Artykuły

Równanie Warto

0

Chociaż może się to wydawać prostym określeniem, decyzja o tym, czy zakup jest wart kosztu, może być dość skomplikowana. Jak obliczyć wartość nowego roweru, pary butów lub biletów na koncert? Jak możemy być pewni, że jakiekolwiek wydatki uznaniowe są tego warte?

Jeśli kiedykolwiek zadręczałeś się tymi pytaniami, możesz być zainteresowany poznaniem równania” warto”. Oto jak to działa.

Czy Warto Kupić?

Przed dokonaniem dużego zakupu zastanów się, czy przedmiot jest wart czasu, jaki zajmie zarobienie tej kwoty. Na przykład załóżmy, że chcesz kupić nowy model iPhone ’ a, który kosztuje $800. Twoja stawka godzinowa w pracy wynosi $35, więc zajęłoby Ci około 23 godzin-lub trochę więcej niż pół tygodnia pracy-aby zarobić wystarczająco dużo, aby zapłacić za tego iPhone ’ a.

Więc w tym przypadku, można rozważyć, czy telefon jest wart 23 godzin pracy. Odpowiedź może zależeć od tego, jak długo czekałeś na zakup nowego telefonu i jak bardzo lubisz swoją pracę.

Możesz użyć tych obliczeń zarówno dla dużych, jak i małych zakupów. Na przykład, jeśli kupujesz parę dżinsów za 80 usd, a stawka godzinowa wynosi 40 USD, zastanów się, czy dżinsy są warte dwie godziny w twojej pracy. Jeśli kochasz, jak wyglądasz w dżinsach, to dwie godziny pracy mogą być niczym. Ale jeśli jesteś na płocie, to dwie godziny mogą wydawać się trochę za dużo.

Inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem

Czy Ten Zakup Pozwoli Mi Zaoszczędzić Czas?

Jednym z moich ulubionych sposobów na wydawanie pieniędzy jest odzyskiwanie czasu. Obejmuje to płacenie komuś innemu za koszenie trawnika, sprzątanie domu i dostarczanie artykułów spożywczych. Uwolnienie czasu jest niedocenianym sposobem na wydawanie pieniędzy, zwłaszcza jeśli mogę wykorzystać ten czas na robienie czegoś, co kocham, jak spędzanie czasu z przyjaciółmi, oglądanie filmu lub po prostu relaks z moimi zwierzętami.

Ponieważ jestem Samozatrudniony, mogę również pracować w tym czasie i ostatecznie zarobić więcej pieniędzy niż wydaję na outsourcing zadania.

Czy ten zakup da mi radość czy spokój?

Nie każdy przedmiot, który kupujemy, musi mieć przeznaczenie użytkowe. Kupowanie rzeczy jest całkowicie w porządku, ponieważ uważamy, że w jakiś sposób uczynią nas szczęśliwszymi.

Próbuję użyć benchmarku Marie Kondo. Rozważając nieistotny zakup, zadaję sobie pytanie, czy przedmiot wzbudza radość. Jeśli sukienka mnie uszczęśliwi, kiedy ją założę, to ją Kupię. Ale jeśli mnie kusi tylko dlatego, że jest 50% taniej, odkładam go z powrotem na stojak (Zwykle).

Kiedy ustawisz poprzeczkę wystarczająco wysoko, skończysz z przedmiotami, które naprawdę kochasz. To również zmniejsza bałagan i wyrzuty sumienia kupującego.

Czy Ten Zakup Wygeneruje Dochód?

Klasyczny cytat o wydawaniu pieniędzy, aby zarabiać pieniądze jest często prawdą. Jeśli inwestujesz w swoją karierę, być może będziesz musiał przygotować się na kurs lub konferencję, zanim zaczniesz dostrzegać prawdziwy postęp.

W 2014 uczestniczyłem w konferencji mediów finansowych, aby wesprzeć moje nowe hobby blogowania na temat mojego zadłużenia kredytu studenckiego. Wydałem około $800 na czterodniowe wydarzenie i miałem nadzieję, że nauczę się zarabiać na pisaniu.

Na konferencji połączyłem siły z innymi uczestnikami i wylądowałem na kilku freelancerskich koncertach pisarskich. Po kilku miesiącach konferencja się opłaciła. Po roku zarabiałem tyle samo pieniędzy, ile zarabiałem w codziennej pracy.

Czy ten zakup poprawi jakość mojego życia?

Dorastając, moja oszczędna mama uwielbiała wycinać kupony i polować na najlepsze oferty. Ale ona zawsze mi kazała wydać mjeden na moje zdrowie.

Teraz, gdy mam 30 lat, biorę jej rady do serca, nadając priorytet mojemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Wraz z mężem kupujemy wysokiej jakości Artykuły spożywcze, wydajemy tysiące na sprzęt do naszej domowej siłowni i płacimy za sesje terapeutyczne z własnej kieszeni.

Nawet jeśli te wydatki zajmują ogromną część naszego budżetu, są warte swojej ceny. Płacenie za terapię lub członkostwo w siłowni może nie zarabiać bezpośrednio, ale będziesz inwestować w coś bardziej wartościowego-zdrową przyszłość.

Jak Często Będę Go Używać?

Nienawidzę suszenia włosów i zawsze szukam sposobu na przyspieszenie tego procesu. Kiedy usłyszałam o suszarce do włosów Dyson, która może przyspieszyć proces suszenia włosów, od razu chciałam ją mieć. Planowałem użyć czeku urodzinowego od moich rodziców, aby pomóc pokryć koszty.

Ale w końcu zdałem sobie sprawę, że nie używałbym suszarki za 400 dolarów wystarczająco często, aby uzasadnić koszty. Mimo, że było mnie na to stać – i prawdopodobnie ułatwiłoby mi to życie – nie mogłem usprawiedliwić wydawania tak dużo na coś, czego używam tylko kilka razy w miesiącu.

Czy kupuję go, aby nie czuć moich uczuć?

Koncepcja terapii detalicznej jest dobrze znana. Kiedy czujesz się przygnębiony, idziesz na zakupy, aby się rozweselić.

Ale z mojego doświadczenia wynika, że terapia detaliczna jest ulotnym lekarstwem. Gdy Zakupy się skończą, zwykle pojawia się coś gorszego: wyrzuty sumienia kupującego. Teraz czujesz się jeszcze gorzej, bo wydałeś pieniądze na coś, czego tak naprawdę nie chciałeś lub nie potrzebujesz.

Zanim coś kupisz, zadaj sobie pytanie, czy wydajesz pieniądze tylko po to, aby poczuć się lepiej lub uniknąć uczuć. Jeśli tak, rozważ zrobienie czegoś bardziej wartościowego. Może to oznaczać dzwonienie do przyjaciela, wyprowadzanie psa lub oglądanie odcinka ulubionego programu telewizyjnego.

Powiązane

Zapisz się na Mint już dziś

Od budżetów i rachunków po bezpłatną ocenę kredytową i nie tylko, będziesz
odkryj bezproblemowy sposób, aby być na bieżąco.

Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie

Zina Kumok (157 Postów)

Zina Kumok jest niezależną pisarką specjalizującą się w finansach osobistych. Była reporterka, opisywała procesy o morderstwo, finałową czwórkę i wszystko pomiędzy. Występowała w Lifehacker, DailyWorth i Time. Przeczytaj o tym, jak spłaciła 28,000 dolarów kredytów studenckich w ciągu trzech lat w Conscious Coins.

Linki

Sale konferencyjne – czy warto je najmować w abonamencie?

Poprzedni wpis

Petal 1 Przegląd Kart Kredytowych

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły