Artykuły

Nadchodzi nowa technologia! Oto, na co warto budżetować

0

Ostatnie ogłoszenie Apple nowego iPhone 13 jest jednym z kilku nowych elementów technicznych, które zostały ogłoszone lub wprowadzone niedawno. Google Pixel 6 i Samsung Galaxy S22 to dwa inne telefony, które możesz mieć na oku. Oprócz nowych telefonów istnieje wiele laptopów, telewizorów, przedmiotów do noszenia i innych technologii, które z pewnością sprawią, że wiele świątecznych list zakupów. Jeśli ty lub ktoś, kogo kochasz, jest techie, oto kilka rzeczy do przemyślenia podczas budżetowania na nowe technologie.

Większość elementów technologicznych amortyzuje aktywa

Pierwszą rzeczą do zapamiętania jest to, że większość elementów technologii amortyzuje aktywa. Oznacza to, że z czasem traci na wartości. Podobnie jak zakup nowego samochodu, większość przedmiotów technicznych nigdy nie będzie warta więcej niż jest w momencie pierwszej sprzedaży. Podobnie jak możesz stracić jedną trzecią wartości nowego samochodu, gdy tylko zjedziesz z parkingu, nowy telefon może stracić jedną trzecią wartości, gdy tylko wyjdziesz ze sklepu Verizon lub Apple store.

Nowy telefon

Postęp technologiczny w technologii telefonów komórkowych był niemal wykładniczy od czasu wprowadzenia oryginalnego iPhone ’ a w czerwcu 2007 roku. Co roku producenci telefonów wydają się wymyślać dodatkowe funkcje. Większe i bardziej żywe ekrany, większe i dokładniejsze kamery i szybsze procesory to tylko próbka zmian, które są ogłaszane każdego roku.

Chociaż nie ma wątpliwości, że nowy telefon komórkowy jest dziś znacznie lepszy niż oryginalny iPhone z 2007, te innowacje mają swoją cenę. Nowy iPhone 13 pochodzi z sugerowaną ceną detaliczną od $699 do $1399, w zależności od modelu. Zakładając, że można kupić iPhone ’ a za jego cenę detaliczną, biorąc pod uwagę globalne niedobory chipów, które wpływają na łańcuchy dostaw.

Inne nowe gadżety

Telefony komórkowe nie są jedynymi nowymi gadżetami, którymi wielu ludzi się interesuje. Nowe laptopy, tablety, telewizory i technologia noszenia to inne rzeczy, które mają najwyższą wartość, jaką kiedykolwiek będą miały, gdy po raz pierwszy pojawią się na rynku. Jeśli chcesz być na bieżąco i zawsze mieć najnowszą technologię, na pewno zapłacisz premię.

Budżetowanie nowych technologii

Czy więc fakt, że większość nowych gadżetów technologicznych jest deprecjonująca, oznacza, że nigdy nie powinieneś ich kupować? Podobnie jak w przypadku większości decyzji dotyczących finansów osobistych, odpowiedź jest taka, że zależy to od konkretnej sytuacji. Pamiętaj, że cały sens budżetu polega na tym, aby nie wydawać pieniędzy na rzeczy, które nie są dla Ciebie ważne, abyś nadal miał pieniądze na rzeczy, które są dla Ciebie ważne.

Jeśli nowe gadżety naprawdę przynoszą radość Twojemu życiu, za wszelką cenę zdobądź każdy najnowszy gadżet w momencie, gdy wyjdzie. Upewnij się tylko, że uwzględniłeś go w swoim budżecie, aby nie zniszczył reszty twojego finansowego obrazu. Fundusz Tonący może być świetnym sposobem, aby to zrobić, szczególnie w przypadku przedmiotów, które zostaną ogłoszone z dużym wyprzedzeniem przed datą, w której będą dostępne do zakupu. Jeśli chcesz co roku przeznaczyć $1000 na nowy telefon, Skonfiguruj swój fundusz Tonący, aby zaoszczędzić $83 każdego miesiąca. Kiedy będziesz gotowy na nowy telefon, będziesz miał 1000 dolarów, których potrzebujesz.

Alternatywy dla zawsze kupowania najnowszych technologii

Jeśli zdecydowałeś się wstrzymać się z zakupem najnowszej wersji konkretnego gadżetu, oto kilka alternatyw. Najłatwiej jest spojrzeć na ubiegłoroczny model. Wszyscy, którzy chcą tego, który właśnie wyszedł, będą chcieli sprzedać swoją poprzednią wersję. To obniży PR odsprzedażylód i może uda ci się zebrać względną ofertę.

Inną alternatywą jest przeczekanie go przez kilka miesięcy. Firmy takie jak Apple, Google i Samsung wiedzą, że istnieje duży rynek, który chce najnowszego modelu produktów. Wiedzą również, że ci ludzie są gotowi zapłacić wszystko, co trzeba, aby je JAK NAJSZYBCIEJ. Po kilku miesiącach cena często spada z 25-50%

The Bottom Line

Nowe technologie i gadżety będą przybywać co roku w niezwykłym tempie. Ale to, że pojawia się nowa wersja, nie oznacza, że musisz być pierwszym, który ją kupi. Pamiętaj, że większość gadżetów technologicznych (w tym telefonów komórkowych) amortyzuje aktywa — tracą wartość w czasie. Ale jeśli posiadanie najnowszej technologii jest dla Ciebie ważne, pamiętaj, aby zaplanować to w swoim budżecie. Tonący fundusz lub inne wysoko dochodowe konto oszczędnościowe to dobre miejsce na zaoszczędzenie pieniędzy.

Powiązane

Zapisz się na Mint już dziś

Od budżetów i rachunków po bezpłatną ocenę kredytową i nie tylko, będziesz
odkryj bezproblemowy sposób, aby być na bieżąco.

Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie

Dan Miller (84 Postów)

Dan Miller jest niezależnym pisarzem i założycielem PointsWithACrew.com, strona, która pomaga rodzinom podróżować za darmo / tanio. Jego główna baza znajduje się w Cincinnati, ale stara się podróżować po świecie jak najwięcej ze swoją żoną i sześciorgiem dzieci.

Linki

Czym Jest Handel Forex? Przewodnik dla początkujących po rynkach walutowych

Poprzedni wpis

Co To jest korekta giełdowa i jak sobie z nią poradzić?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły