatkowym, który pomoże Ci wypełnić formularz 6251. 

Pozwoli to zaoszczędzić dużo czasu i pogorszenia w porównaniu do próby obliczenia potencjalnego zobowiązania AMT ręcznie i pomoże uniknąć powiadomienia IRS mówiącego, że jesteś winien więcej pieniędzy.

Status Zgłoszenia 2021 AMT kwota zwolnienia 2022 AMT kwota zwolnienia
Podatnicy samotni i niezamężni $73,600 $75,900
Małżeństwo złożone wspólnie i małżonkowie pozostający przy życiu $114,600 $118,100
Ślubne składanie osobno $57,300 $59,050

Rozmowa o prawdziwych pieniądzach: czas odpuścić te tabu

Poprzedni wpis

Mniej Znane Zalety Kart Kredytowych

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły