Artykuły

Czym jest Factor Investing i czy jest to właściwa strategia dla Ciebie?

0

Bez względu na twoje doświadczenie na giełdzie, ogólny cel jest taki sam: zarabiać jak najwięcej pieniędzy. Kto nie chce nadmiernych zwrotów?

Każdy wydaje się mieć własną metodę tworzenia zysków wiodących na rynku. Czytając ten artykuł, możesz zauważyć, że pojawiają się pewne tematy, takie jak śledzenie zmienności i tempa, zwracanie uwagi na wielkość firm i szukanie niedoszacowanych gier. 

Zaskakujące wydaje się, że zdecydowana większość długoterminowych strategii inwestycyjnych, które mogą pokonać RYNKOWE standardy, należy do kategorii strategii inwestowania czynnikowego. 

Czym Jest Factor Investing?

Inwestowanie czynnikowe to szeroka strategia generowania wyższych zwrotów przy jednoczesnym zwiększaniu dywersyfikacji i zarządzaniu ryzykiem. Inwestorzy, którzy praktykują inwestowanie czynnikowe, mają na celu zwiększenie rentowności poprzez skupienie alokacji aktywów na czynnikach ryzyka przy podejmowaniu decyzji na rynkach akcji. 

Rekomendacje doradcy giełdowego Motley Fool mają średni zwrot na poziomie 618%. Za 79 $(lub tylko 1,52 $tygodniowo) dołącz do ponad 1 miliona członków i nie przegap ich nadchodzących wyborów giełdowych. 30-dniowa Gwarancja Zwrotu pieniędzy. Zarejestruj Się Teraz

Jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, Warren Buffett, jest znany z skupienia się na jednym z najpopularniejszych czynników na rynku: wartości. Miliarder ciągle szuka możliwości rzucenia się na niedoceniane akcje, próbując zrobić mennicę, ponieważ rynek równoważy się, a cena akcji przechodzi do uczciwej wyceny rynkowej. 

Ogólnie rzecz biorąc, inwestowanie czynników polega na inwestowaniu w akcje, które płacą premię za minimalnie zwiększony poziom ryzyka. Wartość jest tylko jednym z wielu takich czynników. 

W końcu akcje, które są niedoszacowane, często odbijają się, ale istnieje również szansa, że akcje są wyceniane niżej z powodu problemów systemowych lub wpadek korporacyjnych, które nadal będą go obciążać. Podejmując to ryzyko w wielu inwestycjach w czasie, portfele Buffetta i innych inwestorów wartościowych pokonują rynek raz po raz na dłuższą metę. 

Istnieją dwa różne rodzaje czynników, na które należy zwrócić uwagę, w tym styl i czynniki makroekonomiczne. Oto, czego szukać.

Typowe typy czynników stylu

Inwestując w czynniki premii ryzyka, masz możliwość skupienia się na jednym czynniku lub kombinacji czynników jako kryteriach swojej działalności inwestycyjnej. 

Każdy czynnik premii za ryzyko wiąże się zarówno z potencjałem generowania wyższych zwrotów niż średnia, jak i nieznacznie podwyższonym poziomem ryzyka. Niemniej jednak czynniki te stały się popularne, ponieważ w przeszłości korzyści przewyższały ryzyko. 

Do czynników ryzyka, które są znane jako największe czynniki generujące zyski, należą:

1. Wartość

Podobnie jak Warren Buffett, inwestorzy wartości koncentrują się na szerokim zakresie wskaźników wyceny, próbując znaleźć akcje handlujące z dyskontem w nadziei na czerpanie korzyści z plusów. 

Współczynnik wartości wymaga szczególnej uwagi na podstawowe dane finansowe dotyczące firmy, w tym wolne przepływy pieniężne, dywidendy i wskaźniki, takie jak stosunek ceny do zysku (wskaźnik P/E) i stosunek ceny do sprzedaży (wskaźnik P/S). 

Największym ryzykiem związanym z inwestowaniem w akcje wartościowe jest możliwość zaistnienia przyczyny niedoszacowania, za które wycenia się rynek. Na przykład niedawne odrzucenie przez FDA może wysłać akcje biotechnologiczne na nurkowanie, co skutkuje niskimi wskaźnikami wyceny i ryzykiem związanym z inwestowaniem w Spółka prawdopodobnie przewyższyłaby korzyści płynące z niedoszacowania.

2. Momentum

Momentum factor jest ekscytujący, ponieważ koncentruje się na akcjach, które już idą we właściwym kierunku ze znacznym rozmachem. Pierwsze prawo Newtona sugeruje, że ciało w ruchu pozostaje w ruchu, a to często jest prawdą na giełdzie. 

Akcje, które cieszą się dużą dynamiką i płynnością, a jednocześnie osiągają średnie zyski z rynku, mogą nadal to robić przez jakiś czas. Inwestorzy poszukują technicznych wskazówek dotyczących dużych wzrostów, dzięki czemu mogą wejść na początku fali zakupów.

Z drugiej strony, pogoń za tempem może być stosunkowo niebezpieczną grą. Akcje pędu są często zawyżane, a nagła korekta może czaić się za rogiem. Jeśli skupiasz się na czynnikach pędu, zwróć szczególną uwagę na dane techniczne i bądź gotowy, aby wyjść, gdy nadejdzie czas. 

3. Zmienność

Współczynnik zmienności wskazuje na akcje o niskim poziomie zmienności. Dzieje się tak dlatego, że w przeszłości akcje o niższym poziomie zmienności uzyskiwały większe zwroty skorygowane o ryzyko niż akcje o wysokiej zmienności. 

Z drugiej strony, akcje o niskiej zmienności nie przynoszą oszałamiających zysków krótkoterminowych. Jest to więc czynnik lepiej dopasowany do inwestorów długoterminowych niż krótkoterminowych. 

4. Jakość

Współczynnik jakości jest mierzony za pomocą szerokiego zakresu wskaźników, z których najczęstszym jest wskaźnik zadłużenia firmy do kapitału własnego, wskaźnik zwrotu do kapitału własnego i zmienność zysków. 

Niezależnie od tego, jakich wskaźników używasz jako pomiaru, ideą jest inwestowanie w wysokiej jakości firmy o stabilnych dochodach, stałym wzroście, silnym zarządzaniu i niskim poziomie zadłużenia.

Przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych należy zawsze brać pod uwagę czynniki jakościowe, w tym te wymienione powyżej. W końcu firmy o stabilnych zarobkach, stałym wzroście, silnym zarządzaniu i niskim poziomie zadłużenia prawdopodobnie przewyższą akcje niższej jakości. 

Podczas korzystania z inwestycji czynników, należy wziąć pod uwagę jakość akcji przed zaakceptowaniem ryzyka. Na przykład, jeśli interesujesz się inwestowaniem w wartość, powinieneś szukać akcji po wycenach niższych niż średnia, które wyświetlają silne sygnały jakości.  

5. Rozmiar

Wreszcie, wielkość przedsiębiorstwa jest kolejnym powszechnie akceptowanym czynnikiem premii za ryzyko. 

Inwestorzy, którzy zwracają uwagę na wielkość spółek, w które inwestują, aby zwiększyć zyski, zwykle koncentrują się na akcjach o małej kapitalizacji, które w przeszłości osiągały lepsze wyniki niż ich odpowiedniki o dużej kapitalizacji. 

Jednak inwestowanie w akcje z małą kapitalizacją rynkową jest sztuką. Firmy te nie są tak dobrze ugruntowane jak gracze o dużej kapitalizacji, a zatem często wiążą się z pewnym dodatkowym ryzykiem. 

Przykład: Fama-Francuski Model 3-Factor

Fama-francuski model trójfazowy jest jednym z najczęściej używanych modeli inwestujących w czynniki. Jest to rozszerzenie szeroko stosowanego modelu wyceny aktywów kapitałowych (CAPM), który mierzy zależność między ryzykiem a oczekiwanymi zwrotami z aktywów. Fama-Francuski trójfazowy model opracowany przez Eugene 'a Fama i Kennetha French’ a. 

Fama-francuski model trójfazowy skupia się wokół trzech czynników stylu:

  1. Rozmiar. Model daje pierwszeństwo akcjom o małej kapitalizacji nad akcjami o dużej kapitalizacji. 
  2. Wartość. Model opiera się na metryce wartości księgowej na rynek, aby określić, czy akcje są niedoszacowane. 
  3. Momentum. Model analizuje nadwyżkę zwrotu, jaką wygenerowały akcje w porównaniu z szerszym rynkiem. 

Styl inwestowania sugeruje, że inwestowanie w mniejsze firmy o silnych wskaźnikach wartości i które mają stosunkowo wysokie wyniki Historyczne w porównaniu z szerszym rynkiem, wygeneruje ponadwymiarowe zyski. 

Inwestowanie faktorowe z funduszami inwestycyjnymi i funduszami typu Exchange-Traded (ETF)

Jeśli nie jesteś zainteresowany wyborem własnej listy akcji, fundusze inwestycyjne, takie jak fundusze inwestycyjne typu exchange-traded (ETF) i fundusze inwestycyjne, oferują tani sposób na skorzystanie ze strategii inwestowania czynników. 

Kilka funduszy ETF opiera się na czynnikach premii za ryzyko. Na przykład Vanguard Small-Cap Value ETF (VBR) koncentruje swoje inwestycje na dwóch czynnikach stylu — wielkości i wartości — i ma silną historię osiągania wyników przewyższających ogólny rynek. 

Jeśli nie masz czasu ani możliwości na zbudowanie własnego portfela inwestycyjnego, zastanów się nad funduszami inwestycyjnymi o stylach zarządzania inwestycjami, które koncentrują się na czynnikach premii za ryzyko. 

Plusy inwestowania czynników

Istnieje kilka powodów, aby rozważyć nurkowanie do strategii inwestowania czynników. Niektóre z najbardziej ekscytujących korzyści z tych strategii obejmują:

Wyższe Zwroty

Kto nie chce zarabiać więcej na rynku? Po tym wszystkim, zarabianie pieniędzy jest nazwa gry. Factor investing został zaprojektowany tak, aby było to możliwe. Opierając się na czynnikach, które mogą przynieść większe zyski, ten styl inwestowania daje inwestorom prosty, ale skuteczny sposób na pokonanie rynku. 

No Emotion Allowed

Podczas korzystania z inwestowania czynnikowego inwestycje są dokonywane w oparciu o czynniki premii za ryzyko, na których zdecydujesz się skupić. Przestrzeganie tego typu strategii nie pozostawia miejsca na emocje, takie jak strach i chciwość, które mogą przejąć kontrolę i zniszczyć twoje zyski. 

Wady inwestowania czynnikowego

Chociaż istnieje wiele powodów, aby rozważyć przestrzeganie strategii inwestowania czynników, istnieje również znaczący minus, który należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem. 

Zwiększone Ryzyko

Inwestowanie w czynniki polega na minimalnym zwiększeniu ryzyka w zamian za możliwość uzyskania znacznie wyższych zysków. Podczas gdy potencjał zysku na ogół przewyższa zwiększone ryzyko, ważne jest, aby być jasnym w swoich badaniach i zrozumieć wszystkie ryzyka, które mogą być zaangażowane przed nurkowaniem w jakąkolwiek inwestycję. 

Czy Factor Investing jest właśnie dla ciebie?

Prawda jest taka, że właściwie zarządzany portfel inwestycyjny, który obejmuje nacisk na czynniki premii za ryzyko, jest silnym wyborem dla prawie każdego. W końcu, kto nie chce pokonać średnie zyski rynkowe na dłuższą metę? 

Jest jednak jedna klasa inwestorów, dla których ten styl inwestycji nie jest odpowiedni. Jeśli zbliżasz się do emerytury lub jesteś na emeryturze i bardzo nie tolerujesz ryzyka, zwiększone ryzyko, które musisz zaakceptować, aby wziąć udział w tych strategiach, prawdopodobnie będzie wyłączeniem. 

Jeśli masz już gniazdo, z którego aktywnie korzystasz, możesz nie być w stanie pozwolić sobie na dodatkowe ryzyko tu i teraz w zamian za wyższą potencjalną wypłatę w dłuższej perspektywie.

Ostatnie Słowo

Factor investing oferuje ekscytującą możliwość pójścia w ślady niezliczonych inwestorów, którzy konsekwentnie przewyższają powszechnie akceptowane standardy. Należy jednak pamiętać, że zwiększone potencjalne zarobki po prostunie istnieje bez zwiększonego ryzyka. 

Chociaż badania są ważne niezależnie od stylu inwestycji, potrzeba badań rośnie bardziej dotkliwe, gdy akceptujemy dodatkowe ryzyko. Jeśli jesteś zainteresowany dodaniem premii za ryzyko lub dwóch do swojego portfela, upewnij się, że jesteś gotów przeprowadzić badania wymagane do osiągnięcia sukcesu w tym zakresie. 

Przegląd brokerski Vanguard-Tanie inwestycje na emeryturę

Poprzedni wpis

Zgodne a niespełniające warunków kredyty hipoteczne

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły