Artykuły

Co To jest portfel cyfrowy i jak działa?

0

Gotówka nigdy nie zniknie całkowicie. Jak inaczej Marty i Wendy byrdes będą prać swoje pieniądze? Jednak rola gotówki nadal maleje, gdy świat staje się coraz bardziej zdigitalizowany. I to dzieje się szybciej niż myślisz.

Twój smartfon pełni teraz wiele ról, które wcześniej odgrywały karty fizyczne w twoim portfelu. Z każdym rokiem staje się lepszy w cyfrowym portfelu — niezależnie od tego, czy go jeszcze znasz, czy nie.

Co To jest portfel cyfrowy?

Portfele Cyfrowe to aplikacje na smartfony, które przechowują informacje o płatnościach i bezpiecznie przesyłają pieniądze, aby płacić za towary i usługi. Najstarszym przykładem jest aplikacja PayPal: wprowadzasz dane karty kredytowej lub łączysz konto bankowe, a za pomocą aplikacji możesz płacić firmom lub osobom prywatnym. 

Ale portfele cyfrowe wykraczają daleko poza przekazywanie pieniędzy z jednego konta PayPal lub Venmo na drugie. Popularne aplikacje portfelowe, takie jak Google Pay, Apple Pay i Samsung Pay, wykorzystują technologię NFC (near-field communication) do dokonywania osobistych płatności kartą kredytową przy kasie, bez konieczności przesuwania karty. Podobnie jak PayPal i Venmo, pozwalają również przechowywać gotówkę i przekazywać ją innym posiadaczom kont. 

Rekomendacje doradcy giełdowego Motley Fool mają średni zwrot na poziomie 618%. Za 79 $(lub tylko 1,52 $tygodniowo) dołącz do ponad 1 miliona członków i nie przegap ich nadchodzących wyborów giełdowych. 30-dniowa Gwarancja Zwrotu pieniędzy. Zarejestruj Się Teraz

W portfelach cyfrowych często można przechowywać dodatkowe rodzaje kart, takie jak karty podarunkowe, karty debetowe i karty lojalnościowe.

Niektóre portfele Cyfrowe również zaczęły zawierać kryptowaluty. Na przykład PayPal umożliwia teraz przesyłanie i przechowywanie pieniędzy w bitcoinie. 

Plus portfele cyfrowe pochodzą z wszelkiego rodzaju promocje, oferty, rabaty, i nagrody. Znasz procedurę: „Zdobądź kredyt w wysokości $10 po dokonaniu pierwszych trzech płatności!”i tym podobne. 

Rodzaje portfeli cyfrowych

Na najprostszym poziomie portfele cyfrowe są dostępne w trzech typach: zamknięte, półzamknięte i otwarte portfele. 

Zamknięte portfele cyfrowe działają tylko z jednym sprzedawcą. Na przykład aplikacja Starbucks służy jako cyfrowy portfel Starbucks, dzięki czemu możesz płacić kawowemu gigantowi za swoją venti skinny mocha latte, jednocześnie śledząc swoje nagrody. 

Półzamknięte portfele cyfrowe działają podobnie, ale pozwalają na listę kilku sprzedawców detalicznych. 

Otwarte portfele cyfrowe działają u wszystkich sprzedawców, których systemy kasowe akceptują płatności mobilne. Poszukaj symbolu bezstykowego na stanowisku kasowym.

Można również rozróżnić portfele cyfrowe i portfele kryptograficzne, chociaż linia staje się coraz bardziej rozmyta każdego roku. Portfele cyfrowe umożliwiają płacenie za rzeczy, podczas gdy portfele kryptograficzne umożliwiają konwersję walut fiducjarnych na kryptowaluty, Przechowywanie w nich pieniędzy i przekazywanie ich innym. Ale z większą liczbą sprzedawców akceptujących płatności w kryptowalutach, A więcej portfeli cyfrowych rozszerza się o nie, rozróżnienie zaczyna tracić znaczenie. 

Jak Działają Portfele Cyfrowe?

Portfele cyfrowe, czasami nazywane portfelami mobilnymi lub e-portfelami, działają na kilku różnych technologiach. 

Pamiętaj, że wybór smartfona może mieć wpływ na wybór cyfrowych portfeli i metod płatności. Na przykład Apple Pay działa tylko na iPhone’ ach, a nie na telefonach z Androidem.

Transfery Peer-to-Peer

Najprostszy i najstarszy polega po prostu na przekazaniu środków z konta na czyjeś konto, jak PayPal (a ostatnio Venmo) zapewniają od lat. 

W tym modelu otwierasz konto w usłudze i łączysz z nim swoje konto bankowe (a często także kartę kredytową). Możesz wysyłać pieniądze do firm lub osób fizycznych. 

Platformy te umożliwiają również przechowywanie środków bezpośrednio na koncie, więc działa ono jako dodatkowe konto bankowe. W wielu przypadkach można uzyskać kartę debetową, aby uzyskać dostęp do pieniędzy za pośrednictwem bankomatu lub zakupu.

Kody QR 

Nowszą, ale wciąż prostą technologią są kody QR: te małe czarno-białe kwadratowe kody, które skanujesz aparatem w telefonie, które podciągają link. 

W przypadku portfeli cyfrowych kody QR prowadzą do strony, na której można dokonać płatności jednym kliknięciem. 

Technologie MST i NFC

Technologie Magnetic secure transmission (MST) i NFC działają inaczej. Pozwalają one telefonowi bezpośrednio komunikować się z pobliskim urządzeniem kasowym (POS) w celu przesłania płatności. 

System płatności przesyła informacje o płatności, takie jak nazwa sprzedawcy i należna kwota, bezpośrednio do telefonu. Następnie zatwierdzasz transakcję za pomocą jednego kliknięcia w aplikacji cyfrowego portfela. Ponieważ musisz zatwierdzić każdą płatność mobilną, sprzedawcy detaliczni nie mogą pobierać opłat za twoją zgodą. 

Niezależnie od zastosowanej technologii, założenia pozostają takie same. Portfele cyfrowe umożliwiają autoryzację i przesyłanie płatności za pomocą urządzenia mobilnego, zamiast konieczności wyciągania fizycznej karty lub gotówki.

Poza Pieniędzmi

Portfele cyfrowe coraz częściej umożliwiają bezpieczne przechowywanie innych ważnych informacji. Obejmuje to podróżne karty pokładowe, rezerwacje hoteli, bilety na koncerty i inne atrakcje oraz nagrody lojalnościowe dla firm. 

Ponadto po zapisaniu tych informacji w aplikacji mobilnej telefon może wysyłać przypomnienia lub aktualizacje. Na przykład aplikacja Digital wallet może powiadomić Cię o zmianie bramki dla Twojego lotu. 

Zalety portfeli cyfrowych

Portfele cyfrowe mają wiele zalet dla użytkowników technologii-forward – I coraz częściej dla wszystkich innych.

 1. Wygoda i łatwość użytkowania. Z założenia portfele cyfrowe umożliwiają dokonywanie płatności zbliżeniowych jednym lub dwoma kliknięciami. Mają być tak samo szybkie, jeśli nie szybsze, jak przeciągnięcie karty kredytowej.  
 2. Mniej Bałaganu. Im mniej musisz nosić ze sobą, tym prostsze jest twoje życie. Cyfrowe portfele pozwalają wędrować po świecie bez fizycznego portfela w kieszeni, przynajmniej w teorii. A nawet jeśli nosisz mały portfel, możesz go nosić wyłącznie jako kopię zapasową, z niewielką gotówką i jedną awaryjną kartą kredytową. Innymi słowy, portfele cyfrowe mogą pomóc uprościć życie finansowe.
 3. Bezdotykowe i wolne od zarazków: słowo „bezdotykowe” było jednym z tych haseł pandemii, ponieważ wszyscy staliśmy się certyfikowanymi bakteriofobami. Najnowszy raport Blackhawk Network Global Digital Payments insights wykazał, że 59% respondentów zaczęło używać lub zwiększyło wykorzystanie portfeli cyfrowych od początku pandemii. 
 4. Ochrona. Pod wieloma względami portfele cyfrowe są bezpieczniejsze niż ich fizyczne odpowiedniki. Portfele cyfrowe „tokenizują” Twoje informacje, co oznacza, że nie przechowują bezpośrednio Twojej karty kredytowej ani innych poufnych informacji. Zamiast tego tworzą unikalny kod, który nie może być użyty przez hakera, jeśli zostanie skradziony. Kiedy płacisz, portfel cyfrowy przesyła kod tokena do firmy zajmującej się usługami handlowymi (procesora płatności), która jest jedyną stroną, która może dopasować kod tokena do rzeczywistego numeru karty. 
 5. Dostępność. Jak bankowość internetowa ogólnie rzecz biorąc, nie musisz odwiedzać fizycznego banku, aby otworzyć cyfrowy portfel. Ułatwia to uczestniczeniu w światowym systemie finansowym osobom niedoszacowanym na obszarach wiejskich lub innych obszarach o niedostatecznym poziomie finansowania. Podobnie ludzie w krajach rozwijających się mogą otwierać portfele cyfrowe nawet w przypadku braku silnej lokalnej sieci bankowej.
 6. Bonusy i nagrody. Portfele cyfrowe ułatwiają wykorzystanie bonusów i nagród na kilka sposobów. Oferują one własne premie bezpośrednio, takie jak zachęcanie do dokonania pierwszych trzech płatności. Ale współpracują również z innymi sprzedawcami detalicznymi, aby zapewnić określone nagrody swoim partnerom. Ponadto niektóre portfele cyfrowe umożliwiają przechowywanie w nich nagród lub punktów lojalnościowych innych firm. 
 7. Śledzone wydatki: podobnie jak Mint i inne aplikacje do budżetowania, portfele cyfrowe mogą pomóc w śledzeniu wydatków, zarówno ogólnych, jak i w określonych kategoriach. Możesz przeglądać historię zakupów w czasie rzeczywistym i ustawiać alerty o przekroczeniu wydatków

Wady portfeli cyfrowych

Dla wszystkich swoich zalet portfele cyfrowe mają spory udział w wadach i obawach. 

Upewnij się, że je rozumiesz, zanim zaczniesz zostawiać portfel na komodzie, gdy wychodzisz z domu. 

 1. Kwestie Bezpieczeństwa. Między tokenizacją a innymi wymogami bezpieczeństwa, takimi jak odblokowanie telefonu, a następnie odblokowanie aplikacji portfela cyfrowego (często za pomocą danych biometrycznych, takich jak odcisk palca), portfele cyfrowe są pod wieloma względami bezpieczniejsze niż fizyczne karty kredytowe, a na pewno bezpieczniejsze niż gotówka. Ale to nie znaczy, że nie mają żadnego ryzyka. Teoretycznie, ktoś z pełnym dostępem do telefonu może przejść na spree wydatków z portfela cyfrowego.
 2. Obawy Dotyczące Prywatności. Korzystanie z cyfrowego portfela oznacza przekazanie jeszcze większej ilości danych osobowych Gigantom technologicznym, takim jak Google lub Apple. Im więcej wiedzą o twoich nawykach wydatkowania, tym lepiej mogą sprzedawać reklamy, które kierują Cię indywidualnie. 
 3. Nie Wszędzie Akceptowane. Nie każdy Detalista lub restauracja ma wyrafinowany nowy system kasowy z technologią NFC lub MST. Aby portfele cyfrowe działały, sprzedawca musi je zaakceptować. Wielu nadal nie. 
 4. Zależy od technologii. Płacenie za pomocą telefonu jest zabawą i grami, dopóki bateria nie padnie. Albo skończą ci się dane. Albo nie masz zasięgu. Lub podróżujesz do innego kraju bez lokalnej karty SIM. W tym przypadku możesz zrobić wszystko dobrze, ale system POS sprzedawcy może ulec awarii lub sieć Wi-Fi może ulec awarii. Technologia jest świetna-kiedy działa. 

Ostatnie Słowo

Co najmniej cyfrowe portfele pomagają uniknąć noszenia portfela przepełnionego kartami, kuponami i zmiętymi paragonami. Możesz nosić wąski portfel z licencją, jedną kartę kredytową jako kopię zapasową i małą gotówkę awaryjną – wystarczająco chudy ładunek, aby zmieścił się z tyłu etui na telefon. 

Ale uważaj na zbyt duże uzależnienie od portfeli cyfrowych, ponieważ aplikacje mobilne mogą cię zawieść w dowolnym momencie. A im więcej danych podasz Gigantom technologicznym, takim jak Google i Apple, tym lepiej będą mogli Ci sprzedać rzeczy. Rzeczy, których nie potrzebujesz i których nie kupiłbyś inaczej. 

Skorzystaj z cyfrowych portfeli, jeśli chcesz. Ale jak w przypadku każdej stosunkowo nowej technologii, bądź ostrożny na początku.

Trendy zawodowe: ponad 100 statystyk zatrudnienia w 2022 r.

Poprzedni wpis

Czym są obligacje komunalne i jak działają te wolne od podatku Papiery wartościowe?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły