Artykuły

Program Amerykańskich Kobiet na monetach i banknotach

0

Podczas gdy garstka kobiet pojawiała się na monetach i banknotach Specjalnych przez lata-na przykład Susan B. Anthony, Sacagawea i Helen Keller – liczba kobiet występujących na amerykańskiej walucie zostanie znacznie zwiększona.

Począwszy od 2022 r. i kontynuując do 2025 r., Mennica USA będzie emitować do pięciu nowych projektów kwartałów każdego roku, w których występują wybitne kobiety. Oto kobiety uhonorowane w 2022 roku.

Maya Angelou

Znana autorka i poetka Maya Angelou jest najbardziej znana ze swojej autobiografii ” I Know Why the Caged Bird Sings.”Książka została uznana za jedną ze 100 najlepszych i najbardziej wpływowych książek non-fiction magazynu TIME.

Laureat Prezydenckiego medalu wolności, Angelou współpracował również z Dr. Martinem Lutherem Kingiem jako koordynator jego organizacji, Southern Christian Leadership Conference. Była również pierwszą Afroamerykanką, która przeczytała oryginalny wiersz na inauguracji prezydenckiej.

Dr Sally Ride

Pierwsza Amerykanka w kosmosie, astronautka dr Sally Ride zainspirowała pokolenia dziewcząt do kariery naukowej i technologicznej. Ride latał na wahadłowcu Challenger w 1983 i 1984 roku.

W 2013 prezydent Barack Obama przyznał jej pośmiertnie Prezydencki Medal Wolności. Po jej śmierci ujawniono, że Ride była lesbijką, co czyni ją pierwszą osobą LGBTQ, która pojawiła się w amerykańskiej dzielnicy.

Wilma Mankiller

Jako główny Wódz Cherokee, Wilma Mankiller jest pierwszą kobietą w historii wybraną na wodza głównego plemienia Indian. Nadzorowała wzrost Cherokee nation z 68 000 członków do 170 000.

W 1987 roku prezydent Bill Clinton przyznał jej Prezydencki Medal Wolności.

Nina Otero-Warren

Nina Otero-Warren, jedna z niewielu hiszpańskich sufrażystek w historii, pomagała publikować literaturę sufrażystek w języku hiszpańskim, zachęcając Latynoski do głosowania. Pełniła również funkcję przewodniczącego Rady Zdrowia w Nowym Meksyku, była członkiem zarządu Amerykańskiego Czerwonego Krzyża i była Inspektorem Szkół indyjskich w hrabstwie Santa Fe, nadzorując szkoły dla dzieci rdzennych Amerykanów.

Anna May Wong

Jako pierwsza chińsko-amerykańska gwiazda filmowa w Hollywood, Anna May Wong utorowała drogę niezliczonym innym azjatyckim aktorom. Występowała w sztukach broadwayowskich oraz filmach amerykańskich i europejskich. Anna była również ikoną mody i została kiedyś uznana za najlepiej ubraną kobietę na świecie.

Występowała w filmach i gra z takimi legendami aktorskimi jak Laurence Olivier, Douglas Fairbanks i Marlene Dietrich. Chociaż Hollywood pozostawało nieprzyjaznym środowiskiem dla kolorowych ludzi w jej czasach, Wong sprzeciwiała się chińskim stereotypom i opowiadała się za bardziej uczciwymi portretami.

Powiązane

Zapisz się na Mint już dziś

Od budżetów i rachunków po bezpłatną ocenę kredytową i nie tylko, będziesz
odkryj bezproblemowy sposób, aby być na bieżąco.

Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie

Zina Kumok

Zina Kumok jest niezależną pisarką specjalizującą się w finansach osobistych. Była reporterka, opisywała procesy o morderstwo, finałową czwórkę i wszystko pomiędzy. Występowała w Lifehacker, DailyWorth i Time. Przeczytaj o tym, jak spłaciła 28,000 dolarów kredytów studenckich w ciągu trzech lat w Conscious Coins.

Nagrody i korzyści związane z kartą kredytową dla ery COVID-19

Poprzedni wpis

Czy powinieneś stać rodziną z jednym samochodem?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły