Artykuły

Co to jest Tether (USDT) i czy powinieneś zainwestować w ten Stablecoin?

0

Tether (USDT) to jedna z najpopularniejszych kryptowalut na świecie. Z ponad 70 miliardami tokenów w obiegu, Tether można znaleźć na większości giełd kryptograficznych i może być używany na wielu platformach kryptograficznych.

Ale czy Tether jest bezpieczny w użyciu? Czy to dobra inwestycja?

Czytaj dalej, aby zrozumieć, czym jest Tether, jak z niego korzystać i dlaczego wciąż pojawia się na pierwszych stronach gazet w USA i na całym świecie.

Co To jest Tether (USDT)?

Tether to rodzaj kryptowaluty znanej jako stablecoin, która utrzymuje swoją wartość powiązaną z walutą fiducjarną. Chociaż istnieją cztery różne wersje Tether (powiązane z innymi walutami, takimi jak złoto, Euro i Chiński juan Renminbi), najpopularniejszą wersją jest USDT, który jest powiązany z dolarem amerykańskim. 

Rekomendacje doradcy giełdowego Motley Fool mają średni zwrot na poziomie 618%. Za 79 $(lub tylko 1,52 $tygodniowo) dołącz do ponad 1 miliona członków i nie przegap ich nadchodzących wyborów giełdowych. 30-dniowa Gwarancja Zwrotu pieniędzy. Zarejestruj Się Teraz

Tether to StableCoin wspierany przez fiat, co oznacza, że każdy token Tether w obiegu jest wspierany przez równą kwotę dolarów amerykańskich lub ekwiwalentów dolara. Oznacza to, że wartość one Tether (USDT) token jest warta $1.00 w danym momencie (chociaż wartość może się wahać o ułamki centa). 

Tether został opracowany przez giełdę kryptowalut Bitfinex i jest natywnym tokenem sieci tether. Tether jest agnostykiem blockchain, co oznacza, że może być używany w wielu sieciach, znajduje się na większości giełd i jest używany w wielu zdecentralizowanych aplikacjach. 

Tether ma kapitalizację rynkową w wysokości ponad 70 miliardów dolarów na luty 2022, co czyni go jedną z największych kryptowalut na rynku.

Historia kryptowaluty Tether

Według Wall Street Journal, Tether został pierwotnie uruchomiony jako Real Coin w 2014, zaprojektowany jako kryptowaluta odzwierciedlać cenę dolara amerykańskiego. Nazwa została następnie zmieniona na Tether, a tokeny zostały wydane we współpracy z giełdą krypto Bitfinex. Tether jest własnością Tether, Ltd., która jest prywatną firmą należącą do iFinex Inc., spółka dominująca Bitfinex.

Tokeny Tether były emitowane w miarę wzrostu popytu na kryptowalutę, ale całkowity Tether w obiegu pozostawał stosunkowo płaski w latach 2015 i 2016. Gdy rynek Bitcoin zaczął zyskiwać na popularności w 2017 roku, wydawano coraz więcej tokenów Tether, aby nadążyć za popytem i wysokim wolumenem handlu kryptowalutami.

Do stycznia 2017 r.w obiegu było około 10 milionów USDT. Do szczytu Crypto bull run w 2018 r.w obiegu było ponad 2 miliardy uwięzi. Ten wzrost tokenów sprawił, że StableCoin stał się popularny wśród handlowców kryptowalut i nadal rośnie.

Obecnie w obiegu jest ponad 70 miliardów tokenów Tether i szacuje się, że ponad 50% zakupów i sprzedaży bitcoinów odbywa się za pomocą Tether, zgodnie z badaniami Kaiko. Ale chociaż Tether pozostaje najpopularniejszym stablecoinem na rynku, nie jest bez kontrowersji.

Tether Hack 2017

W listopadzie 2017 sieć Tether została zhakowana i skradziono ponad 30 milionów dolarów Tether (USDT). Ten hack został przeprowadzony przez nieznaną stronę zewnętrzną, przenosząc tokeny z portfela Tether treasury do nieautoryzowanego portfela Bitcoin.

Tether szybko zareagował, zamrażając usługę portfela Tether, a następnie inicjując hard fork (aktualizację oprogramowania) do łańcucha blokowego Tether. To zasadniczo zamroziło stotokeny Len Tether i uniemożliwiły ich konwersję z powrotem na walutę fiducjarną.

Kontrowersje Związane Z Więzami

Tether był ponownie w gorącej wodzie po tym, jak nie ukończył audytu zewnętrznego w 2018 r., aby upewnić się, że ma odpowiednie rezerwy fiat na każdy wydany token Tether. Tether początkowo współpracował z Friedman LLP w celu przeprowadzenia audytu, ale później rozwiązał związek z powodu opóźnień. 

Wkrótce potem Tether został wezwany przez amerykańską Komisję handlu kontraktami terminowymi na towary (CFTC), badając, czy Tether ma wystarczające rezerwy, aby potwierdzić swoje roszczenia w 100% z fiat-backed.

Chociaż Tether ostatecznie ujawnił swój podział rezerw w 2021 po rozliczeniu z nowojorskim Prokuratorem Generalnym, ten brak przejrzystości spowodował ogromne zamieszanie na rynku kryptowalut, i nadal jest punktem odniesienia dla amerykańskich regulatorów.

Czym Tether różni się od Bitcoina i innych kryptowalut

Tether różni się od większości kryptowalut, ponieważ jej wartość nie zmienia się. Podczas gdy Bitcoin, Ethereum i inne popularne kryptowaluty są aktywnie handlowane, a ceny zmieniają się z dnia na dzień, Tether jest stablecoin, którego wartość jest powiązana z dolarem amerykańskim i utrzymuje wartość 1,00 USD za token.

Stablecoiny są zaprojektowane tak, aby utrzymać swoją wartość, dzięki czemu są mniej niestabilne niż inne kryptowaluty, takie jak Bitcoin i Ethereum. Daje to traderom miejsce do parkowania swoich zasobów kryptowalut bez martwienia się o to, że tracą wartość lub szalenie się wahają.

Podczas gdy niektóre stablecoiny nie są wspierane przez żadne fundusze, inne są wspierane przez rezerwy kryptowalut. Jeszcze inne oferują rezerwy w walutach fiducjarnych i innych inwestycjach. Pełna wartość wszystkich udziałów Tether jest zabezpieczona równoważną kwotą dolarów amerykańskich i ekwiwalentów dolara. Oznacza to, że całkowita kapitalizacja rynkowa Tether (ponad 70 miliardów dolarów od 2022) jest wspierana przez rezerwy.

W jakim celu stosuje się Tether?

Tether to stablecoin, który jest używany na wiele sposobów:

  • Trzymać walutę cyfrową, nie martwiąc się o niestabilne ceny
  • Aby handlować innymi kryptowalutami, w tym Bitcoinem
  • Pożyczać innym do użytku, jednocześnie zarabiając na
  • Aby pożyczyć pieniądze w zabezpieczonej pożyczki
  • Do dokonywania zakupów cyfrowych (np. NFTs)

Tether jest jednym z najczęstszych stablecoinów i może być również używany w zdecentralizowanych aplikacjach na wielu różnych blockchainach.

Czy Tether to Stablecoin?

Tak, Tether jest stablecoin i jest w pełni wspierany, ale fiat rezerwuje. Oznacza to, że na każdą pętlę w obiegu przypada równowartość $1.00 w jej rezerwach. 

Cena Tether jest stale powiązana z dolarem amerykańskim, co oznacza, że chociaż zmienia się nieznacznie z powodu warunków rynkowych, 1 token USDT zawsze będzie równy 1,00 USD w ułamkach grosza.

Czy powinieneś zainwestować w Tether?

Tether nie jest jak inne kryptowaluty i niekoniecznie jest inwestycją, ale może być traktowany bardziej jak cyfrowa gotówka. Tether nie będzie wahał się w wartości, jak Bitcoin lub inne kryptowaluty, więc posiadanie Tether nie zbuduje twojego bogactwa.

Mając to na uwadze, Tether jest sposobem na utrzymanie pieniędzy w blockchain i może pomóc uniknąć kosztownych opłat za handel i wypłatę związanych z konwersją posiadanych kryptowalut na walutę fiducjarną. Może również pomóc ci zaparkować swoje zasoby kryptowalutowe bez utraty wartości, szczególnie przydatne dla aktywnych handlowców kryptowalutowych.

Ponadto depositing USDT na platformie wymiany kryptowalut lub kredytowej może zarobić odsetki od posiadanych zasobów, zazwyczaj oferując znacznie więcej odsetek niż tradycyjne konto bankowe. Firmy takie jak Celsius oferują do 8% (lub więcej) w rocznych wypłat odsetek za pożyczkę USDT. Istnieją również zdecentralizowane platformy, takie jak Aave, które nie tylko płacą odsetki od deponowania USDT, ale umożliwiają również pożyczanie na poczet salda.

Ogólnie Rzecz Biorąc, Tether powinien być traktowany jako cyfrowa gotówka-sposób na zablokowanie wartości posiadanych kryptowalut do wartości dolara amerykańskiego. Tether ułatwia handel, pożyczanie i pożyczanie przeciwko kryptowalucie i utrzymuje twoje środki w łańcuchu bloków.

Gdzie kupić Tether

Tether można kupić na większości głównych giełd kryptograficznych, a także handlować na zdecentralizowanych giełdach. Scentralizowane giełdy kryptograficzne, takie jak Coinbase, Kraken, ftx i Binance, oferują Tether i inne stablecoins. Zdecentralizowane giełdy, takie jak Uniswap, TraderJoeXYZ i TerraSwap, pozwalają również użytkownikom na zakup Tether za pomocą innej kryptowaluty.

Aby kupić Tether na scentralizowanej giełdzie, możesz utworzyć konto, wpłacić środki fiat (takie jak dolary amerykańskie) i złożyć zamówienie. 

Tether może być używany w większości sieci blockchain, a także w wielu zdecentralizowanych aplikacjach.

Ostatnie Słowo

Pomimo kontrowersji, Tether pozostaje obecnie najpopularniejszym stablecoinem w kryptowalucie. Dzięki miliardom dziennego wolumenu, możliwości pracy w sieciach blockchain i prawie powszechnej akceptacji w aplikacjach kryptograficznych, Tether jest ulubionym wśród traderów i entuzjastów krypto.

Podczas gdy Tether utrzymuje swoją wartość powiązaną z dolarem amerykańskim, jego cena zmienia się nieznacznie (o ułamki centa), więc nie jest to dokładna waluta równoważna dolarowi. Jest również wspierany przez rezerwy, ale mniej niż 15% tych rezerw jest w rzeczywistej gotówce.

Ogólnie rzecz biorąc, Tether pozostanie popularnym zasobem cyfrowym, ale prawdopodobnie nadal będzie pod kontrolą prawodawców, zwłaszcza w USA

Co to są partie podatkowe i jak wpływają one na zyski kapitałowe?

Poprzedni wpis

Pilna opieka vs. Pogotowie. Czy Klinika czy ostry dyżur są tańsze?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły