Artykuły

Czym są akcje ułamkowe i jak w nie inwestować?

0

Wyceny niektórych większych spółek na giełdzie wzrosły do epickich rozmiarów. Akcje spółek takich jak Amazon (Nasdaq: AMZN) i Alphabet (Nasdaq: GOOG) handlują tysiącami dolarów za akcję. 

Stwarza to problem dla wielu inwestorów, zwłaszcza tych, którzy dopiero zaczynają sobie radzić na rynku, którzy po prostu nie mogą sobie pozwolić na wyłudzenie $3,000 za jedną akcję spółki. Konieczność zakupu całej akcji zmusiłaby wielu inwestorów do wyboru między pojedynczą akcją spółki, którą chcą kupić, a zdywersyfikowaną grupą pojedynczych akcji, które handlują po niższych kosztach. 

Dlatego wiele popularnych firm maklerskich, takich jak Charles Schwab, Interactive Brokers, Robinhood, WeBull i Fidelity, zaczęło oferować dostęp do akcji ułamkowych. 

Czym Są Akcje Ułamkowe?

Akcje ułamkowe są ofertami niektórych najbardziej zaufanych brokerów na świecie, które umożliwiają inwestorom zakup ułamka akcji, funduszu giełdowego (ETF) lub funduszu indeksowego, a nie całej akcji. Te oferty dają inwestorom, którzy nie mogą sobie pozwolić na cały pojedynczy udział w firmie, możliwość uczestniczenia w tych pożądanych firmach. 

Jaka jest różnica między udziałami ułamkowymi a regularnymi?

Zanim akcje ułamkowe stały się dostępne, jeśli chcesz zainwestować w firmę, Zaloguj się na swoje konto inwestycyjne i kup co najmniej pełny udział akcji po aktualnej cenie akcji. Jeśli chcesz więcej, zawsze możesz kupić wiele akcji, ale zakup musiał być w całych akcjach. 

Ta opcja jest nadal dostępna, ale dzięki kilku brokerom, którzy mają na celu dać każdemu możliwość zainwestowania dowolnej kwoty, którą wybiorą, ułamkowe akcje są teraz inną opcją. 

Różnica między nimi polega na tym, że kupując akcje ułamkowe, nie dokonujesz zakupu w oparciu o liczbę akcji, które chcesz posiadać. Zamiast tego twój zakup opiera się na kwocie pieniędzy, które chcesz zainwestować w firmę. 

Na przykład, załóżmy, że chcesz zainwestować 500 USD w akcje ABC i 200 USD w akcje XYZ. Powiedzmy, że cena akcji ABC wynosi 45 USD za akcję, a XYZ 1000 USD za akcję. W takim przypadku twoje $500 spowodowałoby posiadanie 11,11 akcji ABC, a twoje $ 200 spowodowałoby 0,2 akcji XYZ. 

Jak Działają Akcje Ułamkowe?

Spółki notowane na giełdzie nie emitują akcji ułamkowych do publicznej wiadomości; wszystkie oferty tych spółek są emitowane w całych kwotach akcji. W związku z tym niemożliwe jest bezpośrednie posiadanie ułamka akcji, ponieważ ułamki akcji po prostu nie istnieją na giełdzie.

Zamiast tego, gdy kupujesz część akcji, kupujesz ją od brokera, który nadal jest właścicielem całej akcji. Twój broker działa Następnie jako pośrednik, przekazując proporcjonalnie wszelkie zmiany cen i wypłaty dywidendy. 

Na przykład, gdy zostanie dokonana wypłata dywidendy, twój broker pobierze Płatność od wszystkich akcji, które posiada w imieniu tych, którzy są właścicielami akcji ułamkowych. Następnie wypłata dywidendy jest przekazywana inwestorom w oparciu o procent udziału, który posiadają na swoim koncie. 

Prawo głosu to kolejna kwestia. Kiedy kupujesz akcje, kupujesz małą część firmy, a ta część ma prawo głosu. Ponieważ jednak twój broker jest właścicielem całego udziału, na którym opierają się Twoje ułamkowe akcje, ostatecznie oddają Twój głos na Ciebie, jeśli chodzi o to ważne sprawy, takie jak fuzje i przejęcia.

Plany Reinwestycji Dywidend (DRIPs)

Plany reinwestycji dywidend (DRIPS) stały się powszechnie używanym narzędziem w społeczności inwestującej. DRIPS automatycznie reinwestuje dywidendy z powrotem na akcje, które je wypłaciły, co powoduje, że inwestor ma więcej akcji. 

Plany te działają tak samo w przypadku akcji ułamkowych, jak w przypadku całych akcji. Kiedy otrzymujesz ułamek dywidendy posiadanej na udział ułamkowy, dywidendy te są reinwestowane w akcje, które je wypłaciły, co skutkuje większą własnością w twoim portfelu. 

Podział Akcji

Podział akcji i Odwrotny podział akcji są powszechne na giełdzie. Gdy te zdarzenia mają miejsce, jedna część akcji jest dzielona na kilka akcji o niższych wartościach lub wiele akcji jest łączonych w celu utworzenia jednej akcji o wyższej cenie. 

Zdarzenia te zmniejszają lub zwiększają ułamek akcji, które posiadasz. Na przykład, jeśli posiadasz 0,5 akcji ABC, a firma dokona podziału akcji „dwa w jednym”, otrzymasz jedną całość, ponieważ podzielenie każdej akcji na dwie części obniży wartość każdej z nich o połowę. Z drugiej strony, jeśli ABC mówi, że robi odwrotny podział akcji jeden do dwóch, skończyłbyś z akcjami 0,25, które są teraz warte dwa razy więcej za akcję. 

Ważne jest, aby pamiętać, że podział akcji to zmiany kosmetyczne i nie doprowadzi bezpośrednio do zmiany całkowitej wartości akcji lub akcji ułamkowych, które posiadasz, chociaż podstawowe przyczyny tradycyjnego podziału akcji lub odwróconego podziału akcji mogą prowadzić do zysków lub spadków. 

Fuzje i przejęcia

Fuzje i przejęcia to transakcje, które mają miejsce, gdy jedna firma kupuje lub wchłania drugą. W wyniku tych transakcji akcjonariusze spółki nabywanej lub przejmowanej otrzymają od spółki przejmującej płatności gotówkowe lub akcyjne. 

Na przykład say ABC nabywa XYZ za 10 USD i jedną akcję ABC na akcję. Oznacza to, że akcjonariusze XYZ otrzymują 10 USD plus jedną akcję akcji ABC za każdą posiadaną przez siebie akcję XYZ. 

Jak to działa z udziałami ułamkowymi? Podobnie jak w przypadku wypłat dywidend, inwestorzy otrzymują korzyści dla akcjonariuszy w ułamkach po uzgodnionej cenie. 

W powyższym przykładzie, jeśli posiadasz 0,5 akcji XYZ, otrzymasz 5 USD i 0,5 akcji ABC w wyniku transakcji. 

Plusy i minusy akcji ułamkowych

Rozważając jakikolwiek produkt inwestycyjny lub finansowy, ważne jest, aby pomyśleć o zaletach i wadach przed nurkowaniem. Jej są najważniejsze korzyści i wady akcji ułamkowych do rozważenia.

Plusy akcji ułamkowych

Istnieje wiele powodów do ekscytacji dostępem do akcji ułamkowych. Niektóre z największych profitów to:

  1. Dostęp do drogich zapasów. Akcje ułamkowe dają inwestorom dostęp do akcji o wyższej cenie, których w przeszłości po prostu nie byłyby przystępne cenowo. Teraz nowi mogą inwestować w takie firmy jak Amazon.com i Google, niezależnie od ilości pieniędzy, z jaką rozpoczynają swój portfel inwestycyjny. 
  2. Dywersyfikacja. Dywersyfikacja działa jak ubezpieczenie, pomagając upewnić się, że cały portfel nie zanurkuje, jeśli jedna akcja w portfelu zostanie mocno uderzona. W wyniku akcji ułamkowych inwestorzy o relatywnie małych portfelach nie muszą już rezygnować z dywersyfikacji w celu posiadania kilku całych sharkilka akcji. 
  3. Prostota. Wielu inwestorom łatwiej jest inwestować w spółki oparte na kwotach dolara, a nie liczbach akcji. Akcje te nie tylko upraszczają proces zakupu, ale także ułatwiają równoważenie alokacji aktywów w portfelu.

Wady akcji ułamkowych

Niestety, udziały ułamkowe nie są tylko słońcem i tęczą. Istnieje kilka wad do rozważenia przed nurkowaniem. Do najważniejszych z tych wad należą:

  1. Rezygnacja Z Prawa Głosu. Jako akcjonariusz masz prawo głosu, ale tylko całe akcje otrzymują głosy. Rezygnujesz z prawa głosu na ułamku akcji, którą posiadasz, gdy kupujesz akcje zamiast całych akcji.  
  2. Brak bezpośredniej własności. Kiedy posiadasz udziały ułamkowe, nie jesteś bezpośrednio właścicielem niczego. Akcje są własnością brokera, z którym pracujesz, i staje się obowiązkiem brokera, aby dzielić się dywidendami związanymi z częścią akcji, którą masz na koncie. 
  3. Niepewność ubezpieczenia SIPC. Wszyscy inwestorzy, którzy współpracują z regulowanymi brokerami, mają ubezpieczenie Security Investor Protection Corporation (SIPC), które zrekompensuje Ci straty do $500,000, jeśli twój broker przestanie działać. Ponieważ jednak akcje ułamkowe są stosunkowo nową koncepcją, szczegóły dotyczące sposobu, w jaki SIPC poradziłby sobie z nimi, nie są jasne. Możliwe, że SIPC zapłaci inwestorom wartość pieniężną ich ułamkowych akcji, ale możliwe jest również, że SIPC zignoruje ułamkową własność, a twoje ułamkowe akcje mogą zostać utracone w przypadku rozwiązania brokera. 

Jak handlować akcjami ułamkowymi

Inwestowanie i handel ułamkowymi akcjami działa tak samo, jak handel pełnymi akcjami. Musisz tylko współpracować z brokerem, który je oferuje.

Aby wziąć udział w handlu ułamkowymi akcjami, po prostu zaloguj się na swoje konto maklerskie i handluj interesującymi Cię akcjami. Zamiast wybierać liczbę akcji, które chcesz kupić lub sprzedać, wprowadź swoje zlecenia na podstawie kwoty w dolarach, którą chcesz handlować. 

Zlecenia ułamkowe na akcje realizują podobnie jak zlecenia na całe akcje, ale niektóre domy maklerskie wypełniają zlecenia ułamkowe na akcje tylko na koniec dnia.

Ostatnie Słowo

Wszystko powiedziane, akcje ułamkowe są ekscytującym narzędziem na giełdzie. Dzięki wprowadzeniu akcji ułamkowych masz teraz dostęp do akcji o najwyższych cenach, nawet jeśli chcesz kupić tylko 1 dolara. 

Jednak, korzystając z tych udziałów, ważne jest, aby wziąć pod uwagę wady. Jeśli lubisz mieć pewność, że twój głos zostanie wysłuchany lub obawiasz się, że twój broker może wyjść z biznesu, te akcje nie są najlepszym sposobem. 

Wyzwanie oszczędzania pieniędzy: 30 typów dla każdej osobowości w 2022 roku

Poprzedni wpis

ShipStation Review-Spraw, Aby Twój Biznes E-Commerce Był Bardziej Wydajny

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły